wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jaką szczepionką chcą się zaszczepić Polacy? Jest jeden lider, wszystko widać czarno na białym

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Sondaż na temat tego, jaką szczepionką najchętniej szczepiliby się Polacy, nie pozostawia złudzeń. Nie ulega wątpliwości, że najlepszą opinią poszczycić może się produkt autorstwa Pfizera i BioNTecha. Zaskakiwać natomiast może informacja, że spora część r

Obecnie szczepionka oraz sama szansa na szczepienie jest jednym z głównych tematów nie tylko w prasie, ale przede wszystkim między Polakami. Najszerzej komentowane są kontrowersje w związku z wadami systemu i problemami organizacyjnymi.

„Rzeczpospolita” zleciła sondaż, gdzie sprawdzone zostało, jaki mamy stosunek do poszczególnych szczepionek. W skrócie: którym z dostępnych preparatów zaszczepiliby się pytani o to respondenci.

Jaką szczepionkę najchętniej wybierają Polacy?

W internecie nie brakuje tez szerzących teorie spiskowe na temat szczepionki. Najpopularniejszą i najprawdopodobniej najbardziej absurdalną teorią była swego czasu ta mówiąca, iż Bill Gates ma wykorzystywać proces masowych szczepień do wszczepiania chipów.

Stosunek Polek i Polaków do szczepionek postanowiła zbadać „Rzeczpospolita”. W sondażu przeprowadzonym przez SW Research zapytano o to, jaki preparat zostałby wybrany przez pacjentów, gdyby mogli sami o tym zdecydować.

Wśród możliwych do wskazania odpowiedzi znajdowały się szczepionki: AstraZeneki, Moderny, Pfizer i BioNTecha oraz Johnson&Johnson. Osoby zaproszone do udziału w badaniu mogły również poinformować, iż nie wybierają żadnej z powyższej opcji, ponieważ: nie zamierzają się szczepić lub firma nie ma dla nich żadnego znaczenia.

Z wyników badań stwierdzić można, iż największym zaufaniem cieszy się produkt Pfizera i BioNTechu. Aż 34,5 proc. ankietowanych wskazało, że właśnie tę szczepionkę wybrałoby, gdyby była taka możliwość. Następne miejsce zajęła natomiast odpowiedź dotycząca braku chęci do skorzystania ze szczepionki. Tę możliwość wskazało aż 19,8 proc. ankietowanych.

Jeśli nie Pfizer, to co?

Drugą najchętniej wybieraną szczepionką, a zatem i cieszącą się największym zaufaniem społecznym, jest Johnson&Johnson. W Polsce nie jest to jednak jeszcze preparat, który stosowany jest w procesie szczepienia wskazanych przez rządzących grup.

AstraZeneca zajęła ostatnie miejsce w sondażu przeprowadzonym na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Jedynie 4,9 proc. zdecydowałaby wybrać brytyjsko-szwedzki preparat, gdyby otrzymało prawo do wyboru. AstraZenecę wyprzedziła również szczepionka Moderny. Zanotowała ona zainteresowanie na poziomie 8,2 proc.

Kto chce zaszczepić się Pfizerem, a kto wybrałby AstraZenecę?

Chociaż aż 17,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie mają zdania w tej kwestii i nie ma dla nich znaczenia, jakim produktem zostaliby zaszczepieni, to przeprowadzające SW Research wyjaśniła zależności między respondentami, a ich wyborami.

Osoby wybierające możliwość zaszczepienia się produktem Pfizera i BioNTech to w sporej części osoby posiadające wykształcenie wyższe (42 proc.). Dodatkowo aż 40 proc. z nich mieszka w miastach z liczbą mieszkańców w przedziale 200-499 tys. oraz są to osoby powyżej 50. roku życia (40 proc.).

AstraZeneca natomiast wybierana była przez osoby posiadające wykształcenie zawodowe. Klara Goss z SW Research wskazała dodatkowo, iż co trzeci ankietowany w wieku do 24. roku życia wskazał, że nie będzie się szczepił.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kamerzysta upokorzył osobę niepełnosprawną. Kazali mu m. in. wejść do kontenera na śmieci

  • NBP podał datę, kiedy banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego wejdzie do obiegu

  • Onet informuje o obostrzeniach. Mają być utrzymane jeszcze dwa tygodnie

Źródło: Rzeczpospolita

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >