wtv.pl > Pogoda > Burze z silnym wiatrem w górach. RCB wysłał alert
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:20

Burze z silnym wiatrem w górach. RCB wysłał alert

Alert RCB
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało pilny alert. Turyści z Tatr powinni nie wychodzić w góry. Do województw świętokrzyskiego i małopolskiego nadciągają burze.

Mieszkańcy powiatu tatrzańskiego właśnie otrzymali bardzo ważne wiadomości ze strony Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. SMS-y ostrzegają przez sytuacją meteorologiczną w górach.

"Dziś burze i silny wiatr. W czasie burzy, znajdź bezpieczne schronienie. Jeśli jesteś w górach, jak najszybciej zejdź ze szczytu" - brzmi alert RCB.

Burze z silnym wiatrem w Tatrach. Wysłano alert RCB

Jak czytamy na stronie burze.dzis.pl, około godziny 18 odnotowano pierwsze wyładowania atmosferyczne w okolicach Tatr. Radar burz wskazuje na silne opady deszczu rozciągające się od Krakowa aż po granice polsko-słowackie.

Ostrzeżenia wydali także synoptycy IMGW. Przed godziną 15 poinformowano o silnych burzach w województwie podkarpackim, a także w poszczególnych rejonach Sudetów. Z interaktywnych map wynika, że zjawisko atmosferyczne wciąż utrzymuje się w regionie.

Drugi stopień zagrożenia obowiązuje na terenie powiatu tarnowskiego, nowosądeckiego, limanowskiego, brzeskiego oraz bocheńskiego. Tam prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu. Suma opadów wyniesie od 30 do 50 milimetrów.

Należy także spodziewać się porywów wiatru, sięgających aż 90 kilometrów na godzinę. Miejscami wystąpi grad.

W przypadku dużej części województwa świętokrzyskiego wystąpią burze o nieco mniejszej sumie opadów. Mowa o przedziale od 15 do 25 milimetrów. Maksymalna prędkość wiatru może oscylować wokół 70 kilometrów na godzinę.

Mieszkańcy południowych terenów województwa małopolskiego mogą zmierzyć się z opadami deszczu, burzami i porywami wiatru o analogicznej intensywności.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Alert RCB/IMGW]

Powiązane