Andrzej Duda. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 11 Maja 2020

Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu

Andrzej Duda wydawał się niemal murowanym kandydatem do zwycięstwa w najbliższych wyborach prezydenckich już w pierwszej turze. Nowe światło na panujące na scenie politycznej realia rzucił jednak najnowszy sondaż IBRiS, wykonany na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Ubiegający się o reelekcję prezydent nadal jest, co prawda, liderem zestawienia, jednak z poparciem na poziomie 45 procent nie mógłby liczyć na zwycięstwo w pierwszej turze przesuniętych decyzją Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina wyborów.

Z przeprowadzonego badania wynika, że rywalem Dudy w ewentualnej drugiej turze zostałby niezależny kandydat Szymon Hołownia.

Nagły komentarz rzecznika rządu. Chodzi o znoszenie obostrzeńNagły komentarz rzecznika rządu. Chodzi o znoszenie obostrzeńCzytaj dalej

Andrzej Duda straci na późniejszych wyborach?

Chęć zagłosowania na Hołownię wyraziło aż 19,2 proc. respondentów. Na trzecim miejscu z wynikiem 16,6 proc. znalazł się kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czwarte miejsce przypadło Krzysztofowi Bosakowi. Z sondażu wynika, że kandydat Konfederacji mógłby liczyć na około 9-procentowe poparcie. Dalej uplasowała się Małgorzata Kidawa-Błońska z wynikiem na poziomie 4,5 proc. Przypomnijmy, że kandydatka Koalicji Obywatelskiej zapowiedziała, że nie stanie do wyborów, jeśli odbędą się one w proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość formie głosowania korespondencyjnego.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jarosław Kaczyński zatrudnił 26-latka na wysokie stanowisko. Zastanawiająca historia młodego mężczyzny
2. WHO komentuje niepokojące doniesienia. U ozdrowieńców wykrywa się ponownie obecność koronawirusa

Na zaskakująco niskie poparcie mógłby za to liczyć Robert Biedroń. Chęć zagłosowania na kandydata Lewicy w badaniu IBRiS wykazało jedynie 2,6 proc. badanych.

Dodajmy, że nader ciekawe informacje przekazał szef IBRiS, który przeprowadził wspomniany sondaż dla "Rzeczpospolitej". Przesunięcie głosowania może bowiem okazać się niekorzystne dla prezydenta Dudy. – Analiza wyników wskazuje, że im później odbędą się wybory prezydenckie, tym mniejsza jest szansa, by wygrał kandydat Zjednoczonej Prawicy – powiedział Marcin Duma.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naczelny polski epidemiolog oskarża Ministra Szumowskiego o szerzenie paniki
  2. Amerykański bombowiec przeleciał nad Polską. Huk maszyny nad Warszawą
  3. Tomasz Lis w mocnych słowach o wyborach. Dotyczy życia jego dzieci
  4. Czy przysługuje Ci świadczenie postojowe? Można je uzyskać w następujący sposób
  5. "Wyeliminujemy się sami". Mocne słowa eksperta profilaktyki zakażeń o kontrowersyjnych wypowiedziach celebrytów
  6. Ostrzeżenia dla milionów Polaków. Trzeba bardzo uważać, wprowadzono pierwszy stopień

Źródło: rp.pl