wtv.pl
Andrzej Duda

Piotr Molecki/East News

Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu

11 Maja 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Andrzej Duda wydawał się niemal murowanym kandydatem do zwycięstwa w najbliższych wyborach prezydenckich już w pierwszej turze. Nowe światło na panujące na scenie politycznej realia rzucił jednak najnowszy sondaż IBRiS, wykonany na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Ubiegający się o reelekcję prezydent nadal jest, co prawda, liderem zestawienia, jednak z poparciem na poziomie 45 procent nie mógłby liczyć na zwycięstwo w pierwszej turze przesuniętych decyzją Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina wyborów.

Z przeprowadzonego badania wynika, że rywalem Dudy w ewentualnej drugiej turze zostałby niezależny kandydat Szymon Hołownia.

Andrzej Duda straci na późniejszych wyborach?

Chęć zagłosowania na Hołownię wyraziło aż 19,2 proc. respondentów. Na trzecim miejscu z wynikiem 16,6 proc. znalazł się kandydat PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czwarte miejsce przypadło Krzysztofowi Bosakowi. Z sondażu wynika, że kandydat Konfederacji mógłby liczyć na około 9-procentowe poparcie. Dalej uplasowała się Małgorzata Kidawa-Błońska z wynikiem na poziomie 4,5 proc. Przypomnijmy, że kandydatka Koalicji Obywatelskiej zapowiedziała, że nie stanie do wyborów, jeśli odbędą się one w proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość formie głosowania korespondencyjnego.

Na zaskakująco niskie poparcie mógłby za to liczyć Robert Biedroń. Chęć zagłosowania na kandydata Lewicy w badaniu IBRiS wykazało jedynie 2,6 proc. badanych.

Dodajmy, że nader ciekawe informacje przekazał szef IBRiS, który przeprowadził wspomniany sondaż dla "Rzeczpospolitej". Przesunięcie głosowania może bowiem okazać się niekorzystne dla prezydenta Dudy. – Analiza wyników wskazuje, że im później odbędą się wybory prezydenckie, tym mniejsza jest szansa, by wygrał kandydat Zjednoczonej Prawicy – powiedział Marcin Duma.

Źródło: rp.pl

Podobne artykuły

Jacek Sasin w programie Polsat News.

Polityka

Sasin z ostrymi słowami w stronę Budki. "Powinien przeprosić Polaków"

Czytaj więcej >
Według "Rzeczpospolitej" PiS ma zaprezentować Nowy Ład w połowie maja.

Polityka

"Rz" nieoficjalnie: Wiadomo już, kiedy PiS ujawni swój plan. Ponoć już 15 maja

Czytaj więcej >
Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha

Polityka

Wyzwiska i groźby za szczepienie. Prezydent Wałbrzycha okrutnie potraktowany

Czytaj więcej >
Czarnecki o Jarosławie Kaczyńskim

Polityka

Czarnecki: Leci z nami pilot, właśnie pilot uderzył w stół

Czytaj więcej >
Pielęgniarki

Polityka

Konferencja ministra zdrowia. Padło pytanie o protest pielęgniarek

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk

Polityka

Tadeusz Rydzyk już szykuje się do urodzin Radio Maryja. Tłumy w kościele

Czytaj więcej >