wtv.pl > Polityka > Dni Kaczyńskiego policzone? Polacy nie chcą, by pełnił funkcję wicepremiera
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:08

Dni Kaczyńskiego policzone? Polacy nie chcą, by pełnił funkcję wicepremiera

Jarosław Kaczyński
Andrzej Iwanczuk/East News

Jarosław Kaczyński zebrał negatywne oceny od Polaków w najnowszym sondażu SW Research dla “Rzeczpospolitej”. Ponad połowa ankietowanych uważa, że prezes PiS powinien opuścić stanowisko wicepremiera. Czy tak się stanie?

Polacy nie chcą Kaczyńskiego w rządzie

Sondaż SW Research dla “Rzeczpospolitej” ujawnia, co Polacy uważają na temat obecności Jarosława Kaczyńskiego w rządzie. Przed ankietowanymi postawiono pytanie: “Czy Pani/Pana zdaniem prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien przestać pełnić funkcję wicepremiera?”.

Twierdząco odpowiedziało aż 57,3 proc. Polaków. To przede wszystkim osoby o dochodach w przedziale 2001-3000 zł (62 proc.) oraz mieszkańcy największych miast (67 proc.)

Z kolei 21,7 proc. respondentów uważa, że Jarosław Kaczyński powinien pozostać w rządzie. Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research, zdradził w rozmowie z “RZ”, że roszadom sprzeciwiają się częściej mężczyźni (co czwarty) niż kobiety (co piąta).

Zdania na ten temat nie ma 15,3 proc. osób. Co ciekawe, 5,7 proc. uczestników badania nie wiedziało, że Jarosław Kaczyński w ogóle pełni funkcję wicepremiera.

Przypomnijmy, że prezes PiS dołączył do rządu 6 października 2020 r. Wówczas został powołany na stanowisko wicepremiera i przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Poza tym jest liderem Zjednoczonej Prawicy.

Czy prezes PiS wsłucha się w głosy Polaków?

Czy Jarosław Kaczyński faktycznie opuści rząd po niespełna roku od objęcia funkcji wicepremiera? Pogłoski o kolejnej, jesiennej rekonstrukcji rządu pojawiły się pod koniec sierpnia. Rozmówcy Onetu w centrali PiS twierdzili wówczas, że sam Jarosław Kaczyński uważa, że jego misja jako wicepremiera dobiegła końca.

Zdaniem współpracowników prezes miałby skupić się na budowaniu stabilnej większości, aby zapewnić bezproblemowe uchwalenie Polskiego Ładu. Jeśli te zabiegi okażą się bezskuteczne, to miałby przygotowywać partię na przyspieszone wybory, które odbyłyby się wiosną 2022 r.

- Prezes Kaczyński zawsze może odejść z rządu, jeśli podejmie taką decyzję - mówił poseł PiS Radosław Fogiel w rozmowie z Wirtualną Polską.

Jednak z ustaleń WP wynika, że Jarosław Kaczyński nie odejdzie z rządu jesienią. Wszystko z powodu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane