wtv.pl
Pixabay/Free-Photos

Pixabay/Free-Photos

Łódź: zerwała się winda w 15. piętrowym bloku. W środku były dwie osoby, są ranne

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

W wieżowcu przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi zerwała się winda i spadła z 15. piętra. Poszkodowanych zostało dwóch mężczyzn znajdujących się w środku.

Na miejscu pracują już służby. Do wypadku doszło podczas prac serwisowych.

Łódź: w budynku przy ul. Piotrkowskiej zerwała się winda. Poszkodowane są dwie osoby

W Łodzi doszło do wypadku z udziałem dwóch serwisantów. W 15-piętrowym budynku przy ul. Piotrkowskiej zerwała się winda. Mężczyźni spadli wraz z nią.

Na miejsce szybko została wezwana straż pożarna. Przyjechały cztery zastępy. Do otwarcia windy i dostania się do niej od góry potrzebny był specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu można było szybko zająć się poszkodowanymi.

Obu mężczyznom udzielono na miejscu pierwszej pomocy, trafili do szpitala. Jeden z nich wyszedł ze zdarzenia niemal bez szwanku, jedynie z powierzchownymi obrażeniami, drugi zaś jest w ciężkim stanie.

Jak na razie nie wiadomo, dlaczego winda się zerwała. Czy związane to było z wadą konstrukcyjną czy z nieuwagą serwisantów? Policja ma dokładnie zbadać tę sprawę.

Wypadki w windach coraz częstsze

Jak podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów, wypadki w windach są coraz częstsze, co wiąże się przede wszystkim z ich eksploatacją. W starszych budynkach brak wymiany dźwigu może wiązać się z różnego rodzaju nieprzyjemnymi sytuacjami.

Jak wyliczono, wiele z wind zamontowanych w budynkach z wielkiej płyty w latach 70. niedługo może nie nadawać się do użycia - ich okres eksploatacji wyniesie już ponad 50 lat.

Obowiązkiem właściciela windy, więc w przypadku budynków mieszkalnych spółdzielni, jest dopilnowanie tego, by działała ona sprawnie i była bezpieczna. Warto dopominać się więc o odpowiednie przeglądy.

Nie zawsze jednak serwisanci mają odpowiednie uprawnienia - to zawód nisko wynagradzany - oraz odpowiedniego sprzętu. Warto zainteresować się więc, czy jaką firmę spółdzielnia wynajmuje do przeglądu i czy zatrudnia w niej przeszkolonych i odpowiednio wynagradzanych pracowników.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [tvp.info][stowdzwig.pl]

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Nowa Biała. Mieszkańcy opisali walkę z żywiołem. Nowe, niepokojące relacje

Czytaj więcej >
Poważna awaria w mBanku

Awaria w mBanku. Klienci nie mogą się logować do swoich kont, czy dokonywać transakcji. Pojawią się zgłoszenia o znikaniu z kont pieniędzy

Czytaj więcej >

Konin. Włamywacz zasnął w trakcie napadu. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk zawiadamia o zamknięciu Szpitala Narodowego

Michał Dworczyk ogłosił zamknięcie tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym

Czytaj więcej >