wtv.pl > Świat > Autorowi ulubionej pieśni Jana Pawła II postawiono zarzuty dotyczące pedofilii. Kongregacja Marystów potwierdza
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:17

Autorowi ulubionej pieśni Jana Pawła II postawiono zarzuty dotyczące pedofilii. Kongregacja Marystów potwierdza

Jan Paweł II
East News - zdjęcie ilustracyjne

Cesareo Gabarain, autor ulubionej pieśni Jana Pawła II "Pescador de Hombres", znanej w Polsce jako "Barka" był oskarżony o czyny pedofilskie. Sprawę przypomniał jeden z hiszpańskich dzienników.

"Barka" już nigdy nie zabrzmi tak samo.

Twórca hiszpańskiej "Barki" z ciężką przeszłością

Sprawę nagłośnił hiszpański dziennik "El Pais". W opublikowanym na łamach pisma reportażu przedstawione są zeznania ofiar, które miały paść ofiarami księdza Cesareo Gabaraina.

Duchowny nauczał w latach 70. w szkole w Madrycie, prowadzonej przez zakon marystów. To właśnie tam dochodzić miało do nadużyć seksualnych z jego udziałem.

Jeden z chłopców, na którego słowa powołuje się dziennik twierdzi, że ksiądz zapraszał małoletnich chłopców do swojego biura, gdzie pozwalał im nawet na palenie papierosów.

Kapłan miał również doprowadzać do sytuacji, w wyniku których podczas wyjazdów szkolnych, spać musiał z nim jeden z chłopców. Dopuszczał się podobno również podglądania dzieci pod prysznicem.

Czy Jan Paweł II wiedział?

W sobotę Kongregacja Marystów w Hiszpanii przyznała, że otrzymywała wiarygodne doniesienia na temat czynów natury pedofilskiej, jakich dopuszczać miał się Gabarain i wyraziła ból z powodu zaistniałej sytuacji.

Kapłan został wydalony ze szkoły jeszcze w latach 70., najprawdopodobniej z powodu oskarżeń. Co ciekawe, wkrótce trafił pod skrzydła Jana Pawła II.

Papież mianował go w 1978 r. swoim osobistym prałatem, a pieśń jego autorstwa stała się ulubionym utworem muzycznym Karola Wojtyły, śpiewanym mu często przez wiernych podczas pielgrzymek.

Cesareo Gabarain napisał łącznie ok. 500 pieśni religijnych, a za swoje dokonania został nawet odznaczony złotą płytą.

Zmarł w wieku 54 lat w 1991 r.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane