wtv.pl > Gospodarka > Gwałtowny wzrost cen paliw na stacjach benzynowych. Analitycy nie ukrywają, że będzie jeszcze drożej
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:19

Gwałtowny wzrost cen paliw na stacjach benzynowych. Analitycy nie ukrywają, że będzie jeszcze drożej

Ceny paliw w kraju nieustannie wzrastają
Marek BAZAK/East News, ZOFIA BAZAK

Polacy nieustannie płacą coraz więcej za paliwo na stacjach benzynowych. Nic nie wskazuje na to, że trend ten ulec ma zmianie. Analitycy prognozują, że w przyszłym tygodniu ceny paliw mogą po raz kolejny wzrosnąć. Skala nadchodzących zmian cen paliw to nawet o 5-10 groszy więcej na każdym litrze.

Wszyscy posiadacze samochodu z niepokojem podjeżdżają na stację benzynową. Ceny paliw z każdym tygodniem są coraz wyższe. Analitycy nie ukrywają, że będzie jeszcze drożej.

Nadchodzący tydzień po raz kolejny przyniesie ze sobą wzrost cen paliw. BM Reflex badający rynek paliwowy informuje, że jest to bezpośrednio związane ze wzrostem cen hurtowych, mającym miejsce od początku czerwca.

Kolejny wzrost cen paliw

O jakich podwyżkach cen paliw mowa? W przyszłotygodniowej prognozie e-petrol.pl przewiduje się, iż 95-oktanowa benzyna kosztować będzie od 5,27 zł za litr do nawet aż 5,39 zł za każdy litr paliwa.

Właściciele diesla również nie mogą liczyć, że wzrost cen paliw ich ominie. Portal podaje, że w przyszłym tygodniu cena diesla ukształtuje się na poziomie od 5,21 zł/l do 5,31 zł/l. Najmniej, jednak nadal nie mało, zapłacą tradycyjnie osoby tankujące gaz.

E-petrol.pl podaje, iż w nadchodzącym tygodniu za autogaz zapłacimy od 2,20 zł/l do 2,26 zł/l. Okazuje się, że ostatnie dni były rekordowe pod względem wzrostu cen na stacjach benzynowych.

Tak drogo nie było już dawno

Rynek cen paliw monitorują nieustannie analitycy w BM Reflex. Ich opinia na temat galopujących kosztów tankowania jest jednoznaczna. Od marca ceny paliw nie wzrastały tak szybko.

W tym tygodniu zapłaciliśmy średnio od 6 do 8 groszy więcej na litrze oleju napędowego oraz benzyny. Wszyscy kierowcy odczuli zmiany w swoich portfelach. Kwestie cen gazu są nieco bardziej zawiłe.

Analitycy podają bowiem, że średnia cena gazu zmalała o 1 grosz na każdym zatankowanym litrze. Warto zwrócić jednak uwagę, że na niektórych stacjach benzynowych jego cena wzrastała o 5 gr/l, a na niektórych cena gazu malała o nawet 7 gr/l.

Dane rynku paliwowego w Polsce nie kłamią. Jasno wskazują, że tak wysokich cen za benzynę nie odnotowano od 2014 roku. Olej napędowy był równie drogi w 2018 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Za paliwo zapłacimy jeszcze więcej?

Sprawy wzrastających cen paliw nie poprawia inflacja. Złoty nieustannie słabnie i przekłada się to na wszystkie ceny produktów (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Analitycy z BM Reflex przekazują, że w kwestii paliw istotne są ceny hurtowe. Tutaj od początku czerwca trzeba było zapłacić nawet o 23 grosze więcej za każdy litr benzyny bezołowiowej 95. Olej napędowy był natomiast w hurcie droższy nawet o 19 groszy.

Nadchodzący tydzień nie wróży obniżek cen paliw. Osoby planujące dalsze podróże muszą przygotować się na zwiększenie budżetu przeznaczonego na tankowanie pojazdu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News

Zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News, ZOFIA BAZAK

Powiązane