wtv.pl > Polityka > Doradca Czarnka wyjaśnia, na czym polegają wartości w nowym programie nauczania. "Ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich"
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:55

Doradca Czarnka wyjaśnia, na czym polegają wartości w nowym programie nauczania. "Ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich"

Przemysław Czarnek
Jakub Kaminski/East News

Doradca Przemysława Czarnka dr Paweł Skrzydlewski wyjaśnił na łamach "Naszego dziennika", na czym polegają wartości, którymi kierować ma się szkoła od września 2021 r., zgodnie z kierunkami polityki oświatowej. To m.in. "właściwe wychowanie kobiet".

Czy polską szkołę czeka prawdziwa rewolucja?

Wartości szkolne

8 lipca minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał dokument wyznaczający nowe kierunki polityki oświatowej na zbliżający się rok szkolny. Treść przekazana została już instytucjom zajmującym się szkoleniem nauczycieli.

Główne wartości, jakimi kierować ma się szkoła i jakie przekazywać ma uczniom, zawarte zostały w sześciu wyróżnionych punktach.

Zakładają one m.in. podkreślanie wartości rodziny i wspieranie jej przez szkołę, kształtowanie postaw dotyczących poszanowania zdrowia, chęci udziału w życiu społecznym, czy "wrażliwości na prawdę i dobro".

To również edukacja patriotyczna, odwołania do dziedzictwa kulturowego Europy, postawa odpowiedzialności za środowisko naturalne, czy poznawanie materialnych i "duchowych" osiągnięć polskiej kultury.

Doradca Czarnka wyjaśnia

Jak jednak wdrażanie tych wartości będzie wyglądało w praktyce? Z wyjaśnieniem nowych kierunków oświaty pospieszył dr Paweł Skrzydlewski, doradca ministra edukacji i nauki.

W rozmowie z "Naszym dziennikiem" przedstawił "cnoty społeczne", które niezbędne są do osiągnięcia przez człowieka pełnej dojrzałości.

To m.in. potrzeba posiadania "zdrowej" monogamicznej rodziny, zawarcia małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny. Według Skrzydlewskiego, niezwykle ważne jest również "ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich".

Na czym miałoby ono polegać? Jak twierdzi doradca Przemysława Czarnka, zaobserwować można dziś zjawisko polegające na zepsuciu kobiet, przejawiające się chociażby w ich... pysze.

Charakteryzuje się ona "próżnością, zainteresowaniem wyłącznie sobą, egotyzmem, zwalczaniem obiektywnego porządku na rzecz widzenia siebie", jak tłumaczył Skrzydlewski na łamach "Naszego dziennika".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wyborcza.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News