wtv.pl
Alert RCB

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Burze z silnym wiatrem w górach. RCB wysłał alert

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało pilny alert. Turyści z Tatr powinni nie wychodzić w góry. Do województw świętokrzyskiego i małopolskiego nadciągają burze.

Mieszkańcy powiatu tatrzańskiego właśnie otrzymali bardzo ważne wiadomości ze strony Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. SMS-y ostrzegają przez sytuacją meteorologiczną w górach.

"Dziś burze i silny wiatr. W czasie burzy, znajdź bezpieczne schronienie. Jeśli jesteś w górach, jak najszybciej zejdź ze szczytu" - brzmi alert RCB.

Burze z silnym wiatrem w Tatrach. Wysłano alert RCB

Jak czytamy na stronie burze.dzis.pl, około godziny 18 odnotowano pierwsze wyładowania atmosferyczne w okolicach Tatr. Radar burz wskazuje na silne opady deszczu rozciągające się od Krakowa aż po granice polsko-słowackie.

Ostrzeżenia wydali także synoptycy IMGW. Przed godziną 15 poinformowano o silnych burzach w województwie podkarpackim, a także w poszczególnych rejonach Sudetów. Z interaktywnych map wynika, że zjawisko atmosferyczne wciąż utrzymuje się w regionie.

Drugi stopień zagrożenia obowiązuje na terenie powiatu tarnowskiego, nowosądeckiego, limanowskiego, brzeskiego oraz bocheńskiego. Tam prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu. Suma opadów wyniesie od 30 do 50 milimetrów.

Należy także spodziewać się porywów wiatru, sięgających aż 90 kilometrów na godzinę. Miejscami wystąpi grad.

W przypadku dużej części województwa świętokrzyskiego wystąpią burze o nieco mniejszej sumie opadów. Mowa o przedziale od 15 do 25 milimetrów. Maksymalna prędkość wiatru może oscylować wokół 70 kilometrów na godzinę.

Mieszkańcy południowych terenów województwa małopolskiego mogą zmierzyć się z opadami deszczu, burzami i porywami wiatru o analogicznej intensywności.Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Alert RCB/IMGW]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

 W związku z prognozą pogody IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia

Pogoda na dziś. IMGW wydało ostrzeżenia. Nad morzem będzie grzmieć i padać

Czytaj więcej >

Burze w powiecie sieradzkim. Powaliło drzewa, zerwało dach

Czytaj więcej >
Niespokojna noc z soboty na niedzielę w części kraju. Powodem burze i silne opady

IMGW ostrzega przed burzami. Ostrzeżenia I i II stopnia dla niemal połowy kraju

Czytaj więcej >

Nadciąga fala groźnych upałów. Temperatury sięgną 35 stopni

Czytaj więcej >