wtv.pl
Zdaniem Komisji Etyki TVP Jan Pospieszalski "naruszył zasady etyki dziennikarskiej".

JAKUB ORZECHOWSKI/East News

Jest oświadczenie TVP ws. Pospieszalskiego. Rada Etyki Mediów wydała opinię

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Zdaniem Komisji Etyki TVP Jan Pospieszalski "naruszył zasady etyki dziennikarskiej", jakie obowiązują w Telewizji Polskiej. Mowa o odcinku programu "Warto rozmawiać", w którym dziennikarz krytykował rząd i jego decyzje podejmowa

O nieoczekiwanym zdjęciu z anteny planowanego na 19 kwietnia odcinka prowadzonego przez Jana Pospieszalskiego talk-show pisaliśmy TUTAJ. Przypomnijmy, że informacja o niewyemitowaniu odcinka pojawiła się na zaledwie kilka minut przed premierą.

O decyzji TVP poinformował sam dziennikarz. Do tej pory nie otrzymaliśmy oficjalnego stanowiska Telewizji Polskiej w tej sprawie. Sprawę powiązano jednak z ostatnim wpisem posłanki Prawa i Sprawiedliwości Joanny Lichockiej.

Członkini ekipy rządzącej jawnie skrytykowała treści, które pojawiły się na antenie TVP 12 kwietnia, gdy w "Warto rozmawiać" poddano w wątpliwość zasadność działań rządu, podejmowanych wobec rozwoju epidemii koronawirusa.

TVP: Jan Pospieszalski naruszył zasady etyki dziennikarskiej

Lichocka nie ograniczyła się do opublikowanego w mediach społecznościowych wpisu. Sprawę "niedopuszczalnego przekroczenia granic" przez dziennikarza Telewizji Polskiej zgłosiła też do Rady Mediów Narodowych.

W piśmie do prezesa TVP Jacka Kurskiego przekonywała, że program z 12 kwietnia był "jednostronny i nierzetelny, a jego celem było uderzenie w zaufanie do szczepień i stosowania obostrzeń".

Dziś opublikowano oficjalne oświadczenie Komisji Etyki TVP, która przeanalizowała wspomniany odcinek "Warto rozmawiać", wyemitowany na antenie TVP1 i TVP3. Kolejno powtórzono go w TVP Polonia.

W komunikacie przekazano, że zdaniem przedstawicieli publicznego nadawcy w programie "naruszono Zasady Etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej".

W opinii komisji w pokazanym przed tygodniem odcinku przedstawiono jedynie głosy osób krytykujących działania podejmowany w trakcie zmagań z epidemią koronawirusa. Zwrócono uwagę, że "dochowanie zasad rzetelności dziennikarskiej" jest szczególnie istotne w trakcie kryzysu pandemicznego.

Program zniknie z anteny na stałe?

Niewykluczone, że prowadzone przez Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać" nie powróci już na antenę Telewizji Polskiej.

W opublikowanym komunikacie wskazano bowiem, że TVP rozpoczęło rozmowy z producentem w sprawie "warunków utrzymania audycji w przyszłej ofercie nadawcy publicznego".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: centruminformacji.tvp.pl / Twitter

Podobne artykuły

TV

Wpadka przed meczem w TVN24, reporter runął jak długi. "Strasznie wysokie krawężniki w Rosji są"

Czytaj więcej >
Na stronie TVP Info odświeżony został artykuł z 2020 roku uderzający w TVN

TV

TVP Info odświeża artykuł z 2020 roku. Uderza w nim w TVN i wskazuje, że stacja przez lata okłamuje swoich widzów

Czytaj więcej >

TV

Wpadka TVP w trakcie meczu Polska – Słowacja. Przerwano transmisję, padły serwery?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Powrót Tuska w "Wiadomościach TVP". "Poziom manipulacji TVP rośnie"

Czytaj więcej >