wtv.pl
Już dziś rozpocznie się ogólnopolski strajk pielęgniarek

Piotr Molecki/East News

Już dziś zaczyna się strajk pielęgniarek i pielęgniarzy. Szpitale będą dziś działać w zmienionej formie

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Już dziś w całej Polsce rozpocznie się strajk pielęgniarek. Szpitale w poszczególnych miastach będą dziś działać w zmienionej formie. Związane jest to bezpośrednio z negatywną oceną zmian wprowadzonych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W jakich miastach zapowiedziano strajk ostrzegawczy?

Na 7 czerwca zapowiedziany został ostrzegawczy strajk pielęgniarek. W całym kraju szpitale włączają się do akcji demonstracyjnej.

Praca poszczególnych szpitali w Polsce w związku ze strajkiem pielęgniarek będzie wyglądała nieco inaczej. W jakich miastach oraz w jakich godzinach trzeba przygotować się na utrudnienia?

Ostrzegawczy strajk pielęgniarek zaplanowano na 7 czerwca

Po fiasku rozmów ze stroną rządową jasne stało się, że strajk pielęgniarek będzie miał miejsce. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych poinformował, że 7 czerwca w szpitalach w całej Polsce odbędzie się protestacyjna akcja ostrzegawcza.

Wiadomo już, że strajk pielęgniarek obejmie nie tylko Warszawę. Nie będzie miał on również tylko i wyłącznie formy ulicznej demonstracji. Pielęgniarki i położne będą dawać wyraz swojego niezadowolenia w szpitalach. Utrudnienia dadzą się we znaki przede wszystkim pacjentom.

Szpital psychiatryczny

"Małgosia opowiadała mi o pacjentach, którzy próbują krzywdzić się, czym tylko się da". Co się dzieje w szpitalach psychiatrycznych?

CZYTAJ DALEJ

W jakich miastach odbędzie się strajk pielęgniarek i położonych?

Oficjalny komunikat mówi o tym, że z utrudnieniami liczyć się muszą mieszakńcy Warszawy, Białegostoku, Łodzi, Rzeszowa, Katowic, czy Kielc.

Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZWiP wskazała, że „w pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych weźmie udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły ten etap sporu zbiorowego”.

Podano również godziny, w jakich spodziewać można się utrudnień w załatwianiu codziennych spraw. Strajk pielęgniarek i położnych będzie widoczny również na ulicach polskich miast. W Warszawie protest rozpocznie się o godzinie 10 na Placu Bankowym. Potrwa do godziny 12.

W Białymstoku natomiast akcja pielęgniarek i położnych planowana jest w godzinach 11-13 przed Ratuszem. W tych samych godzinach utrudnień spodziewać mogą się mieszkańcy Bydgoszczy (przed Urzędem Wojewódzkim), Olsztyna (przed Urzędem Wojewódzkim) i Katowic (w okolicach Spodka).

Pielęgniarki i położne domagają się godnych płac za wykonywaną pracę

W sporze na linii rząd-pielęgniarki i położne głównie chodzi o zmiany proponowane przez Adama Niedzielskiego. Ustawa regulująca ustalanie najniższego wynagrodzenia w opinii Krystyny Ptok nie jest gwarantem stabilności.

Dodatkowo coraz głośniej mówi się o tym, że oferty pracy w polskiej służbie zdrowia nie są atrakcyjne dla młodych adeptów pielęgniarstwa i położnictwa. Ta grupa zawodowa jest jedną z najszybciej starzejących się grup i brak realnych działań oraz zmian doprowadzi do poważnego kryzysu w gwarancji opieki w szpitalach.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Facebook.com @zwiazek.pielegniarek / Interia

Podobne artykuły

Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >

Polska

Lubuskie. 3-latka pogryziona przez amstaffa, pokaleczona trafiła do szpitala

Czytaj więcej >