wtv.pl
Już dziś rozpocznie się ogólnopolski strajk pielęgniarek

Piotr Molecki/East News

Już dziś zaczyna się strajk pielęgniarek i pielęgniarzy. Szpitale będą dziś działać w zmienionej formie

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Już dziś w całej Polsce rozpocznie się strajk pielęgniarek. Szpitale w poszczególnych miastach będą dziś działać w zmienionej formie. Związane jest to bezpośrednio z negatywną oceną zmian wprowadzonych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W jakich miastach zapowiedziano strajk ostrzegawczy?

Na 7 czerwca zapowiedziany został ostrzegawczy strajk pielęgniarek. W całym kraju szpitale włączają się do akcji demonstracyjnej.

Praca poszczególnych szpitali w Polsce w związku ze strajkiem pielęgniarek będzie wyglądała nieco inaczej. W jakich miastach oraz w jakich godzinach trzeba przygotować się na utrudnienia?

Ostrzegawczy strajk pielęgniarek zaplanowano na 7 czerwca

Po fiasku rozmów ze stroną rządową jasne stało się, że strajk pielęgniarek będzie miał miejsce. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych poinformował, że 7 czerwca w szpitalach w całej Polsce odbędzie się protestacyjna akcja ostrzegawcza.

Wiadomo już, że strajk pielęgniarek obejmie nie tylko Warszawę. Nie będzie miał on również tylko i wyłącznie formy ulicznej demonstracji. Pielęgniarki i położne będą dawać wyraz swojego niezadowolenia w szpitalach. Utrudnienia dadzą się we znaki przede wszystkim pacjentom.

Szpital psychiatryczny

"Małgosia opowiadała mi o pacjentach, którzy próbują krzywdzić się, czym tylko się da". Co się dzieje w szpitalach psychiatrycznych?

CZYTAJ DALEJ

W jakich miastach odbędzie się strajk pielęgniarek i położonych?

Oficjalny komunikat mówi o tym, że z utrudnieniami liczyć się muszą mieszakńcy Warszawy, Białegostoku, Łodzi, Rzeszowa, Katowic, czy Kielc.

Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZWiP wskazała, że „w pierwszej fali dwugodzinnych strajków ostrzegawczych weźmie udział ok. 40 szpitali, które osiągnęły ten etap sporu zbiorowego”.

Podano również godziny, w jakich spodziewać można się utrudnień w załatwianiu codziennych spraw. Strajk pielęgniarek i położnych będzie widoczny również na ulicach polskich miast. W Warszawie protest rozpocznie się o godzinie 10 na Placu Bankowym. Potrwa do godziny 12.

W Białymstoku natomiast akcja pielęgniarek i położnych planowana jest w godzinach 11-13 przed Ratuszem. W tych samych godzinach utrudnień spodziewać mogą się mieszkańcy Bydgoszczy (przed Urzędem Wojewódzkim), Olsztyna (przed Urzędem Wojewódzkim) i Katowic (w okolicach Spodka).

Pielęgniarki i położne domagają się godnych płac za wykonywaną pracę

W sporze na linii rząd-pielęgniarki i położne głównie chodzi o zmiany proponowane przez Adama Niedzielskiego. Ustawa regulująca ustalanie najniższego wynagrodzenia w opinii Krystyny Ptok nie jest gwarantem stabilności.

Dodatkowo coraz głośniej mówi się o tym, że oferty pracy w polskiej służbie zdrowia nie są atrakcyjne dla młodych adeptów pielęgniarstwa i położnictwa. Ta grupa zawodowa jest jedną z najszybciej starzejących się grup i brak realnych działań oraz zmian doprowadzi do poważnego kryzysu w gwarancji opieki w szpitalach.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Facebook.com @zwiazek.pielegniarek / Interia

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polska

RMF FM: stan wyjątkowy prawdopodobnie zostanie przedłużony

Czytaj więcej >
pixabay.com/mirkosajkov

Polska

26 września spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Powrót do tradycji po przerwie

Czytaj więcej >

Polska

Straż Graniczna: przy granicy polsko-białoruskiej zmarła kolejna osoba

Czytaj więcej >
wtv,pl

Polska

Nie warto unikać rachmistrzów. Może nas czekać wysoka kara

Czytaj więcej >
Kielce

Polska

Świętokrzyskie: 13-latka urodziła martwego noworodka. Ojcem okazał się 71-latek, który wkrótce później zmarł

Czytaj więcej >
Oszuści masowo wysyłają SMS-y zachęcające do instancji złośliwego oprogramowania, udają organizatorów loterii szczepionkowej

Polska

Oszuści ponownie podszywają się pod loterię szczepionkową. Zachęcają do ściągnięcia aplikacji imitującej "mObywatel"

Czytaj więcej >