wtv.pl > Pogoda > Alert RCB. Burze, grad, ulewy i silny wiatr, "Zabezpiecz rzeczy, możliwe podtopienia"
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:54

Alert RCB. Burze, grad, ulewy i silny wiatr, "Zabezpiecz rzeczy, możliwe podtopienia"

Alert RCB
Flickr - Andrzej

Alert RCB właśnie przychodzi na telefony komórkowe mieszkańców 10 województw. Eksperci ostrzegają wprost: "Zabierz rzeczy, możliwe podtopienia". Koniecznie przygotuj się na ulewy, gradobicie i porywisty wiatr.

"Uwaga! Dziś i w nocy (30.06/1.07) burze, ulewny deszcz, bardzo silny wiatr i lokalnie grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe podtopienia" - brzmi treść alertu RCB.

Alert RCB. Nadchodzą ulewy, gradobicie i bardzo silny wiatr

Komunikaty skierowano na telefony komórkowe mieszkańców aż 10 województw. Mowa o rejonach mazowieckiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego.

Wiadomości skierowano również do mieszkańców poszczególnych powiatów województw: lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

"Należy uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu" - deklarują pracownicy RCB.

Zaleca się dokładne zamknięcie drzwi i okien, a także pozostanie w domu na czas burz czy ulew.

Jeszcze w środę, po godzinie 15:00 pisaliśmy o pierwszych, dramatycznych skutkach ulew w Zielonej Górze. Głos zabrał sam prezydent miasta. "Armagedon nad miastem. Miasto zalało. Takie opady to masakra" - wskazał we wpisie na Facebooku.

Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem zielonogórskiej straży. Starszy kapitan, Arkadiusz Kaniak wskazał, że od godziny 10:00 do 15:30 służby otrzymały blisko 150 zgłoszeń w sprawie podtopień posesji i piwnic. - Burza zaczęła się przemieszczać w kierunku północno-wschodnim. Dotarła do Sulechowa, a na chwilę obecną jest w okolicach Kargowej, gdzie zdarzają się informacje o podtopieniach - deklarował w rozmowie z WTV.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Flickr - Andrzej

Tagi: Alert RCB
Powiązane