IMGW. Niecodzienny spadek temperatury w Ustce. Co czeka resztę kraju?
Najnowsza prognoza pogody daje powody do radości, jednak wciąż zaskakuje. W Ustce, w ciągu zaledwie 20 minut, temperatura spadła z ponad 20 do niecałych 12 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej tłumaczy, co się stało i podaje prognozę na najbliższe dni. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne. Warto się zainteresować i przygotować.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne na okres od 13 do 16 maja. Przez najbliższe dni w niemal całej Polsce wystąpią burze z miejscowymi opadami gradu
Burze ominą jedynie centrum województwa łódzkiego oraz poszczególne rejony województwa kujawsko-pomorskiego. Województwo dolnośląskie z burzami mierzyć się będzie przez aż 5 dni
W Ustce w ciągu 20 minut temperatura spadła o aż kilkanaście stopni Celsjusza
Jak podają eksperci, w Ustce doszło do nagłej zmiany kierunku wiatru. W ciągu godziny z kierunku południowego zaczęło wiać w kierunku północno-zachodniego. Temperatura zaś spadła z 23,4 stopni Celsjusza do 11,9 stopni w ciągu 20 minut.
"W ciągu 10 min temperatura spadała aż o 5-6 °C" - deklaruje Instytut za pośrednictwem Twittera. Wszystko przez wzgląd na nasuwającą się strefę zachmurzenia z burzami i opadami.
➡️Z zachodu nad Polskę nasuwa się strefa zachmurzenia z opadami i burzami.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 12, 2021
➡️W Ustce w ciągu godziny wiatr zmienił kierunek z południowego na północno zachodni a temperatura spadła z 23,4° do 11,9°C w ciągu 20 minut
⚠️W ciągu 10 min temperatura spadała aż o.... 5-6 °C#IMGW pic.twitter.com/lwuWg0naA8
Co ciekawe, jeszcze wczoraj w nocy na terenie nadmorskich miejscowości, w tym w Ustce, temperatura nie spadła poniżej 18 stopni Celsjusza.
➡️Za nami bardzo ciepła noc na Wybrzeżu. W nadmorskich miejscowościach temperatura w nocy nie spadła poniżej 18° C (Lębork, Ustka). #IMGW #Ustka #meteo pic.twitter.com/x72sm03Vmh
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 12, 2021
Prognoza pogody: Nad Polskę nasuwa się strefa zachmurzenia z opadami i burzami
Ostrzeżenia meteorologiczne w ciągu 5 dni objęły województwa: mazowieckie, podlaskie, lubuskie, lubelskie, zachodmio-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, podkarpackie, śląskie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzystkie, a także opolskie.
Przewiduje się burze z opadami deszczu od 20 nawet do 40 milimetrów. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu. Porywy wiatru sięgać mogą od 70 do 90 kilometrów na godzinę. Zjawisko ma miejsce także dziś, o czym ostrzegaliśmy już wcześniej.
"Dziś burze będą rozwijały się na zachodzie oraz na południu kraju. Mogą im towarzyszyć opady deszczu 20-30 mm, jednak punktowo >40 mm oraz porywy wiatru do 75-80 km/h, lokalnie 90 km/h" - czytamy w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
⚠️Dziś burze będą rozwijały się na zachodzie oraz na południu kraju. Mogą im towarzyszyć opady deszczu 20-30 mm, jednak punktowo >40 mm oraz porywy wiatru do 75-80 km/h, lokalnie 90 km/h
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 12, 2021
⚠️Niewykluczony jest również grad, na ogół do 2-2,5 cm jednak lokalnie do 3,5 cm#IMGW #burze pic.twitter.com/WBjtrEfIft
Dobra pogoda, niestety, również stwarza zagrożenia. Mowa o ryzyku wystąpienia pożaru. Wysokie temperatury w połączeniu w silnym, porywistym wiatrem mogą postawić straż pożarną na nogi. Odnotowano także spadek wilgotności gleby.
Eksperci poinformowali o osiągnięciu pułapu 30 stopni Celsjusza lokalnie na rejonach województwa lubuskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego.
"Opady burzowe w Polsce południowo-zachodniej w najbliższych dniach zmniejszą zagrożenie pożarowe" - dodają jednak synoptycy.
Niebezpieczne burze mogą doprowadzić do gwałtownego wzrostu stanu wód oraz lokalnych podtopień, zwłaszcza w obszarach zurbanizowanych.
Wysokie temperatury oraz silny wiatr w ostatnich dniach przyczyniły się do wzrostu zagrożenie pożarowego oraz spadku wilgotności gleby.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) May 12, 2021
Opady burzowe w Polsce południowo-zachodniej w najbliższych dniach zmniejszą zagrożenie pożarowehttps://t.co/tBq6AJFvlF#IMGW pic.twitter.com/aQx7V0bAGZ
Poniżej przedstawiamy mapę dynamiczną Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na której widzimy oznaczone zagrożenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Należy jednak zaznaczyć, iż na mapie objęto okres od 13 do 16 maja.
Pierwszy stopień ostrzeżenia oznacza prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk, anomalii, które mogą stwarzać pośrednie lub bezpośrednie niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia. Wystąpić mogą także straty materialne. IMGW zaleca regularne śledzenie komunikatów pogodowych z równoległym dostosowaniem planu dnia do wydanych ostrzeżeń.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Dom Kaczyńskiego chroniony przez 40 funkcjonariuszy. Prezes ma ponoć nie ufać SOP
Tragedia w Głownie. Matka znalazła ciało syna w wykopie z wodą
Syn Krzysztofa Krawczyka mocno o skandalu na pogrzebie jego ojca
Źródło: [Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej]