wtv.pl
Jak przechowywane były dowody dot. katastrofy smoleńskiej?

AFP/EAST NEWS; NATALIA KOLESNIKOVA

"Gazeta Wyborcza" informuje o sposobach przechowywania dowodów dot. katastrofy smoleńskiej

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

"Gazeta Wyborcza" postanowiła ujawnić, iż w przypadku badaniu dowodów z katastrofy smoleńskiej mogło dojść do sporych technicznych błędów. Czy wysyłane do zagranicznych laboratoriów próbki były wcześniej źle przecho

  • Po raz kolejny „Gazeta Wyborcza”dzieli się zaskakującymi ustaleniami na temat sposobu prowadzenia śledztwa na temat katastrofy smoleńskiej

  • Zdaniem „GW” dowody mogły być przechowywane w miejscu, gdzie ulec mogły zanieczyszczeniu

  • Były ekspert cywilny Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, dr inż. Wojciech Pawłowski poinformował, iż informował o możliwym zanieczyszczeniu dowodów

Kiedy 10 kwietnia w TVP wyemitowano ustalenia podkomisji na temat katastrofy smoleńskiej, dyskusja rozpoczęła na nowo. Pojawiły się głosy, iż stawiane tezy oparte są na fałszywych wskazaniach. O co tak naprawdę chodzi?

W państwowej telewizji równo 11 lat po katastrofie smoleńskiej padło stwierdzenie, że prezydent Lech Kaczyński oraz reszta załogi TU-154 zginęła w wyniku zamachu. „Gazeta Wyborcza” ujawniła, iż dowody przechowywane przez państwowe instytucje mogły zostać zanieczyszczone.

Jak wskazuje „GW”, do wykrycia substancji wybuchowych na próbkach wysłanych do zagranicznych laboratoriów mógł przyczynić się sposób ich przechowywania. Były ekspert cywilny w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznego Policji opowiedział, że zgłaszał przełożonym swoje obawy na ten temat.

„GW”: dowody dot. katastrofy smoleńskiej mogły zostać zanieczyszczone

Kolejne wiadomości przekazywane przez „Gazetę Wyborczą” dot. sposobu prowadzenia śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej zaskakują. Gazeta wskazuje, iż dowody mające potwierdzić ustalenia mówiące o zamachu.

Kwestią sporną w tym aspekcie jest sam sposób składowania przedmiotów, które były następnie badane przez specjalistów. Według ustaleń „GW” dowody badane przez śledczych i naukowców „mogły zostać zanieczyszczone tak, że nie nadają się do badań”.

Już wcześniej dziennikarze podali, że polscy eksperci mogli wysłać do badań fotele, które wyjęte zostały z rozbitego w Smoleńsku TU-154 jeszcze przed jego startem. Były pracownik Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji (CLKP), dr inż. Wojciech Pawłowski zdradził, że sygnalizował, iż może dojść do zanieczyszczenia dowodów.

Dowody po przeniesieniu zostały zanieczyszczone?

Jak relacjonuje „Gazeta Wyborcza”, dowody dot. katastrofy smoleńskiej początkowo zostały ulokowane w magazynie Zakładu Chemii CLKP. Chociaż co prawda od 2012 do 2014 roku przechowywano je w wydzielonym pomieszczeniu, to już po tym okresie miały zostać przeniesione do magazynu ogólnego.

W piwnicy, gdzie po badaniach w 2014 r. miały się one znaleźć nie były umieszczone już w osobnym pomieszczeniu. Dr inż. Wojciech Pawłowski, będący od 2011 do 2018 r. cywilnym biegłym CLKP, przekazuje, iż zwracał uwagę, że zlokalizowanie dowodów dot. katastrofy smoleńskiej w piwnicach w magazynie ogólnym grozi ich zanieczyszczeniem.

- Ale polecenie przełożonych było jasne - powiedział dla „GW”. W jego opinii wykryte na dowodach materiały wybuchowe to wcale nie pozostałości po katastrofie smoleńskiej, a zwyczajne zanieczyszczenie wynikłe z przechowywania w magazynie z rzeczami, które miały na sobie wykryte substancje.  

Wokół sprawy pojawiło się sporo kontrowersji

Wiadomości przekazywane przez dziennikarzy „GW” są zaskakujące. Ponoć fotele zapasowe, wymontowane z samolotu przed lotem, miały być wykorzystywane do eksperymentów. Nanoszone miały być na ich powierzchnię przeróżne substancje. W 2017 roku, fotele oraz wszystkie dowody znajdujące się w magazynie zabrać miała Żandarmeria Wojskowa.

Natomiast sam magazyn, gdzie w 2014 roku ulokowane zostały dowody dot. katastrofy smoleńskiej, pełen miał być rzeczy noszących na sobie m.in. narkotyki, alkohol, czy właśnie próbki materiałów wybuchowych.

Wspomniany wcześnie były współpracownik CLKP podkreślił, że w związku z wykryciem obecności substancji wybuchowych na dowodach „należy tu zwrócić szczególną uwagę na obecność dwunitrotoluenu, który jest zanieczyszczeniem poprodukcyjnym trotylu”. Dr inż. Wojciech Pawłowski wskazuje, iż po samym wybuchu substancja ta nie zostawia po sobie śladów, gdyż jest „jest jej w nim poniżej 1 proc.”. Sama obecność tego związku może sugerować, że doszło do zanieczyszczenia „poprzez jej parowanie, ponieważ jej lotność jest dużo większa od lotności trotylu”.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Prof. Simon o tym, co miało się dziać na uczelni o. Rydzyka: To jest szkodliwe społecznie

  • Ksiądz Woźnicki wdał się w awanturę w budynku sądu

  • Marian Lichtman miał zostać wyproszony z pogrzebu Krzysztofa Krawczyka

undefined

Źródło: „Gazeta Wyborcza” / Wirtualna Polska

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >