wtv.pl > Polska > Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:49

Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia

Szczepienia
Pixabay/torstensimon

Europejska Agencja Leków przekazała Komisji Europejskie niezbędne badania i decyzje, a organ wydał zgodę na szczepienia dzieci od 12. roku życia. Teraz kolejne grupy młodzieży będą mogły zostać zaszczepione. O tym jednak, kiedy to się stanie, zdecydują rządy konkretnych krajów.

Do szczepienia osób niepełnoletnich zawsze konieczna jest również zgoda rodziców.

Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienie dzieci od 12. roku życia

Unijna komisarka ds. zdrowia, Stella Kyriakides, poinformowała media i rządy o tym, że Komisja Europejska na wniosek Europejskiej Agencji Leków zaakceptowała możliwość szczepień dla dzieci w wieku 12-15 lat.

Teraz przyszła kolej na rządy poszczególnych państw - o tym czy i kiedy wprowadzą możliwość szczepienia dla najmłodszych, postanowią już osobno.

Wiadomo, że w Polsce pojawiły się plany na szczepienie osób poniżej 15. roku życia w szkołach od września. Nie wiadomo, czy w związku z szybszą decyzją EMA, terminy te nie przesuną się jeszcze na czerwiec, przed zakończeniem roku szkolnego.

Adam Niedzielski skłaniał się jednak wyraźnie ku wrześniowej możliwości. Wspomniano, że decyzja będzie podjęta zaraz po tym, jak pojawi się informacja z KE. Możliwe, że pierwsze słowa w tej sprawie padną w polskim ministerstwie jutro.

Szczepienia dla najmłodszych - kiedy następne grupy?

Nie wiadomo, kiedy przyjdzie czas na kolejne grupy najmłodszych obywateli. Może się okazać, że kolejne komunikaty pojawią się latem po przeprowadzonych badaniach.

W tej chwili szczepienia mogli otrzymywać nastolatkowie od 16. roku życia wzwyż. Ci niepełnoletni również musieli mieć podpisane zgody rodziców. W niektórych przypadkach dochodziło do dramatycznych sytuacji, w których antyszczepionkowi rodzice nie pozwalali na szczepienie chętnemu dziecku.

Może się okazać, że w młodszej grupie również pojawią się takie przypadki. Rząd nie ma możliwości reakcji w takim momencie, mimo że każdy brak szczepienia jest zagrożeniem dla utrzymania zbiorowej odporności.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce zaszczepić się nie chce lub waha się ok. 30 proc. obywateli. Liczba ta wciąż nie jest zadowalająca, trwają więc kolejne kampanie zachęcające.

Rządzący uznali, że obowiązek szczepień nie zostanie wprowadzony, mimo prób lobbowania tego rozwiązania przez prezydentów Poznania i Wałbrzycha. Stwierdzono, że takie rozwiązanie nie ma racji bytu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [tvn24.pl][wtv.pl]

Tagi: Szczepienia
Powiązane