wtv.pl
Znany z TikToka Lingualizer zadaje rozmówcom w pozoru banalne pytanie.

TikTok / @lingualizer

Miał wymienić 3 kraje spoza Ameryki. Zaczął wyliczać kontynenty i jeszcze się zirytował

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Filmik zamieszczony na TikToku przez Lingualizera może nas początkowo rozśmieszyć czy zażenować: chłopak proszony o wymienienie trzech państw spoza Ameryki, nie jest w stanie tego zrobić i zamiast tego wymienia kontynenty. Nagranie - które jest czę

Znany na TikToku (ponad 544 tys. obserwujących), Instagramie czy Twitterze Lingualizer to niezwykle popularny poliglota i entuzjasta języków zamieszczający w mediach społecznościowych filmiki, na których wdaje się w rozmowy z przypadkowymi ludźmi w sieci, dając popis swoich umiejętności lingwistycznych.

Wiele nagrań pochodzi z serwisu Omegle, gdzie Lingualizer łączy się z losowo dobranymi użytkownikami, prosząc, aby mówili w swoim języku i w ułamku sekundy odgadując ich kraj pochodzenia.

Zakres języków, których mniej lub bardziej zaawansowaną znajomością Lingualizer może się pochwalić - lub które przynajmniej rozpoznaje - faktycznie robi wrażenie. Na TikToku możemy usłyszeć, jak mówi m.in. po węgiersku, rosyjsku i francusku, a ze słuchu rozpoznaje armeński, litewski czy ukraiński.

Lingualizer: Wymień trzy kraje spoza Ameryki

Szczególnie ciekawa jest jednak inna seria prowadzonych na podobnej zasadzie rozmów udostępnianych przez Lingualizera, w której prosi rozmówców o wymienienie trzech krajów spoza Ameryki.

W większości przypadków presja i stres sprawiają, że przepytywane osoby, starając się jak najszybciej wymienić trzy odpowiednie kraje, mylą się, wplatając pomiędzy nie nazwy kontynentów czy państw leżących na kontynencie amerykańskim.

Zwykle po chwili konsternacji i zastanowienia prędko są w stanie podać właściwe odpowiedzi. Zdarzają się jednak wyjątki. Jeden z rozmówców na postawione przez Lingualizera pytanie uparcie i konsekwentnie wymieniał nazwy kontynentów albo państw leżących w Ameryce. I to pomimo wyraźnych sugestii Lingualizera, że się myli.

[EMBED-2794]

- Kanada, Europa, Azja - odpowiedział na samym początku. - Kanada jest w Ameryce, Europa to kontynent - poprawił go Lingualizer. - Co uznajemy za kraj? - dopytywał po chwili zirytowany chłopak, któremu w końcu udało się wymienić tylko Wielką Brytanię.

Prędko wyszło na jaw, że mimo dobrych chęci przepytywanemu chłopakowi po prostu nie przychodziły do głowy nazwy innych państw leżących poza Ameryką. Chociaż naszą pierwszą reakcją może być zdumienie, rozbawienie czy zażenowanie, to jednak warto zastanowić się nad sensownością tego rodzaju sprawdzianów wiedzy.

W końcu to właśnie tego rodzaju wiedza pamięciowa wpajana jest przez lata uczniom większości szkół, z których wielu na pewnym etapie edukacji może być w stanie bezbłędnie wymienić nazwy wszystkich państw na świecie wraz z ich stolicami. 

Z wiedzą tą nie idzie jednak zwykle w parze żadna wiedza dotycząca realiów społeczno-politycznych danego kraju czy nawet regionu. Nic więc dziwnego, że w przeważającej części ulatnia się ona na krótko po egzaminie z geografii.

Umiejętność wyrecytowania listy państw w równej mierze co o byciu wyedukowanym świadczy o tym, że przeszliśmy swego rodzaju trening społeczny sprowadzający się do "wkucia" listy słów na polecenie nauczyciela.

W tej perspektywie przepytywany przez Lingualizera chłopak odsłania nie tylko swoje niedouczenie, ale także odporność na bezsensowny przymus instytucjonalny czy społeczny i niechęć do spełniania fasadowych standardów edukacyjnych.

Lingualizer to twórca, który pochodzi z Austrii, z Wiednia. Włada 10 językami i aktywnie prowadzi swoje kanały na różnych platformach. Często podczas wideo czatów próbuje rozszyfrować język obcokrajowców (mówi także trochę po polsku) lub zadaje pytania z podstawowych zagadnień geograficznych. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Policja komentuje sprawę pozostawienia dziecka w oknie życia w Częstochowie

  • Dr Grzesiowski wytknął błędy w spocie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia

  • Polski dyplomata ewakuowany z Indii do kraju. Skomplikowana akcja służb zakończona sukcesem

Źródło: TikTok / @lingualizer

Tagi:

Julian BakułaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Kazimierz Mendlik - zdjecie ilustracyjne

Świat

Wielka Brytania. Zmienią się zasady wjazdu do kraju. Potrzebny będzie paszport

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Świat

W toaletach w centrum dystrybucyjnym pojawiły się kamery. IKEA rozpoczęła śledztwo

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Cimmerian praetor - zdjęcie ilustracyjne

Świat

Pustki na półkach, problemy z dostawami. Brytyjczycy mają duży problem

Czytaj więcej >
(screen) Twitter/La_SER

Świat

Kościół spłonął na oczach wiernych. Przerażające sceny w Hiszpanii

Czytaj więcej >
Koniec wyborów w Niemczech

Świat

Zamknięto lokale wyborcze w Niemczech. Exit poll: nie ma jednoznacznego zwycięzcy

Czytaj więcej >
Pexels/Kindel Media

Świat

Zagrzeb. Ojciec zabił troje dzieci i próbował popełnić samobójstwo

Czytaj więcej >