wtv.pl
Szczepionka AstraZeneca w Krakowie wstrzymana

Reporter/Andrzej Iwanczuk

Krakowski szpital wstrzymuje zamówienia szczepionki AstryZeneca. Pacjenci nie przychodzą na szczepienia

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Dostawa AstryZeneci wstrzymana. Jeden z krakowskich szpitali zadecydował o zaprzestaniu zamawiania preparatu z powodu coraz częstszych rezygnacji pacjentów ze zgłoszenia się na wakcynację. Placówka zadecydowała, że nowe dawki nie będą zamawi

  • Szpital MSWiA w Krakowie wstrzymał zamówienia preparatu AstryZeneci ze względu na mniejsze zainteresowanie pacjentów szczepieniem tym środkiem

  • Wiele krajów europejskich wstrzymało szczepienia AstraZenecą po doniesieniach, że może ona powodować u niektórych pacjentów zakrzepicę

Pacjenci najwyraźniej nie uwierzyli w przekonania specjalistów dotyczące bezpieczeństwa szczepienia AstraZenecą. 

AstraZeneca wstrzymana w Krakowie

Po tym jak na początku tygodnia pojawiły się doniesienia o możliwości powodowania przez preparat AstryZeneci efektów ubocznych w postaci zakrzepów krwi, Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania postanowiły wstrzymać wakcynację środkiem firmy farmaceutycznej. 

Wkrótce dołączyły do nich również m.in. Bułgaria, Dania, Austria, czy Litwa. W Polsce, mimo obaw pacjentów, rząd nie zdecydował się na tymczasowe zaprzestanie podawania szczepionki. Tłumaczono, że nie ma jeszcze potwierdzonych informacji co do tego, by preparat miał być szkodliwy. Pojawiły się także sugestie, że "afera" może mieć źródło w działaniach innych firm farmaceutycznych, chcących doprowadzić do wycofania konkurencyjnego produktu z rynku. 

- Niektórym podmiotom może zależeć na podważaniu zaufania do tego specyfiku, bo mają we własnym portfolio produkt konkurencyjny - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik rządu Piotr Müller. 

Tłumaczenie władzy oraz uspokajanie ze strony specjalistów nie odniosło jednak pożądanego skutku i coraz więcej pacjentów decyduje się na rezygnację ze szczepienia AstraZenecą. Z tego powodu, szpital MSWiA w Krakowie zdecydował się o zaprzestaniu zamawiania kolejnych dawek preparatu. 

Pacjenci rezygnują ze szczepienia

Decyzję krakowskiego szpitala uzasadaniał cytowany przez RMF24.pl dyrektor ds. lecznictwa placówki dr Krzysztof Czarnobilski.  

- Nie możemy już zamawiać AstryZeneci, bo nie mamy pewności, że kolejne dawki nie zmarnują sięW tym momencie dzwonimy do osób z listy rezerwowej i zapraszamy w miejsce tych, którzy się nie zgłosili. Jest szansa, że wykorzystamy wszystkie dawki przed upływem ich terminu ważności - stwierdził lekarz. 

Jak podaje portal RMF24.pl, na 1,2 tys. osób zaszczepionych AstraZenecą w szpitalu MSWiA w Krakowie tylko jeden pacjent zmagał się później z zakrzepicą. Zdaniem WHO gra jest jednak warta świeczki, ponieważ korzyści szczepionki znacznie przewyższać mają ewentualne powikłania

W podobnym tonie wypowiedziała się również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: Ufam AstrzeZenece. Ufam tym szczepionkom - podkreślała. 

Dziś Europejska Agencja Leków ma wydać oficjalne stanowisko w sprawie AstryZeneci. Można się spodziewać, że w przypadku potwierdzenia bezpieczeństwa preparatu, pacjenci nieco się uspokoją, a przebieg szczepień powróci do dotychczasowego trybu. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: rmf24.pl, wp.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >