wtv.pl > Polska > Już jutro Festiwal Zdrowia Psychicznego na Instagramie. Każdy może wziąć udział
Maja Staśko
Maja Staśko 19.03.2022 08:27

Już jutro Festiwal Zdrowia Psychicznego na Instagramie. Każdy może wziąć udział

wtv
WTV.pl

Dwa dni temu zapytałam na Instagramie, na jaki temat warto urządzić live w sobotę. „Zdrowie psychiczne” zdobyło miażdżącą przewagę. Pomyślałam, że może warto zaprosić specjalistkę i porozmawiać – w odpowiednim okienku obserwujący mogli wpisywać swoje propozycje gości i konkretne kwestie, które ich zajmują. Zebrało się ich tak wiele, że mógłby powstać z tego cały festiwal zdrowia psychicznego.

I powstał! W kilka godzin udało mi się zaprosić wspaniałe psycholożki i edukatorki w zakresie zdrowia psychicznego, które jutro, w sobotę 9 stycznia, porozmawiają z nami na Festiwalu Zdrowia Psychicznego. Festiwal Zdrowia Psychicznego to spontaniczne wydarzenie na czasy pandemii: Instagramowy cykl krótkich rozmów o tym, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, czym jest terapia i zaburzenia psychiczne. Działające na Instagramie psycholożki, terapeutki, ekspertki z organizacji na rzecz zdrowia psychicznego i psychiatrka opowiedzą o emocjach, toksycznych relacjach, hejcie w sieci, o terapii i o leczeniu. Każdemu tematowi poświęcimy kilkanaście minut, by całość stanowiła pigułkę wiedzy na tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Osoby z organizacji opowiedzą też, jak mogą pomóc i gdzie można się zwrócić w przypadku trudnych emocji czy kryzysu psychicznego. Całość odbędzie się w formie rozmowy ze mną, ale na bieżąco będę także czytać komentarze. Live zostanie zapisany, by każda osoba mogła w odpowiednim dla siebie momencie do niego zajrzeć. By uczestniczyć w spotkaniu wystarczy na Instagramie znaleźć profil @majakstasko i wejść na live, który wyświetli się przy zdjęciu profilowym.

Program Festiwalu Zdrowia Psychicznego:

Sobota, 9 stycznia, 18:00-21:00, @majakstasko na Instagramie, LIVE

  • 18:00-18:20

Klimat i Emocje: Emocje – skąd się biorą, jakie mogą być, jak z nimi sobie radzić? Aktywizm i trudne emocje związane z tym, co się dzieje na świecie

  • 18:20-18:40

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego: Toksyczność w relacjach – jak ją zauważyć i jak odróżnić od zdrowej relacji?

  • 18:40-19:00

PsychoLoszka: Hejt i relacje w sieci – jak sobie z nim radzić? Jak budować zdrowe relacje w sieci?

  • 19:00-19:20

Psychoedu: Czym jest psychoterapia? Jakie są nurty w terapii? Jak znaleźć i wybrać psychologa?

  • 19:20-19:40

Zdrowa Głowa: Zaburzenia i choroby psychiczne: czym są, jakie są ich rodzaje?

  • 19:40-20:00

Maja Herman: Psychiatrka. Jak może pomóc, kiedy się do niej zgłosić, jak się zapisać do psychiatry?

  • 20:00-20:20

Hania.Es: Szpital psychiatryczny. Jak wygląda pobyt i leczenie, jak się dostać, kiedy się zgłosić?

  • 20:20-20:40

Paula Hycnar, SPA dla mam: Jak dbać o swoją głowę w trakcie pandemii? Sposoby odreagowania, higiena umysłu.

Masz kryzys zdrowia psychicznego? Jest wsparcie.

Organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym zgodnie twierdzą, że w trakcie pandemii stan zdrowia psychicznego ludzi generalnie ulega pogorszeniu. W dodatku, całodobowe Centrum Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego 31 grudnia zakończyło działalność, a Ministerstwo Zdrowia nie rozpisało nowego konkursu Narodowego Programu Zdrowia w zakresie zdrowia psychicznego, uzasadniając to stanem pandemii. W związku z tym w tej chwili w Polsce nie ma całodobowej linii ze specjalistami pomagającymi w sytuacji kryzysu psychicznego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Moment pandemii, niepewności co do przyszłości, utraty pracy, braku kontaktów towarzyskich, obniżenia zarobków, lęku o swoich bliskich – to wszystko wpływa na nasz stan psychiczny. W okresie pandemii potrzeba większej troski o stan psychiczny ze strony państwa, nie mniejszej. Festiwal to także wypełnienie luki, jaką w edukacji w zakresie zdrowia psychicznego stworzyło Ministerstwo Nauki.

Na szczęście, nieprzerwanie działają organizacje wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego:

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego to projekt, w którym osoby mierzące się z trudnościami na tle zdrowia psychicznego znajdą wsparcie. W Sieci działają wolontariusze, głównie studenci psychologii, którzy są gotowi pomóc: porozmawiać, doradzić, pomóc w zakupach, złożeniu dokumentu czy towarzyszyć w codziennych trudnościach. TUTAJ przeprowadziliśmy rozmowę z Siecią.

Fundacja Klimat i Emocje prowadzi co czwartek o 19:00-21:00 spotkania z psycholożką, na których możesz porozmawiać o tym, co się dzieje i jak się czujesz. Organizuje także indywidualne konsultacje psychologiczne dla każdego przez wideo albo telefon.Nasza rozmowa z Fundacją jest TUTAJ.

Fundacja Ef Kropka zapewnia wsparcie dla osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, a także tych, które je wspierają. Organizuje warsztaty z psycholożkami i osobami z doświadczeniami kryzysów psychicznych. TUTAJ opisaliśmy jeden z warsztatów, w którym wzięliśmy udział.

Centra Zdrowia Psychicznego to miejsca, w których każda osoba może otrzymać darmową i natychmiastową pomoc w przypadku kryzysu psychicznego. Znajduje się w dzielnicach większych miast, jak Warszawa, ale i w mniejszych miejscowościach, jak Bolesławiec, Złotów, Cieszyn czy Hajnówka. Nie trzeba mieć ubezpieczenia zdrowotnego, by skorzystać z leczenia w centrum. TUTAJ znajduje się rozmowa z rzeczniczką Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

– Listę telefonów, na które można zadzwonić w przypadku kryzysu psychicznego, stworzyło Centrum Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, gdy ogłosiło, że musi zakończyć działalność:

undefined

Tagi: Instagram