wtv.pl > Świat > Miał wymienić 3 kraje spoza Ameryki. Zaczął wyliczać kontynenty i jeszcze się zirytował
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:17

Miał wymienić 3 kraje spoza Ameryki. Zaczął wyliczać kontynenty i jeszcze się zirytował

Znany z TikToka Lingualizer zadaje rozmówcom w pozoru banalne pytanie.
TikTok / @lingualizer

Znany na TikToku (ponad 544 tys. obserwujących), Instagramie czy Twitterze Lingualizer to niezwykle popularny poliglota i entuzjasta języków zamieszczający w mediach społecznościowych filmiki, na których wdaje się w rozmowy z przypadkowymi ludźmi w sieci, dając popis swoich umiejętności lingwistycznych.

Wiele nagrań pochodzi z serwisu Omegle, gdzie Lingualizer łączy się z losowo dobranymi użytkownikami, prosząc, aby mówili w swoim języku i w ułamku sekundy odgadując ich kraj pochodzenia.

Zakres języków, których mniej lub bardziej zaawansowaną znajomością Lingualizer może się pochwalić - lub które przynajmniej rozpoznaje - faktycznie robi wrażenie. Na TikToku możemy usłyszeć, jak mówi m.in. po węgiersku, rosyjsku i francusku, a ze słuchu rozpoznaje armeński, litewski czy ukraiński.

Lingualizer: Wymień trzy kraje spoza Ameryki

Szczególnie ciekawa jest jednak inna seria prowadzonych na podobnej zasadzie rozmów udostępnianych przez Lingualizera, w której prosi rozmówców o wymienienie trzech krajów spoza Ameryki.

W większości przypadków presja i stres sprawiają, że przepytywane osoby, starając się jak najszybciej wymienić trzy odpowiednie kraje, mylą się, wplatając pomiędzy nie nazwy kontynentów czy państw leżących na kontynencie amerykańskim.

Zwykle po chwili konsternacji i zastanowienia prędko są w stanie podać właściwe odpowiedzi. Zdarzają się jednak wyjątki. Jeden z rozmówców na postawione przez Lingualizera pytanie uparcie i konsekwentnie wymieniał nazwy kontynentów albo państw leżących w Ameryce. I to pomimo wyraźnych sugestii Lingualizera, że się myli.

[EMBED-2794]

- Kanada, Europa, Azja - odpowiedział na samym początku. - Kanada jest w Ameryce, Europa to kontynent - poprawił go Lingualizer. - Co uznajemy za kraj? - dopytywał po chwili zirytowany chłopak, któremu w końcu udało się wymienić tylko Wielką Brytanię.

Prędko wyszło na jaw, że mimo dobrych chęci przepytywanemu chłopakowi po prostu nie przychodziły do głowy nazwy innych państw leżących poza Ameryką. Chociaż naszą pierwszą reakcją może być zdumienie, rozbawienie czy zażenowanie, to jednak warto zastanowić się nad sensownością tego rodzaju sprawdzianów wiedzy.

W końcu to właśnie tego rodzaju wiedza pamięciowa wpajana jest przez lata uczniom większości szkół, z których wielu na pewnym etapie edukacji może być w stanie bezbłędnie wymienić nazwy wszystkich państw na świecie wraz z ich stolicami. 

Z wiedzą tą nie idzie jednak zwykle w parze żadna wiedza dotycząca realiów społeczno-politycznych danego kraju czy nawet regionu. Nic więc dziwnego, że w przeważającej części ulatnia się ona na krótko po egzaminie z geografii.

Umiejętność wyrecytowania listy państw w równej mierze co o byciu wyedukowanym świadczy o tym, że przeszliśmy swego rodzaju trening społeczny sprowadzający się do "wkucia" listy słów na polecenie nauczyciela.

W tej perspektywie przepytywany przez Lingualizera chłopak odsłania nie tylko swoje niedouczenie, ale także odporność na bezsensowny przymus instytucjonalny czy społeczny i niechęć do spełniania fasadowych standardów edukacyjnych.

Lingualizer to twórca, który pochodzi z Austrii, z Wiednia. Włada 10 językami i aktywnie prowadzi swoje kanały na różnych platformach. Często podczas wideo czatów próbuje rozszyfrować język obcokrajowców (mówi także trochę po polsku) lub zadaje pytania z podstawowych zagadnień geograficznych. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: TikTok / @lingualizer

Tagi: TikTok
Powiązane