wtv.pl
Basia

Facebook

Fala obraźliwych komentarzy pod adresem 19-latki, która zginęła w wypadku w Katowicach

3 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

19-letnia Basia została śmiertelnie potrącona przez autobus w sobotę, 31 lipca. Kierowcy grozi 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie. Choć od tragedii minęły już trzy dni, to na profilu zmarłej na Facebooku w dalszym ciągu pojawiają się wyjątkowo obraźliwe komentarze dotyczącej jej stylu życia.

Basia zginęła pod kołami autobusu

19-letnia Basia została potrącona przez autobus linii 910 w sobotę, 31 lipca wczesnym rankiem w pobliżu ul. Mickiewicza i Stawowej. Kierowca pojazdu nie zatrzymał się po zderzeniu i odjechał do zajezdni. Ciało kobiety ciągnęło się po jezdni przez kilkadziesiąt metrów.

- We krwi podejrzanego stwierdzono obecność leków przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych - przekazał Aleksander Duda z Prokuratury Okręgowej w Katowicach. 

W trakcie badania rozpoznano trzy leki. Łukasz T. przekonywał jednak w trakcie przesłuchania, że nie leczy się psychiatrycznie.

Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa 19-letniej Basi, a także usiłowania zabójstwa dwóch innych osób, którym udało się uciec spod kół autobusu. Grozi mu do 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.

Katowice

Rodzina uruchomiła zbiórkę pieniędzy dla dzieci 19-letniej Basi

CZYTAJ DALEJ

Kierowca twierdzi, że nie był świadomy wypadku. Jak powiedział w rozmowie z redakcją Gazeta.pl Andrzej Markowski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce, zachowanie sprawcy to tzw. afekt patologiczny, czyli reakcja emocjonalna, która zupełnie odbiega od przyczyny.

Basia pod ostrzałem internautów

Basia osierociła dwójkę dzieci - 2-letnią Elizę i niespełna rocznego Igora. Tuż po tragedii na jej profilu na Facebooku wylała się fala obraźliwych komentarzy oraz żartów.

Wielu internautów nie uszanowało pamięci o zmarłej - wyśmiewają jej śmierć i w kontrowersyjny sposób zwracają uwagę na sposób bycia i pochodzenie. Komentujący podważają również metody wychowawcze, które stosowała Basia.

“Która normalna matka wraca z “baletu” o 6 rano gdzie w domu dwójka małych dzieci?”, czytamy. “Czy trzecie 500 plus było już w drodze? Gdzie byli rodzice? [...] To skandal, żeby dziewczyna w wieku 19 lat miała już dwoje dzieci!”, czytamy w kolejnym wpisie.

Część komentujących jest oburzona atakami, które spadły na zmarłą Basię. W komentarzach pojawiły się apele o zablokowanie wpisów lub całkowite usunięcie konta, ponieważ nie wszyscy internauci są w stanie uszanować zmarłą. “Czy tylko Polak Polakowi [...] to świadczy o nas! przestańmy oceniać! SZANUJMY SIĘ!”, czytamy w apelu jednej z komentatorek.

Do sprawy odniósł się Jarosław Gwizdak, były sędzia z Katowic. W rozmowie z Onetem przyznał, że przeraża go zarówno samo zdarzenie, jak i jego skutki. Zdaniem sędziego w obliczu tragedii społeczeństwo powinno być wrażliwe i umiejętnie dobierać słowa. - Niestety w mediach społecznościowych dzieją się rzeczy okropne, pastwienie się nad sprawcą i ofiarą. Ogromny hejt - ocenił sędzia, według którego zachowanie niektórych przypomina “cyfrowe bezczeszczenie zwłok”. 

Źródło: Onet, Gazeta.pl, WTV.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Rodzina uruchomiła zbiórkę pieniędzy dla dzieci 19-letniej Basi

  • Wypadek w Katowicach. Kierowca brał leki, wcześniej uczestniczył w aż 8 kolizjach

  • Tragedia w Katowicach. Ekspert: Kierowca działał w afekcie patologicznym

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska

Prof.Horban: Rada Medyczna coraz bliżej zarekomendowania obostrzeń. Ograniczenia na wzór Francji

Czytaj więcej >
Straż Graniczna komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Polska

"Odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce". SG komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Czytaj więcej >
Protesty: pod Kancelarią Premiera rozbiło się "czerwone miasteczko"

Polska

Protest pracowników sądów i prokuratur. Pod KPRM wyrosło "czerwone miasteczko"

Czytaj więcej >
Lublin

Polska

Lublin: Odnaleziono ciała trójki martwych dzieci. Ich matka przyznała się, że to ona je zabiła

Czytaj więcej >