wtv.pl
Zwołana została konferencja ministra Michała Dworczyka

screen tvpstream.vod.tvp.pl

Konferencja Michała Dworczyka. Ogłoszono dalszy plan szczepień

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W ostatnim czasie minister Michał Dworczyk pojawia się na niemal każdej konferencji rządowej. Jest on odpowiedzialny za koordynowanie oraz organizację Narodowego Programu Szczepień, a teraz właśnie to jest najważniejszym zadaniem gabinetu Mateusza Morawie

  • W czasie konferencji prasowej Michał Dworczyk przekazał informacje na temat nowego sposobu wykonywania szczepień

  • Dziś działa już pierwszy punkt szczepień drive-thru

  • Dr Grzegorz Cessak prezes URPL zajął się natomiast tematem szczepionki Johnson & Johnson

  • Podkreślił on bezpieczeństwo preparatu

Niemal od samego momentu pojawiania się informacji o spotkaniu Michała Dworczyka z mediami spekulowano, iż jego powodem jest dotarcie do Polski szczepionki Johnson & Johnson. To kolejny preparat, wokół którego narosły bowiem kontrowersje.

Minister Michał Dworczyk odpowiedzialny jest za organizację szczepień Polaków. W ostatnim czasie miał jednak napotkać spore problemy. Najpierw z brakiem zaufania do szczepionki AstraZeneci, a potem w związku z niespodziewanym otwarciem rejestracji dla osób 40+ 1 kwietnia. 

Powodem dzisiejszej konferencji było wyjaśnienie istotnych kwestii dotyczących preparatu Johnson & Johnson oraz przekazanie informacji na temat nowych możliwości skorzystania ze szczepienia. Szczepionka ta ma być jednodawkowa i trafiać do osób, które nie mogą samodzielnie stawiać się w punktach szczepień m.in. z racji schorzeń.

Spekulowało się również, iż minister Michał Dworczyk pochwali się zupełnie nowym sposobem na przyjęcie pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Już dziś będzie można skorzystać z nietypowego rozwiązania.

Michał Dworczyk i prezes URPL Grzegorz Cessak na wspólnej konferencji

- Szanowni państwo, dobrą informacją jest to, że przekorczyliśmy 8 milionów 200 tys. wykonanych szczepień i nasz program [...] dynamicznie przyspiesza - mówił Michał Dworczyk. Zachęcił do dalszego zapisywania się na rejestrację.

Michał Dworczyk jednocześnie podziękował wszystkim pracownikom punktów szczepień z racji wysokiego zainteresowania związanego z programem szczepień. - Zgodnie z naszymi zapowiedziami wczoraj zostały opublikowane szczegółowe wytyczne MZ oraz GIS dotyczące organizacji punktów szczepień - dodawał. Poinformował, że już dziś rusza pierwszy punkt drive-thru, gdzie skorzystać można ze szczepienia.

Po tym głos zabrał dr Grzegorz Cessak. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zajął się tematem szczepionki Johnson & Johnson.

- Kolejna, już czwarta, szczepionka, [] trafia do Polski zgodnie z harmonogramem dostaw. Ocena tej dokumentacji [] rozpoczęła się jeszcze w poprzednim roku - powiedział, stojąc obok Michała Dwroczyka dr Grzegorz Cessak. Podkreślił on dbałość o badania jakości preparatu oraz zaznaczył, że jest on na ten moment całkowicie bezpieczny. Nie ma żadnych restrykcji regulacji związanych z jego używaniem.

Dr Grzegorz Cessak jasno podkreślił, że profil bezpieczeństwa szczepionki pozostaje niezmienny. Wypunktował również aspekty, które wpływają na ryzyko występowania zakrzepów bardziej niż przyjęcie szczepionki Johnson & Johnson.

Warto zaznaczyć, że dr Grzegorz Cessak już wczoraj komentował niejasności wokół szczepionki Johnson & Johnson. Na jego koncie na Twitterze pojawiło się stwierdzenie mówiące, że preparat nadal traktowany jest jako bezpieczny, mimo odnotowania kilku przypadków zakrzepów związanych z podaniem szczepienia produktem tej firmy.

Czwartkowy raport Ministerstwo Zdrowia

Niestety kolejne dane przekazywane przez resort Adama Niedzielskiego nadal nie są optymistyczne. W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono wykrycie koronawirusa u aż 21 130 nowych pacjentów. Najwięcej było ich w woj. śląskim (3142). Zmarły natomiast 682 osoby.

Jak wygląda proces szczepień na dziś? Ministerstwo Zdrowia wraz z raportem dobowym dotyczącym zachorowań opublikowało również dane mówiące o tym, ile Polaków otrzymało już pierwszą i drugą dawkę szczepionki. Resort przekazał, iż łącznie wykonano aż 8 223 370 szczepień, jednak jedynie 2 190 295 z nich to podane drugiej dawki szczepionki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Imprezy na uczelni Tadeusza Rydzyka. Polityk PiS zasugerował interwencję

  • Były senator obozu rządzącego leży w szpitalu podłączony do tlenu. "Niemieckie media i lewackie trolle opętane przez diabła"

  • Dawna znajoma Krystyny Pawłowicz o jej tajemnicach z młodości

undefined

Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Wiceminister zdrowia zarabia dwa razy więcej niż lekarz specjalista z 20-letnim stażem. Związki zawodowe spytały, dlaczego

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Polityka

KPRM. Doradcy polityczni i społeczni premiera Morawieckiego nie pobierają wynagrodzenia

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Nowy sondaż daje nadzieję dla opozycji. Zyskują Koalicja Obywatelska i Polska 2050

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/EAST NEWS

Polityka

Prezydent Andrzej Duda nie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Kwaśniewski: to jest wielkie głupstwo

Czytaj więcej >
Łukasz Szumowski

Polityka

Łukasz Szumowski dostrzeżony w dniu beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Były minister zdrowia podjął się nowej funkcji

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Cztery kraje Unii popierają wstrzymanie pieniędzy dla Polski. Przyczyną kwestia praworządności

Czytaj więcej >