wtv.pl
Demi Lovato są osobą niebinarną

instagram.com/ddlovato

Coming out Demi Lovato. Jest osobą niebinarną

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Demi Lovato jest osobą niebinarną. Wyznanie gwiazdy pojawiło się w mediach społecznościowych. Pojawiła się również informacja, że od teraz korzystać będzie z zaimków "they/them" - "oni/ich".

Demi Lovato wygląda na osobę szczęśliwą z powodu braku potrzeby ukrywania swojej tożsamości płciowej.

Demi Lovato o swojej płci

- Każdego dnia budzimy się, mamy kolejną szansę na to by być, kim chcemy i marzymy. Większość swojego życia spędziliśmy na waszyjch oczach… widzieliście nasza dobrą, złą stronę oraz wszystko co pomiędzy nimi - rozpoczyna swój wpis Demi Lovato.

Jeszcze do niedawna, Lovato rozpoznawano jako osobę o płci żeńskiej, tworzącą teksty i piosenki, chętnie słuchane przez młodzież i gwiazdę produkcji Disneya.

Brat Krzysztofa Krawczyka

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Andrzej Krawczyk spoczął w grobie matki

CZYTAJ DALEJ

Z szacunku do tożsamości płciowej, postanowiliśmy korzystać z zaimków "they/oni", jak życzą sobie Demi. Dziś, jak twierdzą, nie chcą już dłużej ukrywać tego, kim naprawdę są. W mediach społecznościowych przedstawiono nagrania oraz wpisy, w których można zobaczyć wytłumaczenie o podjęciu niełatwej decyzji.

- Przyszło to do mnie po długim czasie leczenia i autorefleksji. Wciąż się uczę i odkrywam siebie i nie twierdzę, że jestem w tej dziedzinie ekspertem lub rzecznikiem - dodaje Demi Lovato.

Kim są osoby niebinarne?

Osoby niebinarne nie utożsamiają się jednoznacznie ani jako kobieta, ani jako mężczyzna. Niebinarność to określenie zbiorcze na jej różne rodzaje. Zaliczamy do nich m.in. bycie osobami apłciowymi (agender), neutralnymi płciowo (genderneutral), z płcią ewoluującą (genderfluid). Niebinarność uwzględnia także osoby, które utożsamiają się z więcej niż jedną płcią (np. bigender, pangender), oraz często pomijane demigender, czyli utożsamianie częściowo jedną z płci np. żeńską (demigirl) lub męską (demiboy), ale nie na tyle silnie, aby nazywać się kobietą lub mężczyzną. W takim przypadku pozostałe elementy tożsamości mogą odpowiadać płci męskiej lub żeńskiej, albo żadnej płci.Osoby takie najczęściej wybierają sobie zaimki, którymi mówią o sobie i jakimi chcą, by się do nich zwracano.

Jakiś czas temu w "Rzeczypospolitej" ukazał się wywiad ze znanym psychiatrą i seksuologiem prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem, który tłumaczył na czym polega niebinarność.

- Z obecnego stanu wiedzy to wynika, że to jest w dużym stopniu uwarunkowanie biologiczne, a na to się jeszcze nakładają czynniki rozwojowe - przekonywał naukowiec. - Już w okresie wczesnego dzieciństwa, w okresie wieku przedszkolnego czy wczesnoszkolnego taka osoba ma identyfikację z płcią odmienną.

Coming-out Demi Lovato jest jednym z pierwszych tego typu wystąpień wśród gwiazd światowej popkultury.

- Robimy to dla tych, którzy nie zdołali się dotąd podzielić tym, kim naprawdę są, ze swoimi bliskimi. Proszę, żyjcie w zgodzie ze sobą i miejcie świadomość, że przesyłamy wam wiele miłości - napisały Demi Lovato.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Pod redakcją Weroniki Szatkowskiej

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Rmf24.pl, Instagram.com, Rp.pl

Podobne artykuły

Do sukcesu Roberta Makłowicza przyczyniła się jego żona.

Gwiazdy

Kim jest żona Roberta Makłowicza? Agnieszka stoi za sukcesem podróżnika

Czytaj więcej >
Syn Krzysztofa Krawczyka zdecydował się udzielił wywiadu Uwadze! TVN

Gwiazdy

Syn Krzysztofa Krawczyka mocno o skandalu na pogrzebie jego ojca

Czytaj więcej >
Sara Boruc o celebrytach

Gwiazdy

Sara Boruc wyjawiła prawdę o celebrytkach. Chcą wypożyczać ubrania jej marki za darmo

Czytaj więcej >
Ola Nowak w "Dance Dance Dance"

Gwiazdy

"Dance, dance, dance". Uczestniczka zarzuca produkcji manipulację w montażu

Czytaj więcej >
Pogrzeb Bronisława Cieślaka

Gwiazdy

Kraków. O 13 rozpoczął się pogrzeb Bronisława Cieślaka

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Ruszyła zbiórka pieniędzy na pogrzeb Mariusza Adama Ryjka

Czytaj więcej >