wtv.pl
Zwołana została konferencja ministra Michała Dworczyka

screen tvpstream.vod.tvp.pl

Konferencja Michała Dworczyka. Ogłoszono dalszy plan szczepień

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W ostatnim czasie minister Michał Dworczyk pojawia się na niemal każdej konferencji rządowej. Jest on odpowiedzialny za koordynowanie oraz organizację Narodowego Programu Szczepień, a teraz właśnie to jest najważniejszym zadaniem gabinetu Mateusza Morawie

  • W czasie konferencji prasowej Michał Dworczyk przekazał informacje na temat nowego sposobu wykonywania szczepień

  • Dziś działa już pierwszy punkt szczepień drive-thru

  • Dr Grzegorz Cessak prezes URPL zajął się natomiast tematem szczepionki Johnson & Johnson

  • Podkreślił on bezpieczeństwo preparatu

Niemal od samego momentu pojawiania się informacji o spotkaniu Michała Dworczyka z mediami spekulowano, iż jego powodem jest dotarcie do Polski szczepionki Johnson & Johnson. To kolejny preparat, wokół którego narosły bowiem kontrowersje.

Minister Michał Dworczyk odpowiedzialny jest za organizację szczepień Polaków. W ostatnim czasie miał jednak napotkać spore problemy. Najpierw z brakiem zaufania do szczepionki AstraZeneci, a potem w związku z niespodziewanym otwarciem rejestracji dla osób 40+ 1 kwietnia. 

Powodem dzisiejszej konferencji było wyjaśnienie istotnych kwestii dotyczących preparatu Johnson & Johnson oraz przekazanie informacji na temat nowych możliwości skorzystania ze szczepienia. Szczepionka ta ma być jednodawkowa i trafiać do osób, które nie mogą samodzielnie stawiać się w punktach szczepień m.in. z racji schorzeń.

Spekulowało się również, iż minister Michał Dworczyk pochwali się zupełnie nowym sposobem na przyjęcie pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Już dziś będzie można skorzystać z nietypowego rozwiązania.

Michał Dworczyk i prezes URPL Grzegorz Cessak na wspólnej konferencji

- Szanowni państwo, dobrą informacją jest to, że przekorczyliśmy 8 milionów 200 tys. wykonanych szczepień i nasz program [...] dynamicznie przyspiesza - mówił Michał Dworczyk. Zachęcił do dalszego zapisywania się na rejestrację.

Michał Dworczyk jednocześnie podziękował wszystkim pracownikom punktów szczepień z racji wysokiego zainteresowania związanego z programem szczepień. - Zgodnie z naszymi zapowiedziami wczoraj zostały opublikowane szczegółowe wytyczne MZ oraz GIS dotyczące organizacji punktów szczepień - dodawał. Poinformował, że już dziś rusza pierwszy punkt drive-thru, gdzie skorzystać można ze szczepienia.

Po tym głos zabrał dr Grzegorz Cessak. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zajął się tematem szczepionki Johnson & Johnson.

- Kolejna, już czwarta, szczepionka, [] trafia do Polski zgodnie z harmonogramem dostaw. Ocena tej dokumentacji [] rozpoczęła się jeszcze w poprzednim roku - powiedział, stojąc obok Michała Dwroczyka dr Grzegorz Cessak. Podkreślił on dbałość o badania jakości preparatu oraz zaznaczył, że jest on na ten moment całkowicie bezpieczny. Nie ma żadnych restrykcji regulacji związanych z jego używaniem.

Dr Grzegorz Cessak jasno podkreślił, że profil bezpieczeństwa szczepionki pozostaje niezmienny. Wypunktował również aspekty, które wpływają na ryzyko występowania zakrzepów bardziej niż przyjęcie szczepionki Johnson & Johnson.

Warto zaznaczyć, że dr Grzegorz Cessak już wczoraj komentował niejasności wokół szczepionki Johnson & Johnson. Na jego koncie na Twitterze pojawiło się stwierdzenie mówiące, że preparat nadal traktowany jest jako bezpieczny, mimo odnotowania kilku przypadków zakrzepów związanych z podaniem szczepienia produktem tej firmy.

Czwartkowy raport Ministerstwo Zdrowia

Niestety kolejne dane przekazywane przez resort Adama Niedzielskiego nadal nie są optymistyczne. W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono wykrycie koronawirusa u aż 21 130 nowych pacjentów. Najwięcej było ich w woj. śląskim (3142). Zmarły natomiast 682 osoby.

Jak wygląda proces szczepień na dziś? Ministerstwo Zdrowia wraz z raportem dobowym dotyczącym zachorowań opublikowało również dane mówiące o tym, ile Polaków otrzymało już pierwszą i drugą dawkę szczepionki. Resort przekazał, iż łącznie wykonano aż 8 223 370 szczepień, jednak jedynie 2 190 295 z nich to podane drugiej dawki szczepionki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

Andrzej Sośnierz opowiedział o wewnętrznych problemach w Prawie i Sprawiedliwości

Polityka

„Brzydziło mnie już to wszystko”. Były polityk klubu PiS nagle zdradza, co się kryje w partii

Czytaj więcej >
Tomasz Lis

Polityka

Nowa okładka "Newsweeka". Tomasz Lis zalany falą krytyki

Czytaj więcej >
Bartłomiej Sienkieiwcz w rozmowie z TVP

Polityka

Bartłomiej Sienkiewicz pokazał wymianę wiadomości z TVP

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Ujawniono szczegóły wewnętrznych rozmów. Duda miał krytykować Morawieckiego i Dworczyka

Czytaj więcej >
wtv.pl

Polityka

Tajemnicze zniknięcie biskupa Edwarda Janiaka. Śledztwo "Gazety Wyborczej"

Czytaj więcej >