konferencja Adama Niedzielskiego. YouTube / Onet NewsŹródło: YouTube / Onet News
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 15 Lutego 2021

Konferencja prasowa Niedzielskiego i Saczki. Minister zdrowia skrytykował turystów w Zakopanem

Podczas konferencji odniesiono się do aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Nie zabrakło również tematu ogromnej ilości turystów, którzy gromadzili się w miniony weekend na Krupówkach w Zakopanem. Adam Niedzielski nazwał to "głupim, nieodpowiedzialnym zachowaniem".

  • Adam Niedzielski odniósł się do sytuacji, jaka miała miejsce w miniony weekend w Zakopanem
  • Na Krupówkach gromadziły się wówczas setki turystów
  • Minister zdrowia zapowiedział, że jeśli takie sytuacje się powtórzą, konieczny będzie powrót do wcześniejszych obostrzeń

Adam Niedzielski podczas konferencji podjął temat przestrzegania przez Polaków obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 

Konferencja ministra zdrowia

12 lutego zdecydowano się na wycofanie się z niektórych obostrzeń, które obowiązywały od grudnia ubiegłego roku. Ponownie otwarto hotele i noclegownie, niektóre obiekty sportowe oraz muzea i wystawy sztuki. Na wznowienie działalności zdecydowały się również niektóre kina, czy teatry. 

Walentynki, zawody w skokach narciarskich i otwarcie hoteli sprawiło jednak, że w miejscowościach górskich w południowej Polsce szybko pojawiło się wielu spragnionych wycieczek turystów. Szczególną popularnością cieszyło się w miniony weekend Zakopane, gdzie na Krupówkach pojawiło się wyjątkowo wiele osób. Znaczna część z nich nie miała maseczek i nie zachowywała dystansu.

Mieszkańcy Żoliborza głosują na instalację, która miałaby stanąć pod oknami Jarosława KaczyńskiegoMieszkańcy Żoliborza głosują na instalację, która miałaby stanąć pod oknami Jarosława KaczyńskiegoCzytaj dalej

Sytuację krytykował już szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, nazywając ją "brakiem odpowiedzialności". Dziś podczas konferencji do sprawy odniósł się także minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Minister zdrowia zaniepokojony

- Dzisiejsze wyniki jeśli chodzi o dzienną liczbę zakażeń pokazują nową tendencję (...) Zwiększenie (liczby przypadków zakażenia koronawirusem - przyp. red.) jest zauważalne - powiedział minister zdrowia. 

Adam Niedzielski zaznaczył, że sytuacja wydaje się bardzo niepokojąca. 

- Od zeszłego środy, czwartku, mamy do czynienia, że codzienne liczby zakażonych są zdecydowanie większe o kilkaset osób w stosunku do tego, co miało miejsce tydzień wcześniej - poinformował.

Minister odniósł się także do sytuacji, jaka miała miejsce w sobotę i niedzielę na Krupówkach. 

- Przez weekend widzieliśmy obrazki, które nawet trudno komentować - skarżył się Niedzielski. - Każdy z nas to widział, czy to zdjęcia, czy nagłówki, czy filmiki krążące w Internecie, łapał się za głowę przestraszony tym, jakie będą konsekwencje - opowiadał

- Apeluję do wszystkich osób, że odpowiedzialność w tej sytuacji ma szczególne znaczenie. Jeśli wykonujemy pewne kroki polegające na luzowaniu obostrzeń, to jesteśmy zobowiązani do zachowywania się w sposób odpowiedzialny, do zachowywania dystansu, do noszenia maseczek - mówił minister. 

- Nie chciałbym, żeby ten wysiłek medyków został zniweczony przez tak głupie, nieodpowiedzialne zachowanie, które nie skończy się tylko konsekwencjami dla młodych ludzi, którzy bawili się na Krupówkach - dodał. 

Adam Niedzielski przestrzegł bowiem, że jeśli zachowanie podobne do tego w Zakopanem będzie się powtarzać, wznowione zostaną wcześniejsze obostrzenia. 

Tuż po ministrze zdrowia głos zabrał szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka. Poinformował, że w miniony weekend doszło do kilku drobnych nieprawidłowości, udzielono także 36 pouczeń. Odniósł się również do sytuacji w Zakopanem, gdzie na Krupówkach miała być otwarta jedna z restauracji

- Na Krupówkach mieliśmy do czynienia z jednym lokalem gastronomicznym, które wbrew wszystkim zasadom funkcjonował (...) Została wydana decyzja o natychmiastowym zamknięciu tego lokalu - poinformował Saczka. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV: