wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Flaga przed Pałacem Prezydenckim opuszczona do połowy masztu w hołdzie medykom zmarłym na COVID-19

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W czasie Światowego Dnia Pracownika Służby Zdrowia Andrzej Duda zdecydował się na podniosły gest. Równo o godzinie 15 oddany został hołd wszystkim zmarłym medykom walczącym z pandemią koronawirus. Zdecydowano się na opuszczenie flagi do połowy masz

  • W środę 7 kwietnia przed Pałacem Prezydenckim odbyła się krótka uroczystość z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

  • Głowa państwa oddała hołd wszystkim, którzy w związku z walką z epidemią ponieśli śmierć

  • W związku z uszanowaniem ich poświęcenia polska flaga opuszczona została do połowy masztu

Jedynie w ważnych chwilach polska flaga opuszczana jest do połowy masztu, jednak Andrzej Duda uznał, iż jest to gest niezbędny. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego padły ważne słowa.

Dziś o godzinie 15:00 Andrzej Duda podziękował wszystkim związanym ze służbą zdrowia, którzy nieustannie od ponad roku walczą ze skutkami epidemii wirusa SARS-CoV-2. Dodatkowo zapadła decyzja o okazaniu najwyższego z możliwych hołdów.

Flaga przy Pałacu Prezydenckim opuszczona przez Andrzeja Dudę do połowy

W czasie krótkiego wystąpienia Andrzej Duda postanowił wyrazić swoją wdzięczność. Pewne jest, że podobne zdanie do prezydenta ma większość obywateli, którzy od roku zauważają, z jak wielkim wysiłkiem system zdrowotny w Polsce utrzymywany jest dzięki poświęceniu lekarzy i lekarek, pielęgniarek i pielęgniarzy, czy ratowników oraz ratowniczek medycznych.

Właśnie w związku z tą heroiczną walką oraz przypadającym na 7 kwietnia Światowym Dniem Pracownika Służby Zdrowia zdecydowano o symbolicznym hołdzie oddanym tym wszystkim, którzy z racji pandemii — i walki z nią — zmarli.

- Dziś upamiętniamy tych, którzy w pandemii narazili siebie, by ratować innych – ponad 300 lekarzy, pielęgniarek czy ratowników, ale też żołnierzy, policjantów i strażaków - powiedział Andrzej Duda. Prezydent zdecydował się również na wyliczenie niektórych grup z dokładnymi danymi dotyczącymi tego, ilu z ich przedstawicieli zmarło.

Nagranie jest już dostępne w sieci. Zapewne dla wielu członków rodzin osób, które pomagając innym, zapłaciły najwyższą cenę, gest może być bardzo znaczący. W czasie krótkiego wystąpienia Andrzej Duda zwrócił się również właśnie do rodzin zmarłych, których bliscy zdrowie i potrzeby innych przedłożyli ponad siebie.

Andrzej Duda podkreśla, że rodziny poniosły ogromną stratę

Wystąpienie prezydenta z okazji Światowego Dnia Pracownika Służby Zdrowia było jednym z krótszych, które zaprezentowała głowa państwa. Możliwe, iż po ostatniej wpadce związanej z niestosownym przytykiem w czasie składania kondolencji po śmierci Krzysztofa Krawczyka, Andrzej Duda doszedł do wniosku, że czasem lepiej powiedzieć mniej.

W czasie środowego wystąpienia, tuż przed opuszczeniem flagi do połowy masztu, Andrzej Duda wskazał, iż śmierć osób związanych z walką z pandemią to ogromna cena, którą poniosły polskie rodziny. 

Prezydent RP dodał jeszcze, iż każda z tych śmierci nie jest bezwartościowa. Kryje się bowiem za nią powrót do zdrowia osób, które otoczone były profesjonalną opieką przez personel i pracowników medycznych.

Minister zdrowia również zdecydował się na podziękowania

Nie ulega wątpliwości, iż opuszczenie flagi do połowy masztu to wyjątkowo znaczący gest. Podziękowania za ciężką pracę postanowił opublikować również minister zdrowia. I chociaż nie były one opatrzone tak spektakularną otoczką, jak w przypadku Andrzeja Dudy, to można mieć nadzieję, iż politycy wreszcie zaczną zauważać ciężką pracę wykonywaną przez pracowników ochrony zdrowia oraz tych, którzy bezpośrednio codziennie przeciwdziałają skutkom epidemii.

W swoich życzeniach szef resortu zdrowia życzył, by pracownicy polskiej ochrony zdrowia mogli czerpać niesłabnącą satysfakcję ze swojej pracy. Podkreślił jednocześnie ich determinację oraz odwagę, z jaką walczą od ponad roku z koronawirusem.

Pozostaje dodać do tych życzeń jeszcze uwagę, by wszyscy ujęci dziś w życzeniach polityków, w tym Andrzeja Dudy i Adama Niedzielskiego, mogli pochwalić się godziwym nagradzaniem pracy, reprezentowanym przez comiesięczne wypłaty.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >