wtv.pl
Prognoza pogody

Marek BAZAK/East News

IMGW. Niecodzienny spadek temperatury w Ustce. Co czeka resztę kraju?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Najnowsza prognoza pogody daje powody do radości, jednak wciąż zaskakuje. W Ustce, w ciągu zaledwie 20 minut, temperatura spadła z ponad 20 do niecałych 12 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej tłumaczy, co się stało i podaje prognozę na najbliższe dni. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne. Warto się zainteresować i przygotować.

  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne na okres od 13 do 16 maja. Przez najbliższe dni w niemal całej Polsce wystąpią burze z miejscowymi opadami gradu

  • Burze ominą jedynie centrum województwa łódzkiego oraz poszczególne rejony województwa kujawsko-pomorskiego. Województwo dolnośląskie z burzami mierzyć się będzie przez aż 5 dni

  • W Ustce w ciągu 20 minut temperatura spadła o aż kilkanaście stopni Celsjusza

Jak podają eksperci, w Ustce doszło do nagłej zmiany kierunku wiatru. W ciągu godziny z kierunku południowego zaczęło wiać w kierunku północno-zachodniego. Temperatura zaś spadła z 23,4 stopni Celsjusza do 11,9 stopni w ciągu 20 minut.

"W ciągu 10 min temperatura spadała aż o 5-6 °C" - deklaruje Instytut za pośrednictwem Twittera. Wszystko przez wzgląd na nasuwającą się strefę zachmurzenia z burzami i opadami.

Co ciekawe, jeszcze wczoraj w nocy na terenie nadmorskich miejscowości, w tym w Ustce, temperatura nie spadła poniżej 18 stopni Celsjusza.

Prognoza pogody: Nad Polskę nasuwa się strefa zachmurzenia z opadami i burzami

Ostrzeżenia meteorologiczne w ciągu 5 dni objęły województwa: mazowieckie, podlaskie, lubuskie, lubelskie, zachodmio-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, podkarpackie, śląskie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzystkie, a także opolskie.

Jerzy Polaczek

Poseł Jerzy Polaczek przeszedł nagłą operację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

CZYTAJ DALEJ

Przewiduje się burze z opadami deszczu od 20 nawet do 40 milimetrów. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu. Porywy wiatru sięgać mogą od 70 do 90 kilometrów na godzinę. Zjawisko ma miejsce także dziś, o czym ostrzegaliśmy już wcześniej.

"Dziś burze będą rozwijały się na zachodzie oraz na południu kraju. Mogą im towarzyszyć opady deszczu 20-30 mm, jednak punktowo >40 mm oraz porywy wiatru do 75-80 km/h, lokalnie 90 km/h" - czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dobra pogoda, niestety, również stwarza zagrożenia. Mowa o ryzyku wystąpienia pożaru. Wysokie temperatury w połączeniu w silnym, porywistym wiatrem mogą postawić straż pożarną na nogi. Odnotowano także spadek wilgotności gleby.

Eksperci poinformowali o osiągnięciu pułapu 30 stopni Celsjusza lokalnie na rejonach województwa lubuskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego.

"Opady burzowe w Polsce południowo-zachodniej w najbliższych dniach zmniejszą zagrożenie pożarowe" - dodają jednak synoptycy.

Niebezpieczne burze mogą doprowadzić do gwałtownego wzrostu stanu wód oraz lokalnych podtopień, zwłaszcza w obszarach zurbanizowanych.

Poniżej przedstawiamy mapę dynamiczną Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na której widzimy oznaczone zagrożenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Należy jednak zaznaczyć, iż na mapie objęto okres od 13 do 16 maja.

Pierwszy stopień ostrzeżenia oznacza prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk, anomalii, które mogą stwarzać pośrednie lub bezpośrednie niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia. Wystąpić mogą także straty materialne. IMGW zaleca regularne śledzenie komunikatów pogodowych z równoległym dostosowaniem planu dnia do wydanych ostrzeżeń.

Prognoza pogody

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej]

Podobne artykuły

Ostrzeżenia IMGW w związku ze wzrostem temperatury w fali upałów

Pogoda

Ostrzeżenia II stopnia dla zachodu Polski. Temperatura wzrośnie nawet do ponad 30 stopni w cieniu

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pogoda

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega. Wczoraj utonęło 6 osób

Czytaj więcej >
Burze

Pogoda

Ostrzeżenia przed burzami. IMGW ostrzega przed silnym gradem i intensywnymi opadami

Czytaj więcej >

Pogoda

Jelenia Góra dosłownie płynie. Ogromna nawałnica. Grad, ulewa i silny wiatr zaskoczyły mieszkańców

Czytaj więcej >

Pogoda

Prognoza pogody: nadchodzą upały. Ekspert wyjaśnia, jak ochronić się przed wysokimi temperaturami

Czytaj więcej >
Wichura nad Polską (zdjęcie ilustracyjne)

Pogoda

Nad Polskę nadciąga niebezpieczna pogoda. IMGW ostrzega przed burzami i gradem

Czytaj więcej >