wtv.pl
Andrzej Duda

Piotr Molecki/East News

Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu

11 Maja 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Andrzej Duda wydawał się niemal murowanym kandydatem do zwycięstwa w najbliższych wyborach prezydenckich już w pierwszej turze. Nowe światło na panujące na scenie politycznej realia rzucił jednak najnowszy sondaż IBRiS, wykonany na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Ubiegający się o reelekcję prezydent nadal jest, co prawda, liderem zestawienia, jednak z poparciem na poziomie 45 procent nie mógłby liczyć na zwycięstwo w pierwszej turze przesuniętych decyzją Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina wyborów.

Z przeprowadzonego badania wynika, że rywalem Dudy w ewentualnej drugiej turze zostałby niezależny kandydat Szymon Hołownia.

Andrzej Duda straci na późniejszych wyborach?

Chęć zagłosowania na Hołownię wyraziło aż 19,2 proc. respondentów. Na trzecim miejscu z wynikiem 16,6 proc. znalazł się kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czwarte miejsce przypadło Krzysztofowi Bosakowi. Z sondażu wynika, że kandydat Konfederacji mógłby liczyć na około 9-procentowe poparcie. Dalej uplasowała się Małgorzata Kidawa-Błońska z wynikiem na poziomie 4,5 proc. Przypomnijmy, że kandydatka Koalicji Obywatelskiej zapowiedziała, że nie stanie do wyborów, jeśli odbędą się one w proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość formie głosowania korespondencyjnego.

Na zaskakująco niskie poparcie mógłby za to liczyć Robert Biedroń. Chęć zagłosowania na kandydata Lewicy w badaniu IBRiS wykazało jedynie 2,6 proc. badanych.

Dodajmy, że nader ciekawe informacje przekazał szef IBRiS, który przeprowadził wspomniany sondaż dla "Rzeczpospolitej". Przesunięcie głosowania może bowiem okazać się niekorzystne dla prezydenta Dudy. – Analiza wyników wskazuje, że im później odbędą się wybory prezydenckie, tym mniejsza jest szansa, by wygrał kandydat Zjednoczonej Prawicy – powiedział Marcin Duma.

Źródło: rp.pl

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Lech Wałęsa

Polityka

Lech Wałęsa przegrał w sądzie ze Sławomirem Cenckiewiczem. Nie oznacza to jednak, że straci na tym finansowo

Czytaj więcej >
Donald Tusk

Polityka

Donald Tusk zabiera głos w sprawie imprezy u Roberta Mazurka. Odpowiada też, czy napiłby się "wódeczki" z Markiem Suskim

Czytaj więcej >

Polityka

Kancelaria Premiera z wyższym budżetem na przyszły rok. Wydatki wzrosną o 214 mln zł

Czytaj więcej >

Polityka

Sondaż IPSOS. Zjednoczona opozycja mocniejsza niż samotny PiS. Nawet wsparcie Konfederacji nie pomoże

Czytaj więcej >
Flickr/European Parliament, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Polityka

Urodziny Mazurka. Tusk radzi się teściowej ws. posłów, którzy uczestniczyli w imprezie

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Government of Poland, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101125205

Polityka

Minister Czarnek komentuje rezolucję PE. Za wypowiedź o dinozaurach został nominowany w specjalnym plebiscycie

Czytaj więcej >