wtv.pl > Gwiazdy > Jakim katechetą był o. Rydzyk? Jego były uczeń opowiedział
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:49

Jakim katechetą był o. Rydzyk? Jego były uczeń opowiedział

Tadeusz Rydzyk
MARCIN GADOMSKI/East News

Jakim katechetą był Tadeusz Rydzyk? Dawne uczniowskie czasy pod jego opieką wspomina prof. Stanisław Żerko, znany polski historyk i niemcoznawca. Jako uczeń, Żerko widział w Rydzyku osobę rewolucjonizującą katechezę - podsumował swoje wrażenia na łamach Salonu24.

Działania Rydzyka wydawały się bardzo prouczniowskie. Podobne rozwiązania wykorzystywane są w edukacji również dziś.

Jakim katechetą był Tadeusz Rydzyk? Prof. Stanisław Żerko odpowiada

Nim Tadeusz Rydzyk rozpoczął budowę swojego finansowego imperium, dużo pracował z młodzieżą - organizował różnego rodzaju festiwale chrześcijańskie i prowadził lekcje religii w salkach zakonnych.

Okazało się, że jego uczniem był znany profesor historii i publicysta, Stanisław Żerko. W artykule dla portalu Salon24 opisał swoje wspomnienia z czasów nauki religii pod kierownictwem ojca Rydzyka. Jak się okazało, redemptorysta również w tej kwestii był prawdziwym rewolucjonistą.

Był czas, w którym Rydzyk przebywał w okolicach Szczecinka w województwie zachodnio-pomorskim. Żerko twierdził, że w tym czasie duchowny był bardzo energiczny i charakterystyczny ze względu na swój wygląd, ale również metody prowadzenia zajęć.

W tamtym czasie Tadeusz Rydzyk był jeszcze bardzo młody. Nie zajmował się na zajęciach tylko kwestiami Boga.

Rewolucyjny duchowny

Redemptorysta nie zajmował się jedynie kwestiami typowo religijnymi, ale również ukrytą działalnością opozycyjną - przemycał m.in. informacje o robotniczych protestach, a o władzy wypowiadał się zawsze negatywnie, co można było wyczuć.

Rydzyk starał się, by jego uczniowie się nie nudzili - był dowcipny, często sięgał po motywy muzyczne i gitarę (sam od zawsze był melomanem i organizował festiwale muzyki chrześcijańskiej).

Chciał również otworzyć się na swoich uczniów - w tym celu przemeblowywał salki katechetyczne i ustawiał ławki w okrągły stół, by w ten sposób, jak równy z równym, dyskutować z młodzieżą.

Na ten czas podobne zachowania uznawano za rewolucyjne, teraz często korzysta się z nich w edukacji. Czy gdyby Rydzyk nie zrezygnował z uczenia religii, wprowadziłby nowe trendy do szkół i salek katechetycznych?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [o2.pl]