wtv.pl
Jarosław Kaczyński

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Jarosław Kaczyński w końcu się przyznał, że wybory kopertowe to jego pomysł. Z lekkością mówił też o prawie do aborcji

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu dla dziennikarzy tygodnika Wprost. Podczas rozmowy odniósł się do kwestii praw kobiet do decydowania o swoim ciele. Wspomniał także o wyborach kopertowych, przyznając po czasie, że to właśnie on stoi za inicjatywą. Deklaracje może wywołać poważne konsekwencje przez wzgląd na wyniki działań Naczelnej Izby Kontroli, która wskazała, że organizacja I tury głosowania 10 maja odbyło się niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jarosław Kaczyński przyznał, że wpadł na pomysł przeprowadzenia głosowania w trybie kopertowym, by uniknąć ryzyka związanego z postępującą transmisją koronawirusa. Deklaracja padła w rozmowie z dziennikarzami Wprost.pl, która została opublikowana w niedzielę, 23 maja.

Co ciekawe, parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że za blokadę wyborów odpowiedzialne są głównie władze samorządowe. Większość włodarzy gmin odmówiło przekazania Poczcie Polskiej wrażliwych danych mieszkańców Polski. Zachowanie Jarosława Gowina określił jednak jako niewłaściwą.

Jarosław Kaczyński ujawnił, że to on wpadł na pomysł wyborów kopertowych

- Doszło do blokady ze strony samorządów, które w drastyczny sposób złamały Konstytucję - komentował dla Wprost.pl. Według Jarosława Kaczyńskiego samorządowcy nie ponieśli żadnych konsekwencji za rzekome łamanie ustawy zasadniczej.

Następnie obecny wicepremier zdecydował się na zaskakującą deklaracje. - Wtedy powstał pomysł, nie ukrywam, że mój, żeby zrobić coś takiego jak w Bawarii i w Kanadzie, czyli przeprowadzić wybory korespondencyjne - ujawnił w rozmowie z dziennikarzami tygodnika.

Białoruś

Alarm bombowy w samolocie Ryanair, natychmiast musiał lądować. Nagle zatrzymano białoruskiego opozycjonistę Romana Protasiewicza

CZYTAJ DALEJ

Działanie miało na celu umożliwienie ominięcie protestów ze strony samorządowców, jednak mimo to, trudności wywołały spory wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, a także dalszej opory ze strony prezydentów, burmistrzów i wójtów.

- Pewnych rzeczy nie mogliśmy uchwalić. I rzeczywiście ówczesne zachowanie Jarosława Gowina było niewłaściwe - odparł - Mówiłem mu to wielokrotnie - dodał.

Jarosław Kaczyński przyznał, że musiał zgodzić się na kompromis z politykami Koalicji Obywatelskiej, żeby zorganizować wybory bez przeszkód w terminie czerwcowym. Wówczas Małgorzatę Kidawę-Błońską wymieniono na Rafała Trzaskowskiego.

- Nie doszło do kryzysu konstytucyjnego [...] że skończyłaby się kadencja prezydenta [...] i marszałek Sejmu musiałaby przejąć jego funkcję - deklarował w rozmowie z Wprost.pl.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Wprost.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >