wtv.pl > Pogoda > Intensywne opady deszczu w pięciu województwach. IMGW wydało ostrzeżenia
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:09

Intensywne opady deszczu w pięciu województwach. IMGW wydało ostrzeżenia

Deszcz
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

IMGW zapowiada intensywne opady deszczu, głównie na terenie wschodniej Polski. Instytut wydał ostrzeżenie dla pięciu województw. Możliwe są też gwałtowne wzrosty stanu wód.

Mieszkańcy wschodniej Polski, wychodząc z domu, nie mogą zapomnieć o parasolu.

Intensywne deszcze

Jesień w pełni. Z drzew opadają już liście, które często lądują na drogach, przyczyniając się do poślizgów aut. Coraz częściej do czynienia mamy też z intensywnymi opadami deszczu.

Te pojawić się mogą w sobotę przede wszystkim na wschodzie Polski. IMGW wydało dla rejonu alert I stopnia, a prawdopodobieństwo wystąpienia silnych opadów sięga 95%.

Sumy opadu na południowym wschodzie mogą sięgać 40 mm, a na Podlasiu 50 mm - napisano w mediach społecznościowych Instytutu.

Podwyższony stan rzek

Intensywne opady deszczu wystąpić mają w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim i podlaskim.

Większość alarmów IMGW obowiązywać ma do godz. 9. w niedzielę.

Instytut wydał również ostrzeżenia hydrologiczne. Dotyczą możliwości podwyższenia się stanu rzek w południowo-wschodniej Polsce.

W obszarach występowania prognozowanych intensywnych opadów deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody, lokalnie do strefy stanów wysokich. Miejscami wzrosty mogą mieć gwałtowny charakter, a punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych - napisano w alercie IMGW.

Ostrzeżenia dotyczą Wisły, Sanu, Łęga, Wisłoku i Breni.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: imgw.pl, wtv.pl

Powiązane