wtv.pl
wroclaw.policja.gov.pl

wroclaw.policja.gov.pl

Wrocław: pięciu 12-latków zatrzymanych ws. dewastacji nagrobków. Sprawą zajmie się sąd rodzinny

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Wrocław: policja złapała pięciu 12-latków, którzy są podejrzani o zdewastowanie cmentarza żydowskiego przy ul. Lotniczej. 16 czerwca funkcjonariusze otrzymali wezwanie od zarządcy obiektu. Na miejscu okazało się, że zniszczone zostało kilkadziesiąt nagrobków. Sprawą ma zająć się sąd rodzinny.

Dewastacje cmentarzy nie-katolickich są wciąż bardzo dużym problemem i zjawiają się każdego roku.

Wrocław: pięciu 12-latków miało zdewastować groby na cmentarzu żydowskim

Do szokującego zdarzenia doszło 16 czerwca, w środę, we Wrocławiu. Z cmentarza przy ul. Lotniczej policja otrzymała zawiadomienie o wtargnięciu i dewastacji obiektu.

Zarządca cmentarza poinformował, że na jego terenie znaleźli się nastolatkowie, którzy zaczęli niszczyć nagrobki. Policjanci niedługo później zatrzymali pięciu 12-latków, którzy najprawdopodobniej byli odpowiedzialni za ten czyn.

Na komisariacie chłopcy zostali przesłuchani w obecności ich opiekunów prawnych, a na miejscu wrocławska kryminalistyka zajęła się zabezpieczaniem materiału dowodowego.

Sprawdzano również, czy w zdarzeniu nie brały udziału osoby trzecie, których nie udało się pochwycić.

Sprawą zajmie się sąd rodzinny. Sytuacja może być dla dzieci tym trudniejsza, że cmentarz wpisany jest na listę zabytków.

Dewastacje na cmentarzach innowierczych

Dewastacje cmentarzy innowierczych są częstym widokiem - szczególnie widoczne jest to na przykładzie cmentarzy żydowskich, które w wielu przypadkach stoją opuszczone i zapomniane.

Dewastacje dotyczą zazwyczaj niszczenia nagrobków - zarówno pisania po nich (często obraźliwych haseł), jak i np. rozbijania.

Coraz więcej cmentarzy objętych jest jednak dozorem ze względu na swój zabytkowy charakter. Warto pamiętać, że wciąż wiele z nich jest przykrymi obrazami historii i zapomnienia dotyczącego bliskiego sąsiedztwa Polaków i Żydów przed II wojną światową.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl
zdjęcie główne: wroclaw.policja.gov.pl

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >