wtv.pl > Polityka > Co z obowiązkiem szczepień? Prof. Horban zdradził szczegóły w sprawie prowadzonych rozmów
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:57

Co z obowiązkiem szczepień? Prof. Horban zdradził szczegóły w sprawie prowadzonych rozmów

prof. andrzej horban
Piotr Molecki/East News

Goszczący na antenie TVN24 prof. Andrzej Horban ujawnił, że rządzący mają obecnie opracowywać listę zawodów, które najpewniej zostaną objęte obowiązkiem szczepień. Jak poinformował doradca premiera Morawieckiego ds. pandemii, decyzja zapadnie lada moment. – To naprawdę ostatni dzwonek.

Doradca premiera ds. COVID-19 przyznał, że ekipa rządząca rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych.

Mimo że, jak zapewnił prof. Horban, ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ma ona pojawić się już za moment. Czy minister zdrowia podejmie decyzję na podstawie postulatów przedstawionych przez Radę Medyczną?

Obowiązek szczepień? Prof. Horban komentuje

Już poprzednio informowano, że obowiązek szczepień obejmie najprawdopodobniej pracowników ochrony zdrowia. Według słów prof. Horbana grupa ta może jednak zostać rozszerzona.

Doradca premiera ds. pandemii przyznał, że decyzja objąć może również nauczycieli oraz pracowników administracji, którzy znajdują się na "pierwszej linii frontu". Niewykluczone, że obowiązek dotyczył będzie też pracowników sklepów wielkopowierzchniowych.

Myślę, że pracodawcy przyklasną takiemu pomysłowi – zaznaczył gość TVN24.

Kiedy możemy spodziewać się decyzji? Według prof. Horbana najpóźniej do końca przyszłego tygodnia. – To naprawdę jest ostatni dzwonek – ocenił.

Ich ostateczny kształt zależał będzie od premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. – Mamy jeszcze czas, ale jest go niewiele – dodał doradca szefa rządu.

Co z lockdownem?

Pytany o widmo wprowadzenia kolejnych lockdownów, gość TVN24 podkreślił, że podczas poprzednich fal były one potrzebne z braku odpowiednich metod medycznych chroniących przed zachorowaniem.

Ale teraz mamy szczepionkę i połowę społeczeństwa zaszczepioną – wskazał prof. Andrzej Horban. Jak zaznaczył, ogólnopolskiego lockdownu raczej nie będzie. Rząd rozważa raczej wprowadzenie regionalnych restrykcji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, TVN24 zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News