wtv.pl
Szczepienia COVID-19

WTV.pl

Jest nowe rozporządzenie ws. szczepień Covid-19

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

W życie weszło dziś nowe rozporządzenie dotyczące szczepień na COVID-19. Według ich treści, szczepionki, które miałyby danego dnia się zmarnować, mogą zostać przyjęte przez każdą osobę powyżej 18 roku życia. Jak miał wyjaśniać wcześniej Michał Dwo

Czy nowe zasady obejmują rzeczywiście wszystkich dorosłych czy jedynie tych, którzy zdążyli się zapisać wcześniej?

Nowe rozporządzenie dotyczące szczepień na COVID-19

Ze względu na kolejny etap szczepień, który został ogłoszony we wtorek, w życie weszło również nowe rozporządzenie rządu dotyczące szczepień na COVID-19. Dotyczy ono szczepionek, które miałyby pójść na zmarnowanie.

Kwestia marnowania szczepionek była jedną z najbardziej kontrowersyjnych w szczególności na początku szczepień. Rozmrożone preparaty należało zutylizować, jeśli nie zostały przez nikogo przyjęte. Było to tym bardziej dramatyczne, że wiele osób oczekiwało na swoją kolej. 

Tym razem, dzięki temu, że wiadomo już, jak będzie wyglądał kalendarz szczepień dla wszystkich Polaków powyżej 18 roku życia, marnować będzie się o wiele mniej szczepionek. Teraz każda dorosła osoba będzie mogła załapać się na szczepienie poza kolejką, jeśli przygotowane w punkcie preparaty miałyby się zmarnować.

Ta możliwość ma przysługiwać głównie osobom, które zapisały się na szczepienie pomiędzy styczniem i marcem. Dotyczy to również osób, które otrzymały już swój termin szczepienia - dzięki temu może się ono odbyć szybciej. 

Nowe informacje o kalendarzu szczepień

We wtorek została ogłoszona kolejna część kalendarza szczepień. Osoby, które zadeklarowały chęć szczepienia wcześniej, nie będą musiały czekać na dzień zapisów dla swojego rocznika. Spośród nich ci powyżej 30 roku życia będą mogli zapisać się na szczepienia od 28 kwietnia. Otrzymają wtedy dokładny termin. 

Podobna sytuacja dotyczy również osób zapisanych wcześniej na szczepienie, ale oczekujących na rejestrację, a plasujący się pomiędzy 29 a 18 laty. Oni będą mogli rozpocząć rejestrację 4 maja.

Ci, którzy nie wypełnili odpowiednich formularzy wcześniej, będą musieli zaczekać na swoją kolej w ramach konkretnych dni. Każdego z nich rozpoczynają się zapisy dla konkretnych roczników. Podano terminy aż do 9 maja, kiedy na szczepienie będą mogły zapisać się osoby urodzone w latach 2000-2003. 

Od 10 maja rejestrować będą mogli się już wszyscy dorośli.

Jak na razie nie powiadomiono, jak wyglądać będą szczepienia osób poniżej 18 roku życia. Wieści o nich pojawią się zapewne w najbliższych dniach. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [onet.pl]

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polska

W wypadku pod Zieloną Górą zginął 21-letni piłkarz. Klub żegna swojego zawodnika

Czytaj więcej >
Udzial pary prezydenckiej w uroczystosci rozpoczecia roku szkolnego 2021/2022 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Papieza Jana Pawla II w Kruszewie.

Polska

Psycholog opowiada o powrocie do nauki stacjonarnej. Co czuje młodzież po pierwszych tygodniach szkoły?

Czytaj więcej >
Lubuska Policja

Polska

Nowe fakty ws. wypadku pod Zieloną Górą. Policja zamieściła zdjęcia

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >
Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >