wtv.pl > Polityka > Mateusz Morawiecki zostanie zastąpiony? GW: Nowy premier miał objąć stanowisko już w marcu
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:26

Mateusz Morawiecki zostanie zastąpiony? GW: Nowy premier miał objąć stanowisko już w marcu

wtv
WTV.pl

Z ustaleń dziennika dotyczących sytuacji Mateusza Morawieckiego w obozie rządzącym wynika, że obecny szef Rady Ministrów miał pożegnać się z pełnioną funkcją już za dwa miesiące, w okolicy końca marca. Do zmiany jednak nie dojdzie.

Z pomysłu miał wycofać się sam Jarosław Kaczyński. Według „Wyborczej” prezes Prawa i Sprawiedliwości wstrzymał proces ze względu na przedłużającą się epidemię koronawirusa.

Mateusz Morawiecki przestanie być premierem?

Na zeszłotygodniowej naradzie na Nowogrodzkiej lider Zjednoczonej Prawicy miał przekazać, że obecnie nie ma mowy o zmianie premiera.

Przyczyny rozważania przewrotu wewnątrz rządu należy upatrywać w stale malejących słupkach poparcia PiS. Kryzys zapoczątkowała decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który zdecydował się zaostrzyć ustawę aborcyjną.

Wywołane wyrokiem TK protesty Strajku Kobiet znacząco odbiły się na notowaniach ekipy rządzącej. Sytuacji nie pomaga też, rzecz jasna, przedłużające się zamrożenie gospodarki wobec trwającej pandemii. Wśród protestujących przedsiębiorców są też wyborcy Prawa i Sprawiedliwości.

W efekcie poziom poparcia dla ugrupowania utrzymuje się na poziomie nieznacznie przekraczającym 30 procent.

Wobec powyższego „GW” przekonuje, że dni Mateusza Morawieckiego jako premiera są już policzone. W momencie, gdy większość obywateli zostanie już zaszczepiona, a rządowi uda się uporać z wirusem, polityk ma zostać odsunięty od stanowiska.

Już wtedy, gdy Kaczyński zdecydował o wyrzuceniu Morawieckiego pod koniec marca, premier o tym wiedział i był z tym pogodzony – wskazuje jeden z informatorów dziennika.

Nie jest jednak jasne, kto miałby zastąpić dotychczasowego szefa rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ewentualni kandydaci – ujmując rzecz delikatnie – nie powalają. Wśród nazwisk przewija się m.in. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz obecny szef MON Mariusz Błaszczak.

Jarosław Kaczyński ma być jednak zdania, że obaj nie podołaliby trudnemu zadaniu podniesienia PiS z kryzysu.

źródło: Gazeta Wyborcza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane