wtv.pl > Ekologia > Wakacje 2021: sinice atakują. Zamknięte są już niektóre kąpieliska
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:54

Wakacje 2021: sinice atakują. Zamknięte są już niektóre kąpieliska

Sinice
Wikimedia Commons/Nozhnici - zdjęcie ilustracyjne

Sinice rozpoczęły swój rozkwit w wodach Bałtyku. To oznacza, że niektóre kąpieliska będą zamknięte. Należy pamiętać, żeby w razie informacji o zamknięciu danej przestrzeni nie wchodzić do wody - grozi to problemami ze zdrowiem.

Sinice od kilku lat są regularnym problemem w Bałtyku. Wszystko przez temperaturę.

Wakacje 2021: sinice rozkwitają w Bałtyku. Część kąpielisk już zamknięto

Na przełomie czerwca i lipca zaczyna się rozkwit sinic. Od kilku lat jest to narastający problem w Bałtyku, a im wyższa temperatura i mniejszy wiatr, tym łatwiej o ich występowanie.

Ze względu na ich rozkwit, w Polsce zamknięto już co najmniej kilka kąpielisk. Ich otwarcie zależeć będzie od tego, czy część z sinic zniknie lub nie dojdzie do ich rozkwitu.

W tej chwili zamkniętych jest 11 kąpielisk, trzy w Gdyni (Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo) i 11 w Sopocie (Sopot-Kamienny Potok-Koliba, Sopot-Hotel Sopot-Beach Club, Sopot-Hotel Haffner-Esentra, Sopot-Park Północny I, Sopot-Park Północny II, Sopot-K22, Sopot - Łazienki Południowe I, Sopot-32A-33).

Otwarto za to już kąpieliska w Stegnie i Krynicy Morskiej. Tam sinice zniknęły i można bez obaw korzystać z morskich kąpieli.

Sinice - wróg nadmorskich wakacji

Od kilku lat sinice są głównym wrogiem polskich plażowiczów bawiących się nad morzem w czerwcu i lipcu. Na wtedy właśnie przypada ich okres kwitnienia.

Sinice podcza rozkwitu wydzielają niebezpieczne dla zdrowia toksyny - kąpiel w takiej wodzie może skonczyć się licznymi wysypkami, pokrzywkami oraz zapaleniem spojówek, zaś napicie się wody skutkuje biegunkami, wymiotami i objawami grypowymi.

Rośliny te rozwijają się w wodzie, której temperatura ma 18 stopni lub więcej, a przy tym nie wieje silny wiatr. Bałtyk jest od kilku lat idealnym miejscem do ich rozwoju ze względu na podnoszącą się temperaturę powietrza skorelowaną z upałami przetaczającymi się nad Polską i zmianami klimatycznymi.

Kąpieliska, w których woda nie jest zdatna do kąpieli, są zamykane i wiszą nad nimi czerwone flagi ostrzegawcze. Może to zepsuć urlop najbardziej zapalonym wielbicielom polskiego morza.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: tvn24.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Wikimedia Commons/Nozhnici - zdjęcie ilustracyjne