wtv.pl
Donald Tusk

MATEUSZ SLODKOWSKI/AFP/East News

Donald Tusk skomentował zatrzymanie białoruskiego opozycjonisty. Nawołuje do zdecydowanej reakcji

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Donald Tusk jako jeden z pierwszych polityków zareagował na wymuszone lądowanie samolotu na terenie Białorusi. Były premier wprost nazwał działanie aktem państwowego terroryzmu, na jaki zdecydował się Aleksandr Łukaszenka. Stanowisko równolegle wydał Mateusz Morawiecki. Następny był prezydent Andrzej Duda. Co ciekawe, jako ostatni zareagowali pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Donald Tusk jako były przewodniczący Rady Europejskiej ma moc nagłaśniania skandalicznych postaw naszych sąsiadów na arenie międzynarodowej. Postanowił więc wykorzystać media społecznościowe, by w ostrych słowach skrytykował białoruskie, autorytarne władze.

Donald Tusk broni białoruskiego opozycjonisty. Zareagował także polski MSZ

"Łukaszenka stał się zagrożeniem nie tylko dla obywateli swojego kraju, ale także dla bezpieczeństwa międzynarodowego" - zaczął za pośrednictwem Twittera. Następnie oskarżył prezydenta Białorusi o podjęcie aktu państwowego terroryzmu. Wszystko wskazuje na to, że już jutro mogą zapaść pierwsze decyzje w sprawie sankcji dla naszego sąsiada.

"Jego akt państwowego terroryzmu wymaga natychmiastowej i zdecydowanej reakcji wszystkich europejskich rządów i instytucji" - czytamy w komunikacie Donalda Tuska. Oświadczenie wywołało ponad 6 tysięcy polubień i ponad tysiąc udostępnień. Z minuty na minutę liczba reakcji rośnie.

Warto podkreślić, że Mateusz Morawiecki już kontaktował się z obecnym przewodniczącym Rady Europejskiej celem wniesienia kwestii sankcji wobec Białorusi do agendy organu Unii Europejskiej.

Białoruś

Nowe fakty ws. zatrzymania opozycjonisty. "Kontrolerzy lotów na lotnisku w Mińsku grozili zestrzeleniem samolotu"

CZYTAJ DALEJ

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w trybie natychmiastowym podsekretarz stanu Marcin Przydacz wezwał do MSZ Chargé d’Affaires Ambasady Republiki Białorusi Aleksandra Czesnowskiego.

"Celem spotkania było przekazanie zdecydowanego protestu wobec zmuszenia do lądowania cywilnego statku powietrznego linii Ryanair należącego do spółki zarejestrowanej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej" - informuje resort.

MSZ wprost deklaruje, że władze Białorusi poprzez ograniczenie swobody decyzji kapitania statku powietrznego spowodowało zagrożenie dla ruchu lotniczego oraz dla życia pasażerów i załogi samolotu. Padło żądanie niezwłocznego wyjaśnienia sprawy przed właściwymi instancjami międzynarodowymi.

Wszystko wskazuje na to, że Donald Tusk wraz z Mateuszem Morawieckim i polskim rządem będą prowadzili identyczną narrację wobec Aleksandra Łukaszenki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek autobusu w Peru

Świat

W Peru doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W wyniku wypadku zginęło 27 górników

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >