wtv.pl > Polityka > Sakiewicz tłumaczy, jak Andrzej Duda zarejestrował się w Albicli: "Trzeba wysłać rozpoznawalny mail"
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:26

Sakiewicz tłumaczy, jak Andrzej Duda zarejestrował się w Albicli: "Trzeba wysłać rozpoznawalny mail"

wtv
WTV.pl
  • Konta Lecha Kaczyńskiego, kopia regulaminu Facebooka, a także dostęp do wrażliwych danych, to część niedociągnięć najnowszego portalu

  • Albicla ma być alternatywą dla Facebooka i Twittera. Została założona przez Tomasza Sakiewicza. Medium ruszyło 20 stycznia

  • Inicjator projektu uważa, że profil na Albicli ma także Andrzej Duda, bo "wysłał rozpoznawalnego maila"

"Prezydent Andrzej Duda właśnie dołączył do portalu Albicla. Witamy w naszym serwisie społecznościowym" - przekazał za pośrednictwem Twittera Tomasz Sakiewicz. Warto jednak zaznaczyć, że na portalu funkcjonuje wiele kont podszywających się pod znane osoby.

Z platformy Albicla korzysta prezydent? Założyciel portalu uważa, że tak

O zweryfikowanie informacji poprosił Marcin Makowski. "W jaki sposób potwierdza się u Państwa oficjalny charakter profilu?" - czytamy. Na odpowiedź Tomasza Sakiewicza nie trzeba było długo czekać. "Trzeba wysłać nam rozpoznawalny mail" - wskazał założyciel Albicli. 

Nie przekonało to redaktora, który zwrócił uwagę na cyfrę "31" przy nazwie konta Andrzeja Dudy. "A dlaczego prezydent zdecydował się na nazwę konta z dopiskiem 31? Wcześniej ktoś zarejestrował 30 kont o nazwie Andrzej Duda?" - dociekał. 

Na to pytanie opinia publiczna nie poznała odpowiedzi. 

Skierowaliśmy wiadomość do Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta, by dowiedzieć się, czy informacje podane przez Tomasza Sakiewicza, są prawdziwe. Artykuł zostanie zaktualizowany, gdy tylko otrzymamy odpowiedź. 

Od 20 stycznia na Albicli można dostrzec fałszywe konta, podszywające się pod Donalda Trumpa, Danutę Holecką, Jarosława i Lecha Kaczyńskich, czy też Jana Pawła II. Jedna z osób założyła na platformie aż 500 kont

Co więcej, redaktorzy medium "Zaufana Trzecia Strona" wskazywali, że w kodzie strony znajduje się poważny błąd. Umożliwia on bowiem pobranie dowolnego pliku z serwera. Jak się okazało, można było dotrzeć do pliku z danymi konfiguracyjnymi serwisu. Dawało to również dostęp do loginów i haseł serwerowych

Warto także wskazać, że za konto oficjalne uznano profil Zenka Martyniuka. Po czasie okazało się, że pod nazwiskiem muzyka skrywał się nieznany nikomu internauta.

[Aktualizacja]

Tomasz Sakiewicz usunął wpis, tłumaczący, jak Andrzej Duda założył konto na Albicli. Pozostawił jednak informację o numerze, jaki widnieje przy nazwie profilu prezydenta. "Oczywiście będzie miał bez numerow czyli Andrzej Duda" - czytamy. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Twitter/Tomasz Sakiewicz/Zaufana Trzecia Strona]

Powiązane