wtv.pl > Polska > GIS alarmuje. Popularne lody z Biedronki zanieczyszczone tlenkiem etylenu
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:06

GIS alarmuje. Popularne lody z Biedronki zanieczyszczone tlenkiem etylenu

Materiały prasowe Biedronka
Materiały prasowe Biedronka

GIS wydał kolejne ostrzeżenie publiczne dotyczące niebezpiecznej żywności. Tym razem niezdatne do spożycia okazały się lody, które można kupić w Biedronce. Produkty są wycofywane ze sklepów.

GIS z ważnym komunikatem. Lody z Biedronki nie nadają się do spożycia

GIS regularnie publikuje komunikaty w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów. Tym razem zagrożenie stanowi kilka partii popularnych lodów.

Firma Unilever Polska sp. z.o.o. poinformowała GIS, że rozpoczęła wycofywanie lodów. Okazało się, że do ich produkcji wykorzystano składnik zanieczyszczony tlenkiem etylenu.

Jest to substancja szkodliwa dla zdrowia. Środek ma charakter grzybobójczy i bakteriobójczy i jest zakazany na terenie Unii Europejskiej. 

Tlenek etylenu może uszkodzić nerwy, osłabiać mięśnie, powodować poronienia, zaburzenia pamięci i myślenia. Wczesne objawy zakażenia tą substancją to przede wszystkim zawroty głowy, nudności, ból oczu i gardła, trudności w oddychaniu i brak ostrości wzroku.

Które partie lodów stanowią zagrożenie?

Niezdatne do spożycia są lody SPIDERMAN 6 x 60 ml (Multipack) o numerach partii: 109004M54, 033904M54. Na opakowaniach widnieją daty minimalnej trwałości 06/2022 oraz 09/2022.

Tlenek etylenu został wykryty również w lodach FORZEN II Olaf 6 x 60 ml (Multipack) z numerami partii 030904M54, 031004M54, 031404M54, 031204M54. Daty minimalnej trwałości wadliwych produktów to 05/2022.

Lody są sprzedawane w Biedronce. Unilever Polska powiadomił odbiorcę - Jeronimo Martins Polska S.A. (zarządca Biedronki), o konieczności wycofania towarów ze sprzedaży.

GIS zapewnia, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują ten proces. Każdy, kto zakupił wyżej wymienione partie lodów powinien powstrzymać się od ich spożycia.

Nie tylko w lodach pojawia się w tlenek etylenu. W Polsce ten szkodliwy środek został już wcześniej wykryty m.in. w kurkumie, mięsie czy wędlinach.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV