wtv.pl > Gwiazdy > Coming out Demi Lovato. Jest osobą niebinarną
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:48

Coming out Demi Lovato. Jest osobą niebinarną

Demi Lovato są osobą niebinarną
instagram.com/ddlovato

Demi Lovato jest osobą niebinarną. Wyznanie gwiazdy pojawiło się w mediach społecznościowych. Pojawiła się również informacja, że od teraz korzystać będzie z zaimków "they/them" - "oni/ich".

Demi Lovato wygląda na osobę szczęśliwą z powodu braku potrzeby ukrywania swojej tożsamości płciowej.

Demi Lovato o swojej płci

- Każdego dnia budzimy się, mamy kolejną szansę na to by być, kim chcemy i marzymy. Większość swojego życia spędziliśmy na waszyjch oczach… widzieliście nasza dobrą, złą stronę oraz wszystko co pomiędzy nimi - rozpoczyna swój wpis Demi Lovato.

Jeszcze do niedawna, Lovato rozpoznawano jako osobę o płci żeńskiej, tworzącą teksty i piosenki, chętnie słuchane przez młodzież i gwiazdę produkcji Disneya.

Z szacunku do tożsamości płciowej, postanowiliśmy korzystać z zaimków "they/oni", jak życzą sobie Demi. Dziś, jak twierdzą, nie chcą już dłużej ukrywać tego, kim naprawdę są. W mediach społecznościowych przedstawiono nagrania oraz wpisy, w których można zobaczyć wytłumaczenie o podjęciu niełatwej decyzji.

- Przyszło to do mnie po długim czasie leczenia i autorefleksji. Wciąż się uczę i odkrywam siebie i nie twierdzę, że jestem w tej dziedzinie ekspertem lub rzecznikiem - dodaje Demi Lovato.

Kim są osoby niebinarne?

Osoby niebinarne nie utożsamiają się jednoznacznie ani jako kobieta, ani jako mężczyzna. Niebinarność to określenie zbiorcze na jej różne rodzaje. Zaliczamy do nich m.in. bycie osobami apłciowymi (agender), neutralnymi płciowo (genderneutral), z płcią ewoluującą (genderfluid). Niebinarność uwzględnia także osoby, które utożsamiają się z więcej niż jedną płcią (np. bigender, pangender), oraz często pomijane demigender, czyli utożsamianie częściowo jedną z płci np. żeńską (demigirl) lub męską (demiboy), ale nie na tyle silnie, aby nazywać się kobietą lub mężczyzną. W takim przypadku pozostałe elementy tożsamości mogą odpowiadać płci męskiej lub żeńskiej, albo żadnej płci.

Osoby takie najczęściej wybierają sobie zaimki, którymi mówią o sobie i jakimi chcą, by się do nich zwracano.

Jakiś czas temu w "Rzeczypospolitej" ukazał się wywiad ze znanym psychiatrą i seksuologiem prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem, który tłumaczył na czym polega niebinarność.

- Z obecnego stanu wiedzy to wynika, że to jest w dużym stopniu uwarunkowanie biologiczne, a na to się jeszcze nakładają czynniki rozwojowe - przekonywał naukowiec. - Już w okresie wczesnego dzieciństwa, w okresie wieku przedszkolnego czy wczesnoszkolnego taka osoba ma identyfikację z płcią odmienną.

Coming-out Demi Lovato jest jednym z pierwszych tego typu wystąpień wśród gwiazd światowej popkultury.

- Robimy to dla tych, którzy nie zdołali się dotąd podzielić tym, kim naprawdę są, ze swoimi bliskimi. Proszę, żyjcie w zgodzie ze sobą i miejcie świadomość, że przesyłamy wam wiele miłości - napisały Demi Lovato.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Pod redakcją Weroniki Szatkowskiej

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Rmf24.pl, Instagram.com, Rp.pl

Powiązane