wtv.pl
Szczepienia COVID-19

WTV.pl

Jest nowe rozporządzenie ws. szczepień Covid-19

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

W życie weszło dziś nowe rozporządzenie dotyczące szczepień na COVID-19. Według ich treści, szczepionki, które miałyby danego dnia się zmarnować, mogą zostać przyjęte przez każdą osobę powyżej 18 roku życia. Jak miał wyjaśniać wcześniej Michał Dwo

Czy nowe zasady obejmują rzeczywiście wszystkich dorosłych czy jedynie tych, którzy zdążyli się zapisać wcześniej?

Nowe rozporządzenie dotyczące szczepień na COVID-19

Ze względu na kolejny etap szczepień, który został ogłoszony we wtorek, w życie weszło również nowe rozporządzenie rządu dotyczące szczepień na COVID-19. Dotyczy ono szczepionek, które miałyby pójść na zmarnowanie.

Kwestia marnowania szczepionek była jedną z najbardziej kontrowersyjnych w szczególności na początku szczepień. Rozmrożone preparaty należało zutylizować, jeśli nie zostały przez nikogo przyjęte. Było to tym bardziej dramatyczne, że wiele osób oczekiwało na swoją kolej. 

Tym razem, dzięki temu, że wiadomo już, jak będzie wyglądał kalendarz szczepień dla wszystkich Polaków powyżej 18 roku życia, marnować będzie się o wiele mniej szczepionek. Teraz każda dorosła osoba będzie mogła załapać się na szczepienie poza kolejką, jeśli przygotowane w punkcie preparaty miałyby się zmarnować.

Ta możliwość ma przysługiwać głównie osobom, które zapisały się na szczepienie pomiędzy styczniem i marcem. Dotyczy to również osób, które otrzymały już swój termin szczepienia - dzięki temu może się ono odbyć szybciej. 

Nowe informacje o kalendarzu szczepień

We wtorek została ogłoszona kolejna część kalendarza szczepień. Osoby, które zadeklarowały chęć szczepienia wcześniej, nie będą musiały czekać na dzień zapisów dla swojego rocznika. Spośród nich ci powyżej 30 roku życia będą mogli zapisać się na szczepienia od 28 kwietnia. Otrzymają wtedy dokładny termin. 

Podobna sytuacja dotyczy również osób zapisanych wcześniej na szczepienie, ale oczekujących na rejestrację, a plasujący się pomiędzy 29 a 18 laty. Oni będą mogli rozpocząć rejestrację 4 maja.

Ci, którzy nie wypełnili odpowiednich formularzy wcześniej, będą musieli zaczekać na swoją kolej w ramach konkretnych dni. Każdego z nich rozpoczynają się zapisy dla konkretnych roczników. Podano terminy aż do 9 maja, kiedy na szczepienie będą mogły zapisać się osoby urodzone w latach 2000-2003. 

Od 10 maja rejestrować będą mogli się już wszyscy dorośli.

Jak na razie nie powiadomiono, jak wyglądać będą szczepienia osób poniżej 18 roku życia. Wieści o nich pojawią się zapewne w najbliższych dniach. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [onet.pl]

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >