wtv.pl
Dania rezygnuje z Johnson&Johnson

Flickr.com/Alachua County

Dania rezygnuje ze szczepień preparatem Johnson&Johnson

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Dania postanowiła wycofać szczepionki Johnson & Johnson z państwowego programu szczepień. Wcześniej podobny los spotkał również preparat AstraZeneca. Zdaniem Duńczyków, istnieje zbyt dużo zagrożenie efektami ubocznymi związanymi z występowaniem zakrzepów krwi u osób po wakcynacji.

Szczepionki Johnson & Johnson wciąż będą dostępne, ale tylko dla osób, które wyrażą chęć ich użycia.

Johnson & Johnson na czarnej liście w Danii

Jak donoszą duńskie media, już wkrótce rząd ogłosić ma oficjalną rezygnację z włączania preparatu Johnson & Johnson do państwowego programu szczepień na koronawirusa. Zastrzeżenia co do środka miała wyrazić tamtejsza Narodowa Rada Zdrowia.

Chodzi o marginalne przypadki wystąpienia zakrzepów krwi u osób po wakcynacji wspomnianym preparatem. Pojawić się miały one u pacjentów z niewielką liczbą płytek krwi, m.in. u kobiet, które zbliżały się do menopauzy.

Klaudia Jachira vs Andrzej Duda

Jachira pokazała transparent "Konstytucja" podczas przemówienia Dudy w Sejmie

CZYTAJ DALEJ

Jak donoszą duńskie gazety, rząd zdecydował, że ryzyko wystąpienia efektów ubocznych u osób po wakcynacji znacznie przewyższa zalety jakie płyną ze szczepienia środkiem Johnson & Johnson.

Specjaliści nie mają złudzeń - wycofanie środka negatywnie wpłynie na proces wakcynacji Duńczyków. Opóźnienia mogą spowodować, że jako naród, zbiorową odporność osiągną dopiero na jesieni.

Los AstraZeneki

Johnson & Johnson nie jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, którego preparat uodparniający na koronawirusa postanowił wycofać ze swojego programu szczepień rząd w Kopenhadze.

Podobny los spotkał wcześniej AstraZenekę. Powodem, podobnie jak w przypadku amerykańskiego koncernu , miało być występowanie zakrzepów krwi u osób, które podjęły wakcynację.

Choć przypadki występowania zakrzepicy były bardzo marginalne, duński rząd przedłożył bezpieczeństwo swoich obywateli nad zalety płynące z wakcynacji. Innego zdania jest natomiast Europejska Agencja Leków.

EMA wciąż rekomenduje szczepionki firmy Johnson & Johnson, choć zastrzega, że musi ona wprowadzić znaczące zmiany w treści ulotek dołączanych do swoich preparatów. Koncert umieścić będzie musiał informację dotyczącą ewentualnych efektów ubocznych związanych z zakrzepami.

Duńczycy, którzy wyrażą chęć zaszczepienia środkiem Johnson & Johnson nie powinni mieć problemu z uzyskaniem szczepionki. Ich wakcynacja nie będzie jednak objęta państwowym programem szczepień.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Możliwy przypadek trąby powietrznej we wschodniej Polsce. Doszło do zniszczeń

  • Monika Richardson płaciła alimenty na dzieci Zamachowskiego

  • Były szef GIS-u uważa, że niezaszczepieni przyczynią się do kolejnej fali koronawirusa

Źródło: Gazeta.pl, Polsatnews.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News

Świat

Papież Franciszek apeluje o modlitwę w liście do duchownych. “Jestem trochę stary i trochę chory”

Czytaj więcej >
Samolot

Świat

Polski samolot musiał lądować w Etiopii. Pasażerowie donoszą o wybuchu ognia i panice na pokładzie

Czytaj więcej >

Świat

Etiopia. Awaryjne lądowanie polskiego samolotu. Maszyna zapaliła się podczas startu

Czytaj więcej >

Świat

TikTok wykładany na uniwersytecie? To nie żart

Czytaj więcej >

Świat

Premier Hiszpanii wznawia dialog z Katalonią. Mowa o referendum niepodległościowym

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News

Świat

Parlament Europejski przyjął rezolucję o prawach osób LGBTIQ. Apeluje o równe traktowanie i uznawanie małżeństw jednopłciowych

Czytaj więcej >