wtv.pl > Polska > Boże Ciało. Procesje odbyły się mimo pandemii
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 09:20

Boże Ciało. Procesje odbyły się mimo pandemii

Boże Ciało
Jakub Kaminski/East News

Boże Ciało w Warszawie upłynęło pod znakiem licznej procesji. W mediach już możemy dostrzec zdjęcia z marszu w centrum stolicy, jednak jak poinformował nas rzecznik Archidiecezji Warszawskiej równie liczne wydarzenie miało miejsce na warszawskim Wilanowie.

Trzecia fala zachorowań zdążyła przeminąć, jednak zagrożenie sanitarno-epidemiczne wciąż istnieje. Początkowo mogłoby się wydawać, że Boże Ciało odbędzie się bez większych przedsięwzięć. Ostatecznie postawiono na procesję ulicami Starego Miasta.

Specjalny komunikat w sprawie wydała Archidiecezja Warszawska. Jeszcze przed rozpoczęciem procesji odbyła się koncelebrowana msza święta w Archikatedrze Warszawskiej. Prowadził ją biskup polowy Józef Guzdek i biskupi pomocniczy z archidiecezji.

Boże Ciało w Warszawie: tłumy ludzi w centrum miasta

Dopiero po nabożeństwie ulicami Starego Miasta do katedry polowej przeszła procesja z najświętszym sakramentem. W centrum Warszawy mogliśmy dostrzec kilkaset osób. Nie wszyscy mieli na twarzach maseczki. Jak poinformował nas rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, ksiądz Przemysław Śliwiński równie liczna procesja miała miejsce pod Świątynią Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

Kapłan wskazał, że nie otrzymał informacji na temat przebiegu procesji. Nic jednak nie wskazuje, by doszło do zakłócenia przebiegu marszu. Warto także podkreślić, że obecnie obowiązujące przepisy nie zakazują organizowania procesji.

Główny Inspektorat Sanitarny wydawał jednak specjalne wytyczne, jednak te dotyczą pielgrzymek, a nie procesji. Wówczas mowa jedynie o 300 uczestnikach, zgłoszeniu i skonsultowaniu wydarzenia z 30-dniowym wyprzedzeniem, zapewnieniu odstępów, a także środków higienicznych.

Skontaktowaliśmy się także z Komendą Stołeczną Policji, jednak funkcjonariusze także nie posiadają informacji na temat przebiegu wydarzenia, co także może wskazywać na jego spokojny przebieg.

Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalny komunikat, apelując o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas procesji eucharystycznych.

"Biskupi poszczególnych diecezji wydają komunikaty regulujące sposób obchodów uroczystości zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, zobowiązując uczestników do zachowania zalecanych zasad bezpieczeństwa" - czytamy.

Z fotorelacji możemy jednak dostrzec tłumy ludzi celebrujących katolickie święto. Poniżej przedstawiamy fotografie wykonane przez reporterów agencji East News. Zdjęcia zostały wykonane przez Jakuba Kamińskiego.

>
>
>
>

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

>

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Powiązane