wtv.pl

Gastronomia wróci do życia, razem z hotelami, galeriami i ogródkami restauracyjnymi. Jest data

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Według nieoficjalnych ustaleń portalu Business Insider wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin porozumiał się z przedstawicielami Rady Przedsiębiorczości w sprawie terminu zniesienia obostrzeń dla branży hotelarskiej i gastronomicznej

Jak podaje Business Insider, podczas poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami Rady Przedsiębiorczości, które dobiegło końca około godziny 13, minister rozwoju, pracy i przedsiębiorczości oraz wicepremier Jarosław Gowin dał zielone światło dla poluzowania obostrzeń gospodarczych dla niektórych branż tuż po majówce

"Odmrożenie" od 4 maja dotyczyłoby handlu oraz gastronomii (z ograniczeniem działalności do ogródków restauracyjnych).

W tym samym terminie otwarte zostałyby także hotele, w których obowiązywałby jednak reżim sanitarny oraz maksymalne obłożenie rezerwacji na poziomie 50 procent.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk potwierdził, że w środę - po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - poznamy decyzje dotyczące "odmrażania" poszczególnych branż.

Które branże należy otwierać w pierwszej kolejności?

Jak podaje Business Insider, według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) w pierwszej kolejności należałoby przywracać normalne funkcjonowanie siłowni oraz restauracji.

- Zastrzec trzeba, że są to akurat sektory, którym możliwość normalnego funkcjonowania odebrano na najdłuższy czas. Co więcej, są one zbudowane głównie z przedstawicieli polskiego małego i średniego biznesu, pozbawionego gigantycznego zaplecza kapitałowego - czytamy na stronie ZPP.

Według ZPP zarówno branża fitness, jak i lokale gastronomiczne udowodniły, że potrafią funkcjonować przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego, wobec czego niezrozumiałe jest odwlekanie ich otwarcia.

Przedstawiciele związku przekonują również, że utrzymywanie siłowni w zamknięciu skutkuje spadkiem aktywności fizycznej, co z kolei według badań miałoby się przyczyniać do ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem.

- Mając na uwadze wszelkie powyższe uwarunkowania, ZPP stoi na stanowisku, że otwarcie siłowni i restauracji powinno być jednym z priorytetowych elementów programu otwarcia gospodarki - czytamy na portalu zpp.net.pl.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: businessinsider.com.pl, zpp.net.pl

Podobne artykuły

wtv.pl

Gospodarka

Ile nas kosztowała akcja z pakietami wyborczymi Sasina? Okazuje się, że trzeba było dołożyć jeszcze milion

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Sasin planuje kolejną rewolucję. Dotyczy restrukturyzacji energetyki

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Zmiany w programie Dobry Start. Szykuje się redukcja kosztów

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

ZUS przypomina: Rodzice nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Poniedziałek Wielkanocny, ale nie wszystko jest zamknięte. Gdzie można zrobić dziś zakupy?

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

538 mld zł zalega na kontach ZUS. Zapomniane emerytury z OFE

Czytaj więcej >