wtv.pl
Andrzej Duda podpisał rozporządzenie przedłużające stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał rozporządzenie przedłużające stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie przedłużające stan wyjątkowy. Informacje na ten temat przekazała Kancelaria Prezydenta.

W czwartek wieczorem na przedłużenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią zgodził się Sejm. W piątek decyzję korzystną dla rządu podjął prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda przedłuża stan wyjątkowy

- Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie przedłużające o 60 dni stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią - przekazała Kancelaria Prezydenta.

Mimo protestów pod Komendą Główną Straży Granicznej Andrzej Duda zdecydował się przychylić do wniosku ministra Mariusza Kamińskiego.

Podjął decyzję z dużym wyprzedzeniem

Jeszcze zanim wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego trafiło do Sejmu, głowa państwa deklarowała, że rząd Mateusza Morawieckiego nie ma w tej kwestii powodów do obaw. Wskazywał wtedy, że jest to "uzasadnione".

- Kiedy tylko ten wniosek zostanie do mnie skierowany, ja wystąpię zgodnie z zapisami konstytucji do Sejmu, aby wypowiedział się w tej kwestii, wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego - mówił Andrzej Duda 28 września po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Uczestniczyli w niej między innymi minister Kamiński, szefa MON Mariusz Błaszczak oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i komendant Straży Granicznej.

Prezydent wskazywał, że raport złożony przez gen. dyw. SG Tomasza Pragę potwierdził, że sytuacja w regionie przy granicy z Białorusią nadal jest napięta, a strażnicy codziennie udaremniają kolejne próby nielegalnego przekroczenia polskiej granicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

W czwartek o stanie wyjątkowym mówili w Sejmie

W środę wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego trafił do Sejmu. Skierował go nikt inny, jak pozytywnie opiniujący go prezydent.

Wieczorem 30 września za przedłużeniem trwającego od 2 września stanu wyjątkowego głosowało 237 posłów. Przeciwko było 179, a 31 wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu rozporządzenie ponownie trafiło do Andrzeja Dudy. Konieczne było złożenie pod nim podpisu prezydenta. W piątek 1 października kancelaria poinformowała o podpisaniu dokumentu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: onet.pl, wtv.pl
Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >