wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Konferencja prasowa Niedzielskiego i Saczki. Minister zdrowia skrytykował turystów w Zakopanem

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Podczas konferencji odniesiono się do aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Nie zabrakło również tematu ogromnej ilości turystów, którzy gromadzili się w miniony weekend na Krupówkach w Zakopanem. Adam Niedzielski nazwał to

  • Adam Niedzielski odniósł się do sytuacji, jaka miała miejsce w miniony weekend w Zakopanem

  • Na Krupówkach gromadziły się wówczas setki turystów

  • Minister zdrowia zapowiedział, że jeśli takie sytuacje się powtórzą, konieczny będzie powrót do wcześniejszych obostrzeń

Adam Niedzielski podczas konferencji podjął temat przestrzegania przez Polaków obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 

Konferencja ministra zdrowia

12 lutego zdecydowano się na wycofanie się z niektórych obostrzeń, które obowiązywały od grudnia ubiegłego roku. Ponownie otwarto hotele i noclegownie, niektóre obiekty sportowe oraz muzea i wystawy sztuki. Na wznowienie działalności zdecydowały się również niektóre kina, czy teatry. 

Walentynki, zawody w skokach narciarskich i otwarcie hoteli sprawiło jednak, że w miejscowościach górskich w południowej Polsce szybko pojawiło się wielu spragnionych wycieczek turystów. Szczególną popularnością cieszyło się w miniony weekend Zakopane, gdzie na Krupówkach pojawiło się wyjątkowo wiele osób. Znaczna część z nich nie miała maseczek i nie zachowywała dystansu.

Sytuację krytykował już szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, nazywając ją "brakiem odpowiedzialności". Dziś podczas konferencji do sprawy odniósł się także minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Minister zdrowia zaniepokojony

- Dzisiejsze wyniki jeśli chodzi o dzienną liczbę zakażeń pokazują nową tendencję (...) Zwiększenie (liczby przypadków zakażenia koronawirusem - przyp. red.) jest zauważalne - powiedział minister zdrowia. 

Adam Niedzielski zaznaczył, że sytuacja wydaje się bardzo niepokojąca. 

- Od zeszłego środy, czwartku, mamy do czynienia, że codzienne liczby zakażonych są zdecydowanie większe o kilkaset osób w stosunku do tego, co miało miejsce tydzień wcześniej - poinformował.

Minister odniósł się także do sytuacji, jaka miała miejsce w sobotę i niedzielę na Krupówkach. 

- Przez weekend widzieliśmy obrazki, które nawet trudno komentować - skarżył się Niedzielski. - _Każdy z nas to widział, czy to zdjęcia, czy nagłówki, czy filmiki krążące w Internecie, łapał się za głowę przestraszony tym, jakie będą konsekwencje - opowiadał_

- Apeluję do wszystkich osób, że odpowiedzialność w tej sytuacji ma szczególne znaczenie. Jeśli wykonujemy pewne kroki polegające na luzowaniu obostrzeń, to jesteśmy zobowiązani do zachowywania się w sposób odpowiedzialny, do zachowywania dystansu, do noszenia maseczek - mówił minister. 

- Nie chciałbym, żeby ten wysiłek medyków został zniweczony przez tak głupie, nieodpowiedzialne zachowanie, które nie skończy się tylko konsekwencjami dla młodych ludzi, którzy bawili się na Krupówkach - dodał. 

Adam Niedzielski przestrzegł bowiem, że jeśli zachowanie podobne do tego w Zakopanem będzie się powtarzać, wznowione zostaną wcześniejsze obostrzenia. 

Tuż po ministrze zdrowia głos zabrał szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka. Poinformował, że w miniony weekend doszło do kilku drobnych nieprawidłowości, udzielono także 36 pouczeń. Odniósł się również do sytuacji w Zakopanem, gdzie na Krupówkach miała być otwarta jedna z restauracji

- Na Krupówkach mieliśmy do czynienia z jednym lokalem gastronomicznym, które wbrew wszystkim zasadom funkcjonował (...) Została wydana decyzja o natychmiastowym zamknięciu tego lokalu - poinformował Saczka. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Piotr Szumlewicz pokazał pismo. „Poczta grozi zwolnieniami pracownikom, którzy chorowali”

  • "Wiadomości" TVP o wyroku ws. znieważenia Viki Gabor. "W sprawie gwiazdy TVN wyrok byłby inny"

  • Sławomir Nałęcz wygrał przed sądem z TVP

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >