wtv.pl
Siedziba TVN

East News

Dziennikarz TVN wyznaje: mam transpłciową córkę

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Na szczere i bardzo osobiste wyznanie zdecydował się Piotr Jacoń, dziennikarz związany ze stacją TVN 24. To właśnie on jest autorem poruszającego reportażu „Wszystko o moim dziecku”. W rozmowie z magazynem „Replika” wyznał, że sam jest ojcem transpłciowego dziecka, córki Wiktorii.

Nie każdy ma tyle szczęścia, co córka Piotra Jaconia. Dziennikarz TVN 24 postanowił ogłosić światu, że dobrze wie z czym zmagają się rodzice dzieci LGBTQ+, jak i one same.

W czasie rozmowy z magazynem „Replika” Piotr Jacoń postanowił oficjalne opowiedzieć o swojej rodzinie. Nie ukrywał, że jego córka może liczyć na pełną akceptację.

Dziennikarz TVN Piotr Jacoń przyznał, że jest ojcem transpłciowej córki

Wyznanie Piotra Jaconia to kolejna cegiełka, która sprawia, że społeczność LGBT jest świadoma, że wiele osób, nawet tych z pierwszych stron gazet, w pełni akceptuje ich seksualność oraz tożsamość płciową.

Dziennikarz TVN 24 wprost przyznał, że gdyby nie coming out jego córki to reportaż „Wszystko o moim dziecku” nigdy by nie powstał. Wiktoria Jacoń została wymieniona również w samym materiale. To właśnie jej Piotr Jacoń dedykuje reportaż.

Szczepienia

Zmierzamy do "społeczeństwa dwóch prędkości"? Znamienne słowa eksperta

CZYTAJ DALEJ

Piotr Jacoń wyznał, że „Wiktoria wyoutowała się [...] – przede mną i Magdą, moją żoną – we wrześniu ubiegłego roku”. Niedługo po tym dziennikarz przyznał sam przed sobą, że czuje potrzebę stworzenia materiału na temat rodziców transpłciowych dzieci.

Okazuje się, że przez długi czas dziennikarz TVN 24 wraz ze swoją żoną zastanawiali się, dlaczego ich dziecko, wtedy jeszcze syn, nie jest szczęśliwy. Mieli swoje podejrzenia, jednak nie były one trafne.

Myśleli, że ich syn jest homoseksualistą. Zyskali jednak córkę

Pewne jest, że wyznanie na temat swojej tożsamości nie było łatwe zarówno dla córki Piotra Jaconia, jak i dla rodziców transpłciowego dziecka. W rozmowie z magazynem „Replika” dziennikarz TVN 24 wskazał, że miał świadomość, że jego syn nie jest szczęśliwy.

Mieliśmy w sobie tak wiele pytań i zawsze za mało odpowiedzi. Czasem przychodziło nam do głowy, że może syn – wtedy syn, bo tak przecież myśleliśmy o naszym dziecku przez 20 lat jego życia – jest gejem. Dla nas to nie byłby problem — opowiadał o swojej rodzinnej sytuacji dziennikarz.

Jednocześnie z jego słów wynika, że odnalezienie w nowej rzeczywistości nie było łatwe. Podkreślił, że gdy słyszy o problemach innych rodziców, którzy otwarcie mówią o trudnościach z zaakceptowaniem orientacji seksualnej swojej dzieci, to ma ochotę im powiedzieć, że są w dużo łatwiejszej sytuacji niż on wraz ze swoją żoną.

W czasie wywiadu Piotra Jaconia dla „Repliki” padło wiele znaczących słów. Budują one obraz tego, z czym pracować muszą całe rodziny w kraju, gdzie system nie oferuje, chociażby stałej i kompleksowej pomocy psychologicznej, która byłaby nieocenionym wsparciem w takich przypadkach.

O wszystkim dowiedzieli się przez telefon

Córka Piotra Jaconia ma, jako osoba LGBT, wiele szczęścia. Dziennikarz stwierdził, że po tym, jak wraz z żoną zostali poinformowani przez córkę o tym, że źle czuje się w swoim ciele od razu przeszli „w tryb pełnej akceptacji”.

Osobista i trudna rozmowa nie mogła odbyć się jednak w cztery oczy. 21-letnia Wiktoria powiedziała rodzicom o tym, że jest kobietą przez telefon. Piotr Jacoń przekazał, że związane jest to z faktem, iż rodzina mieszka w Gdyni, a ich córka studiuje i mieszka w Warszawie. Po zakończeniu rozmowy emocje były tak duże, że rodzice Wiktorii zwyczajnie się rozpłakali.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Replika / Dzień Dobry TVN

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TV

Czy Donald Tusk jest gorliwym katolikiem? Pracownicy "Wiadomości" TVP zrobili o tym materiał

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

TV

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN24. Niespodziewane konsekwencje afery mailowej

Czytaj więcej >

TV

"Fakty" TVN. Jasny komunikat dla widzów na zakończenie wydania

Czytaj więcej >

TV

Pokaz absurdalnych pasków w TVP Info. "Klęska" i "(d)efekt Tuska"

Czytaj więcej >

TV

Zdaniem dziennikarza TVP3 Opole wegetarianizm prowadzi do homoseksualizmu. Skandaliczny wpis obiega sieć

Czytaj więcej >
Tusk w TVP Info

TV

TVP komentowało wystąpienie Donalda Tuska w Płońsku. Seria krytycznych pasków

Czytaj więcej >