wtv.pl > Polska > GIS ostrzega przed napojami roślinnymi. Wykryto tlenek etylenu
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:02

GIS ostrzega przed napojami roślinnymi. Wykryto tlenek etylenu

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

GIS wydał kolejny komunikat ostrzegawczy przed niebezpiecznością żywnością. Tym razem niezdatne do spożycia są napoje roślinne marki BJORG. Do produkcji wykorzystano bowiem składnik, który był zanieczyszczony tlenkiem etylenu.

GIS ostrzega przed napojami roślinnymi. Użyto niewłaściwego składnika

GIS regularnie publikuje komunikaty w trosce o zdrowie konsumentów. Od początku sierpnia zamieścił już dziewięć ostrzeżeń.

Tym razem GIS został poinformowany o ryzyku za pośrednictwem Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). Okazuje się bowiem, że firma Bjorg Bonneterre et Compagnie prowadzi akcję wycofywania niektórych partii napojów roślinnych marki BJORG.

Skąd tak radykalna decyzja? W trakcie badania okazało się, że do produkcji napojów wykorzystano składnik, który był zanieczyszczony tlenkiem etylenu. To substancja szkodliwa dla zdrowia. Unia Europejska zabroniła wykorzystywania tego składnika w żywności.

Pięć produktów zniknie ze sklepowych półek

GIS informuje, że firma Bjorg oraz polski dystrybutor Bio Planet S.A. (Wilkowa Wieś 7, 05-084 Leszno) już wycofują wadliwe produkty, które trafiły na krajowy rynek. 

Z półek sklepowych zniknie napój ryżowo-migdałowy z wapniem z alg morskich bio 1 l o numerze partii 20220227 i dacie minimalnej trwałości 27.02.2022. Klienci nie będą mogli już kupić napoju migdałowego bez dodatku cukrów z wapniem z alg morskich bio 1 l o numerze partii 20220219 i dacie minimalnej trwałości 19.02.2022.

Wadliwy okazał się również napój kokosowy bio 1 l opatrzony numerem partii 20220126. Na opakowaniu widnieje data minimalnej trwałości 26.01.2022. Z rynku zostanie wycofany także napój ryżowo-kokosowo-sojowy z wapniem z alg morskich bio 1 l o numerze partii 20211002 i dacie minimalnej trwałości 02.10.2021.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

GIS przekazuje, że procedurą wycofania objęto również napój owsiano-kakaowy bez dodatku cukrów bio 1 l. Wadliwa okazała się partia 20220226 z datą minimalnej trwałości 26.02.2022.

GIS apeluje, aby klienci, którzy zdążyli zakupić wyżej wymienione produkty, powstrzymali się od ich spożycia. Proces wycofywania wadliwych napojów jest pod obserwacją Organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

To nie pierwszy raz, gdy GIS ostrzega przed tlenkiem etylenu

Co ciekawe, podobne ostrzeżenie GIS opublikował w czwartek, 19 sierpnia. W lodach również wykryto składnik zanieczyszczony tlenkiem etylenu.

W związku z tym “FF Marka Własna” sp. z. o. o. postanowiła wycofać aż 12 produktów. Więcej na temat można przeczytać tutaj.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: WTV.pl

Powiązane