wtv.pl > Polska > Alkohol po szczepieniu. Jak długo należy czekać, aby sobie nie zaszkodzić?
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:47

Alkohol po szczepieniu. Jak długo należy czekać, aby sobie nie zaszkodzić?

szczepienie
Jakub Kaminski/East News

Alkohol po szczepieniu to fatalny pomysł. Eksperci oraz przedstawiciele rządu ostrzegają przed sięganiem po napoje procentowe po przyjęciu preparatów na koronawirusa. Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, generał dywizji oraz profesor Grzegorz Gielerak powiedział, czego należy się spodziewać. Warto się zainteresować i przygotować, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Szczepionka na koronawirusa doprowadza do naturalnej produkcji przeciwciał w naszym organizmie. Stymulacji podlegają także nasze komórki odpornościowe, by chronić przed zakażeniem. Wywołanie odpowiedzi immunologicznej może nas znacznie osłabić. Picie alkoholu po szczepieniu może jedynie zaburzyć proces.

Zalecenia dotyczące podjęcia abstynencji zacznie wcześniej docierały do opinii publicznej. Wciąż jednak nie podano ram czasowych, co mogło wywołać niepewność ze strony zaszczepionych. Profesor Grzegorz Gielerak w rozmowie z "Super Expressem" powiedział o uniwersalnej zasadzie 3 dni abstynencji.

Alkohol po szczepieniu to fatalny pomysł. Ekspert ostrzega

Na samym początku ekspert ponownie przypomniał o zasadach działania szczepień na koronawirusa. - Szczepienie pobudza układ immunologiczny. Jeśli jesteśmy zainteresowani [...] tym, żeby odpowiedział on jak najlepiej na podany antygen i wytworzył przeciwciała, to musi być sprawny - tłumaczył dla tabloidu.

Alkohol, jak podaje dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, jest trucizną. W konsekwencji możemy doprowadzić do zahamowania odpowiedzi immunologicznej. Alkohol po szczepieniu nie jest wskazany właśnie w okresie, w którym możemy zostać dotknięci poszczepiennymi dolegliwościami.

- Nie spożywamy alkoholu przez pierwsze trzy dni, a później oczywiście z rozsądkiem - wskazał dla "Super Expressu".

Należy także zaznaczyć, że poza alkoholem, nie ma innych zaleceń dotyczących unikania określonych czynności. Decyzję o planowanych działaniach po przyjęciu szczepienia należy podejmować, kierując się swoim stanem zdrowia.

W przypadku wystąpienia popularnych skutków ubocznych takich jak objawy grypopodobne, należy otoczyć się troską i w miarę możliwości unikać nadmiernego wysiłku i stresu. Przed podejściem do zabiegu zaleca się wypoczęcie. Szczepić się możemy w ciągu całego dnia, bez względu na spożywanie posiłków. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Super Express/Gov.pl]

Tagi: Szczepienia
Powiązane