wtv.pl
Demi Lovato są osobą niebinarną

instagram.com/ddlovato

Coming out Demi Lovato. Jest osobą niebinarną

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Demi Lovato jest osobą niebinarną. Wyznanie gwiazdy pojawiło się w mediach społecznościowych. Pojawiła się również informacja, że od teraz korzystać będzie z zaimków "they/them" - "oni/ich".

Demi Lovato wygląda na osobę szczęśliwą z powodu braku potrzeby ukrywania swojej tożsamości płciowej.

Demi Lovato o swojej płci

- Każdego dnia budzimy się, mamy kolejną szansę na to by być, kim chcemy i marzymy. Większość swojego życia spędziliśmy na waszyjch oczach… widzieliście nasza dobrą, złą stronę oraz wszystko co pomiędzy nimi - rozpoczyna swój wpis Demi Lovato.

Jeszcze do niedawna, Lovato rozpoznawano jako osobę o płci żeńskiej, tworzącą teksty i piosenki, chętnie słuchane przez młodzież i gwiazdę produkcji Disneya.

Brat Krzysztofa Krawczyka

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Andrzej Krawczyk spoczął w grobie matki

CZYTAJ DALEJ

Z szacunku do tożsamości płciowej, postanowiliśmy korzystać z zaimków "they/oni", jak życzą sobie Demi. Dziś, jak twierdzą, nie chcą już dłużej ukrywać tego, kim naprawdę są. W mediach społecznościowych przedstawiono nagrania oraz wpisy, w których można zobaczyć wytłumaczenie o podjęciu niełatwej decyzji.

- Przyszło to do mnie po długim czasie leczenia i autorefleksji. Wciąż się uczę i odkrywam siebie i nie twierdzę, że jestem w tej dziedzinie ekspertem lub rzecznikiem - dodaje Demi Lovato.

Kim są osoby niebinarne?

Osoby niebinarne nie utożsamiają się jednoznacznie ani jako kobieta, ani jako mężczyzna. Niebinarność to określenie zbiorcze na jej różne rodzaje. Zaliczamy do nich m.in. bycie osobami apłciowymi (agender), neutralnymi płciowo (genderneutral), z płcią ewoluującą (genderfluid). Niebinarność uwzględnia także osoby, które utożsamiają się z więcej niż jedną płcią (np. bigender, pangender), oraz często pomijane demigender, czyli utożsamianie częściowo jedną z płci np. żeńską (demigirl) lub męską (demiboy), ale nie na tyle silnie, aby nazywać się kobietą lub mężczyzną. W takim przypadku pozostałe elementy tożsamości mogą odpowiadać płci męskiej lub żeńskiej, albo żadnej płci.Osoby takie najczęściej wybierają sobie zaimki, którymi mówią o sobie i jakimi chcą, by się do nich zwracano.

Jakiś czas temu w "Rzeczypospolitej" ukazał się wywiad ze znanym psychiatrą i seksuologiem prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem, który tłumaczył na czym polega niebinarność.

- Z obecnego stanu wiedzy to wynika, że to jest w dużym stopniu uwarunkowanie biologiczne, a na to się jeszcze nakładają czynniki rozwojowe - przekonywał naukowiec. - Już w okresie wczesnego dzieciństwa, w okresie wieku przedszkolnego czy wczesnoszkolnego taka osoba ma identyfikację z płcią odmienną.

Coming-out Demi Lovato jest jednym z pierwszych tego typu wystąpień wśród gwiazd światowej popkultury.

- Robimy to dla tych, którzy nie zdołali się dotąd podzielić tym, kim naprawdę są, ze swoimi bliskimi. Proszę, żyjcie w zgodzie ze sobą i miejcie świadomość, że przesyłamy wam wiele miłości - napisały Demi Lovato.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Pod redakcją Weroniki Szatkowskiej

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Rmf24.pl, Instagram.com, Rp.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Gwiazdy

Artur Barciś odszedł z Kościoła. "Już dawno się pożegnałem"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Gwiazdy

Andrzej Duda wykonał piękny gest na pogrzebie Wiesława Gołasa. Tego nikt się nie spodziewał

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Gwiazdy

Zmarła Krystyna Kołodziejczyk. Aktorka zmagała się z ciężką chorobą

Czytaj więcej >
Klara Williams

Gwiazdy

Klara Williams wystąpi w "Twoja twarz brzmi znajomo". To siostrzenica Mateusza Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wiesław Gołas

Gwiazdy

Nieoczekiwana śmierć Wiesława Gołasa. Znajomi aktora twierdzą, że zaczynał nabierać sił

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Nie żyje Bart Sosnowski. Muzyk miał 38 lat

Czytaj więcej >