wtv.pl
Raman Pratasiewicz

-/AFP/East News

Białoruskie władze wymusiły awaryjne lądowanie, żeby zatrzymać opozycjonistę. Kim jest Raman Pratasiewicz i dlaczego tak go się boją?

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Samolot relacji Ateny-Wilno, którym podróżował Raman Pratasiewicz, opozycjny aktywista pochodzący z Białorusi, został zmuszony do lądowania w związku z rzekomym zagrożeniem bombowym. Po lądowaniu młody mężczyzna został zatrzymany przez białoruskie służby. Pratasiewiczowi grozi kara śmierci.

Wieczorem 23 maja białoruskie władze wymusiły lądowanie samolotu linii Ryanair lecącego z Aten do Wilna. Jako pretekst przedstawicielom reżimu Aleksandra Łukaszenki posłużyła wiadomość o zagrożeniu bombowym.

Po lądowaniu ustalono, ze doniesienia były nieprawdziwe, a część komentatorów postawiła sprawę jasno – białoruski dyktator dopuścił się porwania samolotu. Wszystko po to, by aresztować Ramana Pratasiewicza, opozycjonistę, który od 2019 roku przebywał poza Białorusią.

Kim jest Raman Pratasiewicz?

Gdy po doniesieniach o sfałszowaniu wyborów przez reżim Łukaszenki obywatele masowo wyszli na ulice, państwowe władze blokowały niezależne źródła internetowe, w związku z czym działalność opozycyjna przeniosła się m.in. na kanały Nexta oraz Nexta live, na których podawano choćby informacje o manifestacjach.

Jak przypomina Wirtualna Polska, główny autor kanału, Sciapan Puciła, przed kilkoma laty wyemigrował do Polski w związku z poszukiwaniem przez organy ścigania. Jednym ze współautorów Nexty był również wspomniany Raman Pratasiewicz.

Nie żyje 11-letni Sebastian

11-letni Sebastian wysłał sms-a mamie i zaginął. Są najnowsze wiadomości, nie żyje

CZYTAJ DALEJ

Zarówno Puciła, jak i zatrzymany w niedzielę aktywista zostali umieszczeni przez KGP, białoruski Komitet Bezpieczeństwa, na liście osób "zaangażowanych w terroryzm".

Aktywistom postawiono zarzuty, według których obaj dopuścili się działań naruszających porządek publiczny, a także podsycających nienawiść do władzy. Działalność Nexty uznano za przejaw ekstremizmu.

Aktywista wracał z wakacji

Na kanale Nexta pojawiła się informacja, z której wynika, że w niedzielę Raman Pratasiewicz powracał z wakacji w Grecji. Rodzice zatrzymanego aktywisty wskazali, że o miejscu jego pobytu wiedziało tylko kilka osób.

W momencie, gdy przekazano informację o przymusowym lądowaniu, jeden z pasażerów miał złapać się za głowę. Gdy na płycie lotniska pojawiły się służby, które zatrzymały młodego mężczyznę, jego reakcja nabrała sensu.

Pytany, co się dzieje, Pratasiewicz miał wytłumaczyć współpasażerom swoją sytuację i dodać, że "czeka go tu śmierć".

Przymusowe lądowanie samolotu w Mińsku zostało już skomentowane choćby przez prezydenta Litwy Gitanas Nauseda. Warto zaznaczyć Pratasiewicz przebywał na terenie kraju od jesieni ubiegłego roku, gdy zdecydował się opuścić Polskę. Litewski przywódca określił zdarzenie jako "odrażające działania reżimu" i zaapelował o uwolnienie opozycjonisty.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV | WP | Twitter

Podobne artykuły

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek autobusu w Peru

Świat

W Peru doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W wyniku wypadku zginęło 27 górników

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >