wtv.pl

WTV.pl

Jak przejść na wegetarianizm? Co jeść, jak zacząć?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Jak przejść na wegetarianizm? Osoby, które od dziecka nie przepadały za smakiem mięsa, mogą odpowiedzieć, że to banalnie proste. Jest jednak wielu ludzi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez mięsa. Szczególnie w naszej kulturze, gdzie mięso gra na talerzu pierwsze skrzypce.

Jak przejść na wegetarianizm? Jak zacząć?

Warto na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zainteresowaliśmy się dietą wegetariańską i jakich jej skutków się spodziewamy. Trzymanie się jej służy, i tego akurat możemy być pewni, naszej planecie. Przemysł mięsny ma gigantyczny udział w całkowitej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Na całym globie spożywamy więcej mięsa niż powinniśmy i niż kiedykolwiek jedliśmy. 

Jeśli rozważacie dietę wegetariańską przez tak szlachetne pobudki, jak ochrona planety, ale uwielbiacie smak mięsa - zacznijcie od stopniowej eliminacji. Już przez samo zrezygnowanie z mięsa we wskazane dni tygodnia robicie wiele dla środowiska. 

Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Wegetarianie zazwyczaj cieszą się mniejszym ryzykiem chorób serca i cukrzycy. Jest to naturalny skutek odstawienia mięsa. Rzadziej narażeni są na otyłość, ale samo w sobie stosowanie diety wegetariańskiej, jako odchudzającej, może nie przynieść oczekiwanych skutków. Nabiał potrafi być bardzo kaloryczny, nie mówiąc już o smażeniu i panierowaniu. Czynności tych dieta wegetariańska nie wyklucza.

Uwaga! Jeśli chorujecie na choroby przewlekłe, związane z układem pokarmowym, koniecznie skonsultujcie z lekarzem decyzję o zmianie diety. 

Wegetarianizm: co jeść?

Wegetarianizm jest stylem życia znacznie mniej restrykcyjnym niż weganizm, wykluczający spożywanie, a często również kupowanie jakichkolwiek produktów odzwierzęcych. Dzieli się na różne podgrupy. Wielu wegetarian włącza do swojej diety ryby i owoce morza.

Klasyczny wegetarianizm zakłada wykluczenie samego mięsa. Co jeść zamiast niego? Wielu wegetarian nie zadaje sobie tego pytania wcale, jednak na rynku znaleźć możemy mnóstwo produktów imitujących mięso. Przy użyciu soi, orzechów, mąki i przypraw można zrobić wegetariańskie kotlety, kiełbasy, kebab, nawet boczek. W kuchni wegetariańskiej w rolę tradycyjnego schabowego często wchodzą smażone i panierowane warzywa. Wielu wegetarian nie potrzebuje jednak żadnych zamienników, ciesząc się daniami jednogarnkowymi, zupami, kanapkami, sałatkami i makaronami. 

Warto jednak pamiętać, że wybierając konkretną dietę, na piedestale stawiać powinniśmy nasz komfort psychiczny. Jak zostało już wspomniane, ograniczając a nie w pełni eliminując produkty odzwierzęce, dokładamy własną cegiełkę do kurczenia się przemysłu, odpowiedzialnego za zmiany klimatyczne. Z kolei włączając do diety, a nie w pełni opierając ją o produkty roślinne, robimy prezent swojemu organizmowi.

Tagi:

Ekologia

Podobne artykuły

Ekologia

Najbardziej realistyczna wizja końca świata (TYLKO U NAS)
Czytaj więcej >

Ekologia

Lody Milka wycofywane ze sklepów. Mają zawierać szkodliwą substancję
Czytaj więcej >

Ekologia

Foka próbowała wyjść na brzeg, by odpocząć. Plażowicze skutecznie uniemożliwili jej wejścia na plażę
Czytaj więcej >

Ekologia

Roślina, którą łatwo pomylić z pietruszką lub pasternakiem. Jej spożycie doprowadzi do bolesnej śmierci
Czytaj więcej >

Ekologia

Urządzamy eko biuro - o czym mowa w praktyce?
Czytaj więcej >

Ekologia

Spożywasz jedzenie, które powinno być nielegalne
Czytaj więcej >
Michalina Kobla

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Ekologia

Ekologia

Artykuł Sponsorowany

Zabierz mnie do Nibylandii – niezapomniany rejs w stylu eko
Czytaj więcej >
Ekologia

Anna Dymarczyk

Leśnicy alarmują. Zagrożenie pożarowe w siedmiu województwach
Czytaj więcej >
Ekologia

Anna Dymarczyk

Sinice znowu w Bałtyku. Trzeba bardzo uważać
Czytaj więcej >
Ekologia

Agata Jaroszewska

Uwaga na barszcz Sosnowskiego. Latem dochodzi do wielu niebezpiecznych poparzeń
Czytaj więcej >
Ekologia

Konrad Wrzesiński

Trwa inwazja guniaka czerwczyka. Najgorzej jest na Śląsku
Czytaj więcej >
Ekologia

Agata Jaroszewska

Kleszcz obrzeżek gołębi żywi się także na ludziach. Wiele osób nie ma świadomości zagrożenia
Czytaj więcej >