wtv.pl > Polityka > Donald Tusk skrytykował słowa Sławomira Nitrasa. "My jesteśmy katolikami w większości"
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:09

Donald Tusk skrytykował słowa Sławomira Nitrasa. "My jesteśmy katolikami w większości"

Tusk o Nitrasie
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Donald Tusk podczas wystąpienia w Płońsku odniósł się do kontrowersyjnych słów Sławomira Nitrasa, wypowiedzianych podczas Campusu Polska Przyszłości. Były premier przestrzegł działaczy PO przed tego typu retoryką.

Tusk zaznaczył, że większość Polaków to katolicy.

Donald Tusk krytykuje Nitrasa

Były przewodniczący Rady Europejskiej wizytował w Płońsku, gdzie wygłosił przemówienie do działaczy i zwolenników Platformy Obywatelskiej. Podczas wystąpienia nie brakowało krytyki wobec rządu.

Tusk odniósł się do ostatnich wypowiedzi Morawieckiego i Suskiego na temat cen podstawowych produktów spożywczych, podjął również temat kryzysu w polskiej służbie zdrowia.

Co ciekawe, w trakcie wystąpienia nie brakowało również gorzkich słów pod adresem kolegi z jego własnego środowiska, Sławomira Nitrasa. Chodzi o kontrowersyjną wypowiedź, jaką poseł KO wygłosił podczas Campusu Polska Przyszłości. Stwierdził wówczas, że Kościół katolicki powinien zostać "opiłowany" z pewnych przywilejów za współpracę z rządem oraz ukarany, chociażby przez wycofanie religii ze szkół.

Były premier zasugerował, że należy unikać tego typu retoryki.

Tusk o katolikach

Donald Tusk wspominał rodzinną uroczystość chrztu, podczas której goście, łącznie z księdzem, zapewniali go, że trzymają kciuki za Platformę Obywatelską.

- Są katolikami, prawie wszyscy, nie chcą być „opiłowani” - stwierdził polityk - Sławek się nie pogniewa, znamy się tyle lat, wiemy, jakim serdecznym i mądrym jest człowiekiem - dodał.

Były premier podkreślił, że to nie instytucje powinno traktować się wrogo, a jedynie władzę, która te instytucje deprawuje. Przestrzegł zgromadzonych przed narracją, do której posunął się Nitras.

- Kiedy mówicie publicznie choćby jedno słowo, podejmujecie decyzję będąc prezydentem miasta, posłem, senatorką, pamiętajcie, że Polacy oczekują od was odwagi, odpowiedzialności, ale też czułości - powiedział.

- Naszymi przeciwnikami nie są katolicy, bo przecież my jesteśmy katolikami w większości, nie popadajmy w schizofrenię - stwierdził jasno Tusk - To nigdy się nie kłóciło z moim liberalizmem - dodał.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl

Powiązane