wtv.pl > Polityka > Jarosław Kaczyński i Michał Dworczyk wylecą z rządu? Nieoficjalne informacje Onetu
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:15

Jarosław Kaczyński i Michał Dworczyk wylecą z rządu? Nieoficjalne informacje Onetu

rekonstrukcja rządu
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Onet: szykuje się rekonstrukcja rządu. Swoje stanowiska stracić by mieli Michał Dworczyk, Jarosław Kaczyński, Michał Kurtyka i Grzegorz Puda. Powrócić miałoby także Ministerstwo Sportu. Czy rząd Morawieckiego przeżyje kolejne trzęsienie ziemi?

Dymisja Dworczyka związana ma być z konsekwencjami tzw. afery mailowej, zaś w przypadku Michała Kurtyki, ministra klimatu, odejście ma być powiązane ze sporem o kopalnię Turów.

Onet: szykuje się rekonstrukcja rządu. Stanowiska stracą m.in. Dworczyk i Kaczyński

Według nieoficjalnych informacji Onetu, niedługo dojść może do rekonstrukcji rządu, w czasie której polecą niektóre głowy.

Swoje stanowisko mają stracić: Michał Dworczyk (KPRM), Michał Kurtyka (Ministerstwo Klimatu), Grzegorz Puda (Ministerstwo Rolnictwa) i... Jarosław Kaczyński (wicepremier ds. bezpieczeństwa).

W tym ostatnim przypadku nie chodzi jednak o żadne przewinienia, a raczej o zakończenie misji Kaczyńskiego w rządzie. Prezes PiS miałby teraz skupić się na budowaniu stabilnej większości w Sejmie lub przygotowaniu partii do wcześniejszych wyborów.

W przypadku pozostałych trzech dymisjonowanych, ich problemy widoczne są gołym okiem - od Michała Dworczyka rozpoczęła się niesławna afera mailowa, w wyniku której jak dotąd nie poleciała żadna głowa. Minister z KPRM dobrze spisał się w kwestii szczepień, ale jego rola jest już właściwie zakończona i z powodzeniem przejąć może ją ktoś inny.

Michał Kurtyka odpowie stanowiskiem za konflikt ws. kopalni Turów w Bogatyni. Negocjacje z Czechami i Unią Europejską nie odbiły się zbyt dobrze na wizerunku Polski w relacjach z sąsiadami.

Grzegorz Puda może zostać usunięty za niemożność porozumienia się z rolnikami, którzy w ostatnim czasie są coraz bardziej zmęczeni rządami PiS. Spadające poparcie na wsi jest jedną z rzeczy, których partia obawia się najbardziej ze względu na wysoki współczynnik głosowania na nią w mniejszych miejscowościach.

To nie są jednak jedyne problemy Pudy. W ostatnim czasie na jaw wyszły dwa skandale, które znacznie podkopały jego pozycję. Pierwszy z nich dotyczy tła z maszyn rolniczych w czasie konferencji premiera w Brzydowie w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie prawdziwy sprzęt ukryto, a na miejscu postawiono wypożyczony.

Kolejnym grzechem jest kwestia nagłego zwolnienia urzędnika z 20-letnim stażem, który nie zarezerwował ministrowi przelotu VIP i pokoju w pięciogwiazdkowym hotelu (zamiast tego był czterogwiazdkowy). Małostkowość ministra może zachęcać premiera do jego dymisji.

Powróci Ministerstwo Sportu?

Według informacji Onetu, powrócić może jako osobny resort Ministerstwo Sportu. Podczas ostatniej rekonstrukcji rządu zostało ono połączone z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pokierować nowym-starym ministerstwem miałaby Anna Krupka, która w tej chwili jest zastępczynią Glińskiego ds. sportu.

Możliwe jest także wskrzeszenie Ministerstwa Cyfryzacji. Spekuluje się, że na czele resortu miałby stanąć powiązany z aferą respiratorową były wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Jak na razie są to jednak głównie spekulacje. Nie wiadomo czy i kiedy miałoby dojść do ewentualnej rekonstrukcji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl, onet.pl zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane