wtv.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czarnecki zostanie szefem PZPS? Obiecuje miliony z państwowych spółek, kierownictwo PiS reaguje

18 Września 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ryszard Czarnecki jest głównym faworytem na stanowisko prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Europoseł PiS pełni obecnie funkcję wiceszefa i obiecuje działaczom, że po wygraniu wyborów zapewni milionowe dotacje ze spółek Skarbu Państwa. Wirtualna Polska donosi, że na hojność polityka musiała zareagować nawet centrala PiS. 

Ryszard Czarnecki zrobi wszystko, żeby zostać prezesem PZPS. Dzięki niemu siatkówka ma dostać miliony

Wielkimi krokami zbliżają się wybory na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Faworytem w konkursie jest europoseł PiS i aktualny wiceszef związku - Ryszard Czarnecki.

Polityk od dłuższego czasu prowadzi kampanię wyborczą, aby przekonać działaczy do swojej kandydatury. W zakulisowych rozmowach ma przekonywać, że jako szef PZPS zapewni polskiej siatkówce miliony złotych ze spółek Skarbu Państwa.

Wirtualna Polska donosi, że na zachowanie europosła musiało zareagować kierownictwo PiS. - Docierały do nas sygnały, że obietnice sprowadzały się niemal wyłącznie do załatwienia potężnych pieniędzy ze spółek skarbu państwa - przyznał w rozmowie z portalem polityk PiS, który pragnie pozostać anonimowy.

- Czarnecki usłyszał, że przesadził, źle to wygląda i ma przystopować - oznajmił rozmówca. Nie wiadomo, kto wystosował ostrzeżenie. Czy w sprawę zaangażował się sam prezes Jarosław Kaczyński? Niewykluczone, ponieważ w poniedziałek Ryszard Czarnecki zamieścił zdjęcia z szefem, któremu przekazał piłkę z podpisami siatkarzy.

Czarnecki gra nieczysto? Europoseł uważa, że jest “skuteczny”

O hojnych obietnicach Czarneckiego mówią także związkowcy. - Czarnecki stwarza wrażenie, że jego [...] bliskie kontakty z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim gwarantują załatwienie środków, o jakich dotąd polska siatkówka nie mogła dotąd marzyć - oznajmił informator WP, który obserwuje kulisy kampanii.

W ocenie rozmówcy “nie jest to czysta zagrywka”. Jego zdaniem Czarnecki wykorzystuje wpływy polityczne i walczy o głosy kolejnych działaczy, obiecując astronomiczne kwoty.

Sam Ryszard Czarnecki nie widzi nic niestosownego w swoim postępowaniu. Polityk regularnie podkreśla, że jako wiceprezes zdobył dla polskiej siatkówki pieniądze nie tylko ze spółek Skarbu Państwa, lecz także z prywatnych firm. - Po moim jednogłośnym wyborze na wiceprezesa PZPS Orlen zdecydował się pozostać w polskiej siatkówce, choć miało być inaczej. [...] Udawało mi się przekonać, że to dobra inwestycja - oznajmił polityk PiS. 

Ryszard Czarnecki zwraca uwagę, że pełni funkcję wiceszefa PZPS już od 3 lat. - Każdy, kto jest w siatkówce wie, że jestem skuteczny, inaczej niż inni - oznajmił. Jego zdaniem “inne zarzuty” to nic innego jak “negatywna kampania wyborcza”.

Partia strofuje Czarneckiego, ale nadal go wspiera. Czy europoseł zrezygnuje z polityki?

Mimo upomnienia Czarnecki nadal może liczyć na wsparcie PiS w wyścigu o fotel prezesa PZPS. Zaledwie kilka dni temu polityk został powołany na pełnomocnika ds. sportu. Dzięki temu składane przez niego obietnice mają być bardziej wiarygodne. Uchwała w tej sprawie budziła ogromne kontrowersje - została przyjęta tylko jednym głosem przewagi.

- Wspieramy go dla świętego spokoju. Deklaruje, że jak zostanie prezesem PZPS, to zrezygnuje z polityki - przyznał informator WP. Dlaczego partii miałoby zależeć na odsunięciu Czarneckiego? 

Wszystko z powodu doniesień o kilometrówkach na trasie Polska-Bruksela. Parlament Europejski zobowiązał polityka do zwrotu 100 tys. euro, które bezprawnie pobrał z tytułu zwrotu na podróże służbowe. Europoseł pobierał pieniądze na trasę Bruksela-Jasło, ale nigdy nie mieszkał na Podkarpaciu. W rzeczywistości przemierzał znacznie krótszy dystans między Brukselą a Warszawą.

Polska przyroda i jej ochrona. Ile pamiętasz z lekcji przyrody?

Pytanie 1 z 10

Jedynym gatunkiem żółwia występującym w Polsce w naturze jest:

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Premier Mateusz Morawiecki uruchamia podcast. Oficjalnie ogłosił premierę

  • Wspierają Grzegorza Brauna. Powstała specjalna zbiórka na pomoc materialną dla posła

  • Ciotka Andrzeja Dudy zostanie radną Opola. Zajmie miejsce działacza PiS, który prowadził auto bez prawa jazdy

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >