wtv.pl
Szczepionka AstraZeneca w Krakowie wstrzymana

Reporter/Andrzej Iwanczuk

Krakowski szpital wstrzymuje zamówienia szczepionki AstryZeneca. Pacjenci nie przychodzą na szczepienia

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Dostawa AstryZeneci wstrzymana. Jeden z krakowskich szpitali zadecydował o zaprzestaniu zamawiania preparatu z powodu coraz częstszych rezygnacji pacjentów ze zgłoszenia się na wakcynację. Placówka zadecydowała, że nowe dawki nie będą zamawi

  • Szpital MSWiA w Krakowie wstrzymał zamówienia preparatu AstryZeneci ze względu na mniejsze zainteresowanie pacjentów szczepieniem tym środkiem

  • Wiele krajów europejskich wstrzymało szczepienia AstraZenecą po doniesieniach, że może ona powodować u niektórych pacjentów zakrzepicę

Pacjenci najwyraźniej nie uwierzyli w przekonania specjalistów dotyczące bezpieczeństwa szczepienia AstraZenecą. 

AstraZeneca wstrzymana w Krakowie

Po tym jak na początku tygodnia pojawiły się doniesienia o możliwości powodowania przez preparat AstryZeneci efektów ubocznych w postaci zakrzepów krwi, Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania postanowiły wstrzymać wakcynację środkiem firmy farmaceutycznej. 

Wkrótce dołączyły do nich również m.in. Bułgaria, Dania, Austria, czy Litwa. W Polsce, mimo obaw pacjentów, rząd nie zdecydował się na tymczasowe zaprzestanie podawania szczepionki. Tłumaczono, że nie ma jeszcze potwierdzonych informacji co do tego, by preparat miał być szkodliwy. Pojawiły się także sugestie, że "afera" może mieć źródło w działaniach innych firm farmaceutycznych, chcących doprowadzić do wycofania konkurencyjnego produktu z rynku. 

- Niektórym podmiotom może zależeć na podważaniu zaufania do tego specyfiku, bo mają we własnym portfolio produkt konkurencyjny - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik rządu Piotr Müller. 

Tłumaczenie władzy oraz uspokajanie ze strony specjalistów nie odniosło jednak pożądanego skutku i coraz więcej pacjentów decyduje się na rezygnację ze szczepienia AstraZenecą. Z tego powodu, szpital MSWiA w Krakowie zdecydował się o zaprzestaniu zamawiania kolejnych dawek preparatu. 

Pacjenci rezygnują ze szczepienia

Decyzję krakowskiego szpitala uzasadaniał cytowany przez RMF24.pl dyrektor ds. lecznictwa placówki dr Krzysztof Czarnobilski.  

- Nie możemy już zamawiać AstryZeneci, bo nie mamy pewności, że kolejne dawki nie zmarnują sięW tym momencie dzwonimy do osób z listy rezerwowej i zapraszamy w miejsce tych, którzy się nie zgłosili. Jest szansa, że wykorzystamy wszystkie dawki przed upływem ich terminu ważności - stwierdził lekarz. 

Jak podaje portal RMF24.pl, na 1,2 tys. osób zaszczepionych AstraZenecą w szpitalu MSWiA w Krakowie tylko jeden pacjent zmagał się później z zakrzepicą. Zdaniem WHO gra jest jednak warta świeczki, ponieważ korzyści szczepionki znacznie przewyższać mają ewentualne powikłania

W podobnym tonie wypowiedziała się również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: Ufam AstrzeZenece. Ufam tym szczepionkom - podkreślała. 

Dziś Europejska Agencja Leków ma wydać oficjalne stanowisko w sprawie AstryZeneci. Można się spodziewać, że w przypadku potwierdzenia bezpieczeństwa preparatu, pacjenci nieco się uspokoją, a przebieg szczepień powróci do dotychczasowego trybu. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Giertych do obrońców syna Szydło: PiS nie miał skrupułów, gdy Policja zatrzymywała moją córkę

  • Przeczytałam ustawę "Tak dla rodziny, nie dla gender" i Konwencję Praw Rodziny, żebyście Wy już nie musieli

  • Strajk Kobiet wyszedł na ulice. Banery i klatki pod Ministerstwem Sprawiedliwości

Źródło: rmf24.pl, wp.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >