wtv.pl
Po wyborze Beaty Szydło na członkinię Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau z organu odszedł kolejny jej członek.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Beata Szydło będzie zasiadać w radzie Muzeum Auschwitz. Z organu odchodzi już 4 osoba

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Po wyborze Beaty Szydło na członkinię Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau z organu odszedł kolejny jej członek. Czwartą osobą, która zrezygnowała z funkcji po objęciu stanowiska przez byłą premier, został prof. Edward Kosakowski.

Przed dwoma tygodniami szef Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński zdecydował, by powołać byłą szefową rządu PiS w skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. W opinii szefa resortu Beata Szydło ma "potrójny mandat" do sprawowania tak ważnej funkcji.

Wybór Beaty Szydło zaszczytem?

Minister wymienił przy tym, że europosłanka Prawa i Sprawiedliwości jest nie tylko uznanym muzealnikiem i wybitnym polskim politykiem, a również, co zdaniem Glińskiego nie jest tu bez znaczenia, pochodzi z oświęcimskiej ziemi.

Choć po ogłoszeniu wyboru natychmiast pojawiły się głosy o prawdopodobnym upolitycznieniu Rady, zarzuty raz po raz odpierali członkowie ekipy rządzącej, wskazując, że dla Muzeum Auschwitz-Birkenau posiadanie w swoich szeregach tak utytułowanego polityka powinno być poczytane jako zaszczyt.

W podobnym tonie wypowiadał się sam Gliński. – Nie wiem, kto to upolitycznia – przekonywał  – bo na pewno nie powołanie osoby, która ma demokratyczny mandat do bycia deputowaną europejską, a jeszcze niedawno była polskim premierem.

Narracje ministra kultury powielił potem choćby goszczący w programie Wirtualnej Polski były szef MSZ Witold Waszczykowski.

Kolejne osoby opuszczają Radę

Opinii przedstawicieli władzy nie podziela, jak się zdaje, znaczna część Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po wyborze Beaty Szydło ze stanowiska zrezygnowało już troje z dziewięciu jej członków.

Poprzednio w geście sprzeciwu z pracy odeszła była wicedyrektorka muzeum Krystyna Oleksy, wybitny działacz społeczności żydowskiej, były dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prof. Stanisław Krajewski, a także dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz były dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

Według ustaleń portalu Gazeta.pl z pełnienia funkcji w Radzie Muzeum Auschwitz zrezygnowała kolejna osoba.

Z informacji przekazanych przez serwis wynika, że z pracy odszedł prof. Edward Kosakowski, konserwator dzieł sztuki, doskonale znany w krakowskim środowisku artystycznym. W przeszłości kierował on choćby Katedrą Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Przypomnijmy, że wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Beaty Szydło z powierzonej jej funkcji złożyli również parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej. List podpisała choćby Małgorzata Kidawa-Błońska.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Gazeta.pl | WTV

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >