wtv.pl > Polska > Jaką szczepionką chcą się zaszczepić Polacy? Jest jeden lider, wszystko widać czarno na białym
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:19

Jaką szczepionką chcą się zaszczepić Polacy? Jest jeden lider, wszystko widać czarno na białym

wtv
WTV.pl

Obecnie szczepionka oraz sama szansa na szczepienie jest jednym z głównych tematów nie tylko w prasie, ale przede wszystkim między Polakami. Najszerzej komentowane są kontrowersje w związku z wadami systemu i problemami organizacyjnymi.

„Rzeczpospolita” zleciła sondaż, gdzie sprawdzone zostało, jaki mamy stosunek do poszczególnych szczepionek. W skrócie: którym z dostępnych preparatów zaszczepiliby się pytani o to respondenci.

Jaką szczepionkę najchętniej wybierają Polacy?

W internecie nie brakuje tez szerzących teorie spiskowe na temat szczepionki. Najpopularniejszą i najprawdopodobniej najbardziej absurdalną teorią była swego czasu ta mówiąca, iż Bill Gates ma wykorzystywać proces masowych szczepień do wszczepiania chipów.

Stosunek Polek i Polaków do szczepionek postanowiła zbadać „Rzeczpospolita”. W sondażu przeprowadzonym przez SW Research zapytano o to, jaki preparat zostałby wybrany przez pacjentów, gdyby mogli sami o tym zdecydować.

Wśród możliwych do wskazania odpowiedzi znajdowały się szczepionki: AstraZeneki, Moderny, Pfizer i BioNTecha oraz Johnson&Johnson. Osoby zaproszone do udziału w badaniu mogły również poinformować, iż nie wybierają żadnej z powyższej opcji, ponieważ: nie zamierzają się szczepić lub firma nie ma dla nich żadnego znaczenia.

Z wyników badań stwierdzić można, iż największym zaufaniem cieszy się produkt Pfizera i BioNTechu. Aż 34,5 proc. ankietowanych wskazało, że właśnie tę szczepionkę wybrałoby, gdyby była taka możliwość. Następne miejsce zajęła natomiast odpowiedź dotycząca braku chęci do skorzystania ze szczepionki. Tę możliwość wskazało aż 19,8 proc. ankietowanych.

Jeśli nie Pfizer, to co?

Drugą najchętniej wybieraną szczepionką, a zatem i cieszącą się największym zaufaniem społecznym, jest Johnson&Johnson. W Polsce nie jest to jednak jeszcze preparat, który stosowany jest w procesie szczepienia wskazanych przez rządzących grup.

AstraZeneca zajęła ostatnie miejsce w sondażu przeprowadzonym na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Jedynie 4,9 proc. zdecydowałaby wybrać brytyjsko-szwedzki preparat, gdyby otrzymało prawo do wyboru. AstraZenecę wyprzedziła również szczepionka Moderny. Zanotowała ona zainteresowanie na poziomie 8,2 proc.

Kto chce zaszczepić się Pfizerem, a kto wybrałby AstraZenecę?

Chociaż aż 17,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie mają zdania w tej kwestii i nie ma dla nich znaczenia, jakim produktem zostaliby zaszczepieni, to przeprowadzające SW Research wyjaśniła zależności między respondentami, a ich wyborami.

Osoby wybierające możliwość zaszczepienia się produktem Pfizera i BioNTech to w sporej części osoby posiadające wykształcenie wyższe (42 proc.). Dodatkowo aż 40 proc. z nich mieszka w miastach z liczbą mieszkańców w przedziale 200-499 tys. oraz są to osoby powyżej 50. roku życia (40 proc.).

AstraZeneca natomiast wybierana była przez osoby posiadające wykształcenie zawodowe. Klara Goss z SW Research wskazała dodatkowo, iż co trzeci ankietowany w wieku do 24. roku życia wskazał, że nie będzie się szczepił.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Rzeczpospolita

Powiązane