Trwa konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka.. Facebook/Kancelaria Premiera
Źródło: Facebook/Kancelaria Premiera
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Kwietnia 2021

Konferencja Michała Dworczyka i Adama Niedzielskiego. Najnowsze informacje

Trwa konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka oraz sekretarza stanu w KPRM Marka Zagórskiego. Przedstawiciele rządu zapowiedzieli dalsze kroki w walce z epidemią koronawirusa.

W porannej rozmowie z RMF FM Adam Niedzielski wskazywał, że obecnie głównym wyznacznikiem podejmowania decyzji w sprawie kontrolowania przebiegu epidemii nie jest dzienna liczba zachorowań, a sytuacja w szpitalach, w tym dostępność niezbędnych respiratorów.

Minister zdrowia dodał, że jest to jednocześnie główny czynnik, który różnicuje poszczególne regiony. Szef resortu zapowiedział tym samym możliwą regionalizację przy znoszeniu obostrzeń.

Niedzielski dodał, że najlepsza sytuacja panuje obecnie w województwie warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. Rozmówca RMF FM wskazał, że jeśli dobowe dane zakażeń nie będą przekraczać 30 tysięcy, odważniejsze kroki będzie można wprowadzić również w pozostałych regionach.

Konferencja Dworczyka i Niedzielskiego

Tuż po godzinie 9:30 rozpoczęła się konferencja prasowa szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM Marka Zagórskiego.

Skandaliczny tweet pojawił się na pasku TVP InfoSkandaliczny tweet pojawił się na pasku TVP InfoCzytaj dalej

Jako pierwszy głos zabrał Michał Dworczyk. – Dziś zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia, dzięki któremu poszerzymy dostęp do szczepień i do kwalifikacji do szczepień dla szeregu nowych zawodów – przekazał szef KPRM.

Przedstawiciel rządu zapewnił, że obecnie do kwalifikacji dopuszczonych zostanie 10 razy więcej zawodów. – Do tej pory kwalifikować mógł wyłącznie lekarz – była to polska specyfika – teraz lista zawodów będzie 10 razy większa – mówił przedstawiciel rządu.

I dalej: – Dołączymy w ten sposób do wielu krajów europejskich, które w taki sposób prowadzą szczepienia, i ma to pozytywny wpływ na ich tempo.

Zapowiedziano uproszczoną kwalifikację, która będzie polegać jedynie na wypełnieniu prostego kwestionariusza. – Jedynie jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, pacjent będzie kierowany do lekarza – usłyszeliśmy w trakcie konferencji.

Dworczyk nawiązał ponadto do rewelacji "Rzeczpospolitej", według których liczba utylizacji szczepionek w Polsce ma być wyjątkowo wysoka. Szef Kancelarii Premiera zdementował informację, wskazując, że w naszym kraju utylizowana jest jedynie jedna na tysiąc dawek.

Ewentualne przypadki marnowania szczepionki mają wynikać jedynie z uszkodzenia mechanicznego. – Na tle innych krajów mamy świetne wyniki i trzeba do podkreślać – zaznaczył członek rządu.

Michał Dworczyk zapewnił, że akcja szczepionkowa będzie przyspieszać. Przypomniał, że od poniedziałku 12 kwietnia na szczepienia mogą rejestrować się osoby urodzone w roku 1962.

Szef Kancelarii Premiera wskazał, że rządzący dyskutowali o poszerzeniu grupy osób, które będą mogły zostać zaszczepione w przypadku, jeśli zapisani się nie zjawią i zaistnieje ryzyko niewykorzystania szczepionki. – Analizując sytuację, stwierdziliśmy, że nie jest to jeszcze ten moment, żeby poluźnić zasady – przekazał.

Adam Niedzielski: Sytuacja nadal bardzo trudna

Kolejno głos zabrał szef Ministerstwa Zdrowia. Adam Niedzielski przekazał, że sytuacja epidemiczna nadal jest bardzo trudna. – Dziś będzie odnotowanych ponad 28 tysięcy zakażeń i ponad 700 zgonów – przekazał minister.

Zapewnił, że pandemia nadal jest realnym zagrożeniem, a niewielkie spadki w dobowej liczbie zakażeń nie pozwalają myśleć, że najgorsze mamy już za sobą. – Trzecia fala przetacza się właśnie przez szpitale – wskazał szef MZ.

Niedzielski wskazał, że osobami, które będą mogły kwalifikować do szczepień, zostaną również studenci 5. i 6. roku kierunku lekarskiego, a także studenci 3. roku kierunku pielęgniarskiego.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: