wtv.pl
Alert RCB

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Burze z silnym wiatrem w górach. RCB wysłał alert

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało pilny alert. Turyści z Tatr powinni nie wychodzić w góry. Do województw świętokrzyskiego i małopolskiego nadciągają burze.

Mieszkańcy powiatu tatrzańskiego właśnie otrzymali bardzo ważne wiadomości ze strony Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. SMS-y ostrzegają przez sytuacją meteorologiczną w górach.

"Dziś burze i silny wiatr. W czasie burzy, znajdź bezpieczne schronienie. Jeśli jesteś w górach, jak najszybciej zejdź ze szczytu" - brzmi alert RCB.

Burze z silnym wiatrem w Tatrach. Wysłano alert RCB

Jak czytamy na stronie burze.dzis.pl, około godziny 18 odnotowano pierwsze wyładowania atmosferyczne w okolicach Tatr. Radar burz wskazuje na silne opady deszczu rozciągające się od Krakowa aż po granice polsko-słowackie.

Ostrzeżenia wydali także synoptycy IMGW. Przed godziną 15 poinformowano o silnych burzach w województwie podkarpackim, a także w poszczególnych rejonach Sudetów. Z interaktywnych map wynika, że zjawisko atmosferyczne wciąż utrzymuje się w regionie.

Drugi stopień zagrożenia obowiązuje na terenie powiatu tarnowskiego, nowosądeckiego, limanowskiego, brzeskiego oraz bocheńskiego. Tam prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu. Suma opadów wyniesie od 30 do 50 milimetrów.

Pożar pod Piłą

Cyk pod Piłą. Pożar pod altaną letniskową, nie żyją dwie osoby

CZYTAJ DALEJ

Należy także spodziewać się porywów wiatru, sięgających aż 90 kilometrów na godzinę. Miejscami wystąpi grad.

W przypadku dużej części województwa świętokrzyskiego wystąpią burze o nieco mniejszej sumie opadów. Mowa o przedziale od 15 do 25 milimetrów. Maksymalna prędkość wiatru może oscylować wokół 70 kilometrów na godzinę.

Mieszkańcy południowych terenów województwa małopolskiego mogą zmierzyć się z opadami deszczu, burzami i porywami wiatru o analogicznej intensywności.Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Alert RCB/IMGW]

Podobne artykuły

IMGW ostrzega południe Polski w związku z przewidywaną prognozą pogody

Pogoda

Gwałtowne załamanie pogody. Nadciąga niż Daniel

Czytaj więcej >

Pogoda

Kolejne dni długiego weekendu nie zapowiadają się dobrze. Burze mogą poważnie pokrzyżować plany

Czytaj więcej >
Przez gminę Tereszpol w powiecie biłgorajskim (woj. lubelskie) najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Źródło zdjęcia: Powiat Biłgorajski / Facebook.com/TradycyjnieAtrakcyjnie

Pogoda

Możliwy przypadek trąby powietrznej we wschodniej Polsce. Doszło do zniszczeń

Czytaj więcej >

Pogoda

Uwaga, nadchodzi diametralna zmiana pogody. Są ostrzeżenia

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Szykuje się nagła zmiana pogody. Czeka nas śnieg, zamieci i temperatura poniżej zera

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

IMGW ostrzega przed przymrozkami prawie w całym kraju

Czytaj więcej >