wtv.pl > Polityka > Andrzej Duda obchodzi dziś 49. urodziny
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:47

Andrzej Duda obchodzi dziś 49. urodziny

Andrzej Duda ma urodziny
East News/Tomasz Radzik

Przez jednych wielbiony i nazywany przykładem polskiego patrioty, przez drugich nienawidzony i oceniany jako wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. Prezydent Andrzej Duda obchodzi dziś swoje 49 urodziny.

Przed nami ostatni rok, kiedy Andrzej Duda będzie mógł mówić o sobie jako o mężczyźnie "po czterdziestce".

Urodziny Andrzeja Dudy

O tym, jak bardzo pod względem sympatii do obecnego prezydenta podzielone jest nasze społeczeństwo, przekonaliśmy się podczas ostatnich wyborów. Niemalże do ostatniej chwili Andrzej Duda szedł "łeb w łeb" ze swoim konkurentem Rafałem Trzaskowskim.

Ostatecznie to jednak właśnie dzisiejszy jubilat okazał się zwycięzcą. Większością 51,03 % głosów pokonał swojego rywala. W ten sposób stał się drugim w historii Polski prezydentem, który wybrany został na drugą kadencję urzędowania.

Andrzej Duda urodził się dokładnie 49 lat temu w Krakowie w rodzinie naukowców. Jego ojciec Jan jest profesorem nauk technicznych, matka Janina zaś nauk chemicznych. Najstarszy z trójki rodzeństwa, wkrótce cieszyć się mógł dwoma siostrami: Anną i Dominiką.

W 1984 r. młody Andrzej wstąpił do harcerstwa, z którym związany był przez 6 lat, wycofując się zaledwie rok przed maturą. Wkrótce rozpocząć miał studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

młody andrzej duda mial pewnie branie pic.twitter.com/b5pHQYBbEu— izzy⁷ (@irystae) May 31, 2020

Kariera polityczna

Swoją polityczną drogę Andrzej Duda rozpoczął bardzo wcześnie, jeszcze w 1990 r. włączając się aktywnie jako wolontariusz w kampanię prezydencką Lecha Wałęsy. W 1995 r. ponownie wspierał byłego prezydenta w starciu z Aleksandrem Kwaśniewskim.

4 lata po ukończeniu studiów prawa wstąpił do Unii Wolności, którą po latach nie wspominał jednak zbyt pozytywnie. Współpracę z Prawem i Sprawiedliwością rozpoczął 5 lat później, w 2005 r.

Początkowo pełnił funkcję doradcy legislacyjnego, by już rok później zostać podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w czasach rządów Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 r. ubiegał się o miejsce w Sejmie, kandydując z ostatniego miejsca na liście PiS w okręgu tarnowskim. Mimo popracia Zbigniewa Ziobry, nie udało mu się dostać do parlamentu.

Pod skrzydła Lecha Kaczyńskiego trafił w 2008 r., gdy ten powierzył mu stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Swoją funkcję pełnił aż do śmierci głowy państwa w katastrofie smoleńskiej.

Tuż po tym postanowił kandydować na prezydenta Krakowa. Nie osiągnął wówczas sukcesu, zajmując trzecie miejsce wśród kandydatów na ten urząd. Szczęście uśmiechnęło się do niego jednak rok później, gdy w 2011 r. w końcu udało mu się trafić do Sejmu.

As w rękawie Jarosława Kaczyńskiego

Podczas swojej pracy w Sejmie, Andrzej Duda aktywnie uczestniczył w życiu politycznym. Wielokrotnie wyrażał stanowczy sprzeciw wobec wejścia Polski do strefy euro, był również jednym z sygnatariuszy projektu ustawy dotyczącej wprowadzenia kary ograniczenia wolności dla osób, które zastosowały zapłodnienie in vitro.

W 2014 r. otrzymał mandat poselski w Parlamencie Europejskim. Kariera w Brukseli nie była mu jednak pisana. Już pod koniec tego samego roku, Jarosław Kaczyński ogłosił nieznanego przeciętnemu obserwatorowi życia politycznego w Polsce Andrzeja Dudę jako swojego kandydata na prezydenta RP.

To był prawdziwy szok. Wielu polityków i komentatorów zarzucało wówczas Jarosławowi Kaczyńskiemu "zasłanianie się" nieznaną twarzą w wyborach, w których, zdaniem wielu, to właśnie prezes PiS powinien ponownie zmierzyć się z pełniącym funkcję prezydenta Bronisławem Komorowskim.

Ten przypadek nie był jednak odosobniony. Sojusz Lewicy Demokratycznej wystawił na kandydatkę w wyborach nieznaną wówczas opinii publicznej Magdalenę Ogórek. Początkowo zarówno jej jak i Andrzejowi Dudzie nie dawano zbyt dużych szans na wygraną; do tego stopnia, że Bronisław Komorowski zrezygnował nawet z udziału w debacie prezydenckiej.

Jakież zdziwienie wzbudził zatem fakt, że 10 maja 2015 r. w pierwszej turze wyborów Andrzej Duda zajął pierwsze miejsce i miał się zmierzyć w "dogrywce" z niezaprzeczalnym faworytem, Bronisławem Komorowskim.

24 maja tegoż roku polityk PiS został wybrany przez Polki i Polaków na urząd prezydenta RP. Uzyskał wówczas 51,55 % głosów. Niemalże identyczny sukces osiągnął w 2020 r. podczas ubiegania się o II kadencję, gdy 51,05 % społeczeństwa zdecydowało o ponownym wyborze Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda prywatnie

Od 1994 r. obecny prezydent jest mężem nauczycielki języka niemieckiego Agaty Konrhauser-Dudy. Rok po zawarciu związku małżeńskiego, na świat przyszło pierwsze i, póki co, jedyne dziecko pary - córka Kinga.

Jednym z największych hobby prezydenta jest narciarstwo. W wolnych chwilach chętnie oddaje się temu sportowi i widywany jest często na polskich stokach. Duda jest również zadeklarowanym katolikiem, który nawet podczas uroczystości państwowych chętnie manifestuje swoją przynależność do wspólnoty religijnej.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wikipedia.org, Twitter.com

Powiązane