wtv.pl > Gospodarka > Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Ceny gazu idą w górę, winnym – wielka polityka
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:14

Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Ceny gazu idą w górę, winnym – wielka polityka

cena gazu
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Ceny gazu ziemnego na europejskich rynkach biją rekordy. W naturalny sposób przekłada się to na portfele Polaków. Eksperci ostrzegają: tej zimy gaz będzie wyjątkowo drogi. W tle polityka Kremla i budowa Nord Stream 2.

W minionym roku cena gazu ziemnego na warszawskim rynku wzrosła prawie pięciokrotnie. Tylko w lipcu taryfy urosły o 12,5 proc., co przełożyło się na około 20 złotych podwyżki w skali miesiąca – wylicza RMF FM.

Jest drogo, a będzie jeszcze gorzej. Gaz drożeje bowiem w całym regionie. "Taniej już było" – przestrzegają eksperci.

"Jedyne wytłumaczenie to polityka"

W rozmowie z RMF FM Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny Biznes Alertu, wskazuje, że podwyżki są efektem przeniesienia rynku do Azji. – Tam bardziej opłaca się sprzedawać – wyjaśnia.

Gazprom, rosyjski koncern państwowy i największy wydobywca gazu ziemnego na świecie, nie zwiększa przy tym dostaw przez Ukrainę. Zdaniem Jakóbika jedynym wytłumaczeniem jest wroga polityka Kremla wobec całej Europy.

Panująca drożyzna ma być kolejnym narzędziem w rękach Rosjan, którzy usiłują uruchomić gazociąg Nord Stream 2.

Zima utrudni sytuację

Eksperci tłumaczą, że magazynowe stany na naszym kontynencie są niższe niż w latach ubiegłych. Kraje usiłują uzupełnić zapasy przed nadchodzącą zimą. Wraz z popytem rosną tymczasem ceny.

Gazprom może zatem dalej podbijać cenę gazu. Zdaniem Jakóbika jest to nowy wymiar szantażu wymierzonego w Europę Zachodnią.

Przesłanie Rosjan jest proste: tylko uruchomienie Nord Stream pozwoli na obniżenie cen dla regionu. Problemem nadal jest jednak dostosowanie pracy gazociągu do europejskich przepisów oraz uniemożliwiające certyfikację techniczną amerykańskie sankcje. Na popłynięcie nim gazu przyjdzie nam tym samym jeszcze poczekać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Wiosną będzie taniej?

Według przewidywań taniej powinno być wiosną. Prezes PGNiG podkreśla, że w sytuacji pomóc mogą dostawcy gazu ze Stanów Zjednoczonych. Podpisane w ubiegły czwartek aneksy przewidują zwiększenie dostaw o 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat – donosiła wspomniana stacja.

Niewykluczone też , że w trakcie politycznych rozmów, podczas których negocjowana będzie przyszłość Nord Stream 2, Rosjanie zdecydują się na odkręcenie kurka.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: rmf24.pl, wtv.pl

Powiązane